Ντιναμό Τιφλίδας - ΠΑΟΚ 0-3

Πρόωρη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος "σκόρπισε" 3-0 την Ντιναμό στην Τιφλίδα και ετοιμάζεται για τη φάση των ομίλων του Europa League.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ

Ο Βλάνταν Ίβιτς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με ένα 4-3-3 και σαφείς προθέσεις για προσοχή. Παρά το σκάουτινγκ, η Ντιναμό Τιφλίδας παρέμενε "άγνωστος Χ" και τα πρώτα λεπτά, όπου πίεζε στα 3/4 του γηπέδου, έδειξαν μία αξιόλογη εικόνα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, η πραγματική δυναμική των Γεωργιανών γινόταν ορατή. Και δεν ήταν τρομακτική. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν κάποια μέτρα, βρήκαν κάποιες συνεργασίες κυρίως χάρη στα άκρα των Τζάλμα Σάντος και Γκάρι Ροντρίγκες και στο 20' ήρθε η ώρα του γκολ από κεφαλιά του Λέο Μάτος μετά από κόρνερ.

Το μομέντουμ ήταν με την ελληνική ομάδα, που είχε ακόμη δύο τελικές, χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα απειλητικό, αλλά όχι ουσιαστικό δεκάλεπτο. Οι προσπάθειές τους περνούσαν μακριά από την εστία του Παναγιώτη Γλύκου και το μηδέν παθητικό διατηρήθηκε.

Ο Ίβιτς δεν έκρυψε τις προθέσεις του. Ο Κάνιας πέρασε στη θέση του Χάρη Χαρίση στην ανάπαυλα και ο ΠΑΟΚ ενίσχυσε ακόμη περισσότερο την αμυντική λειτουργία του. Μετά από ένα ανιαρό πρώτο 20λεπτο στο 2ο μέρος, ο στόχος έμοιαζε να επιτυγχάνεται.

Κάποιες σποραδικές επιθέσεις της Ντιναμό δεν είχαν τύχη. Ο Ροντρίγκες, από την πλευρά του, απέτυχε να νικήσει τον Αντονί Σκριμπ σε τετ α τετ. Στο 71ο λεπτό, μετά από νέο κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Χοσέ Κρέσπο που με τη σειρά του δεν απέτυχε και έγραψε το 2-0.

Το παιχνίδι είχε κριθεί. Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε όμως. Τα κενά που άφησαν στα μετόπισθεν οι Γεωργιανοί αποδείχθηκαν... αυτοχειρία τους. Στο 81' ο Φακούντο Περέιρα πέρασε στον αγώνα και τρία λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ, ενώ το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί στη συνέχεια με τους Ντιέγκο Μπίσεσβαρ και Ροντρίγκες σε ένα μπαράζ χαμένων ευκαιριών.

Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με σκορ πρόκρισης και μία ρεβάνς την ερχόμενη Πέμπτη στην Τούμπα όπου έχει το πάνω χέρι.

Δεν ήταν μόνο το γκολ που σημείωσε. Ο Λέο Μάτος έδειξε τον δρόμο στους συμπαίκτες του επιθετικά, ωστόσο έπαιξε τον βασικό ρόλο του, αυτόν του αμυντικού, σχεδόν εξαιρετικά. Ένα λάθος πραγματοποίησε, στο 79ο λεπτό, ωστόσο το διόρθωσε με σωτήριο τάκλιν στον Όταρ Κιτεϊσβίλι ο οποίος βρισκόταν σε θέση τετ α τετ με τον Γλύκο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Στο προηγούμενο παιχνίδι ήτσν ο Στέφανος Αθανασιάδης. Σε αυτό ο Γκάρι Ροντρίγκες. Ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι βρέθηκε δύο φορές σε θέση τετ α τετ. Τη μία νικήθηκε από τον Γάλλο τερματοφύλακα της Ντιναμό, στην άλλη έκανε λάθος κοντρόλ. Αν και βοήθησε αρκετά με την κίνησή του με και κυρίως χωρίς μπάλα, οι χαμένες ευκαιρίες αυτές με κάποιον πιο δύσκολο αντίπαλο θα μπορούσαν να αποδειχθούν καταστροφικές.

ΣΧΟΛΙΟ

Η διαφορά δυναμικότητας τελικά ήταν μεγάλη. Ακόμα και ο ανέτοιμος ΠΑΟΚ -σε σχέση με την Ντιναμό της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Γεωργίας- είναι μία ομάδα που οφείλει να προσπεράσει χωρίς να γυρίσει καν να κοιτάξει το εμπόδιο αυτό. Και ακριβώς αυτό έκανε. Σωστό κοουτσάρισμα από τον Ίβιτς, σωστή αγωνιστική νοοτροπία των παικτών και "σβηστό" 3-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ντιναμό Τιφλίδας: Σκριμπ, Λομπζανίτζε (58' Τεβζάτζε), Ρενέ, Αμισουλασβίλι, Τσελίτζε, Παρουνασβίλι, Τσιντσάτζε (70' Άλβαρο), Γιγκαούρι, Κιτεϊσβίλι, Τσαντουρισβίλι, Παπουνασβίλι (63' Ντβαλισβίλι)

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάκοφ (68' Μπίσεσβαρ), Χαρίσης (46' Κάνιας), Κάμπος (81' Περέιρα), Αθανασιάδης, Ροντρίγκες

18:00
Καλησπέρα...
18:01
Στις 19.00 το Ντιναμό Τιφλίδας-ΠΑΟΚ....
18:02
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάχοφ, Χαρίσης, Τζάλμα, Ροντρίγκες και Αθανασιάδης

18:14
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ οι Μπρκιτς, Μαλεζάς, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης, Περέιρα και Κίτσιου.

Εκτός αποστολής Γιαννούλης, Κουλούρης, Ζάιρο και Σιαμπάνης.
18:18
Η ενδεκάδα της Ντιναμό Τιφλίδας:  Σκριμπέ, Λομπχανίτζε, Αμισουλασβίλι, Τσιντάντζε, Παπουνασβίλι, Κιτεισβίλι, Παρουνασβίλι, Ρενέ Σάντος, Γιγκαούρι, Τσελίντζε και Τσαντουρισβίλι

18:30
Στον πάγκο για την Ντιναμό οι Λομέα, Κιρκιτάτζε, Μικέλ Αλβάρο, Ζάρια, Ντβαλισβίλι, Τεβζάτζε και Μικελτάτζε
18:36
Oι φίλοι του ΠΑΟΚ...
18:37
Παρά τις πολύ αισιόδοξες προβλέψεις των Γεωργιανών για την προσέλευση των φίλων της Ντιναμό, υπάρχει λίγος κόσμος στο γήπεδο
19:05

5'

O Τζαβέλλας έκοψε ωραία σε πλάγιο, σε μια φάση με προϋποθέσεις κόντρας για την Ντίναμο.
19:08

7'

Οι γηπεδούχοι δείχνουν διάθεση να παίξουν γρήγορα και να πιέσουν ψηλά στο ξεκίνημα. Ο ΠΑΟΚ προτιμά να κρατά την μπάλα και να την γυρίζει με υπομονή, θέλοντας να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο ματς.
19:10

10'

Συστάσεις του ρέφερι στον Λέοβατς για το κράτημα στον Παπουνασβίλι.
19:15

14'

Επικίνδυνη επίθεση της Ντίναμο, σέντρα του Λομπανίτζε από δεξιά αλλά το σουτ του Τσαντουρισβίλι έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γλύκου.
19:16

16'

Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
19:17
Απομάκρυνε αρχικά ο Κρέσπο και εν συνεχεία ο Τζαβέλλας.
19:19

19'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
19:20

20'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Μάτος)! Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ στο ύψος του πρώτου δοκαριού, εκεί όπου ο Μάτος σχεδόν ανενόχλητος πήγε πρώτος στην μπάλα και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
19:23
Αυτό τέρμα είναι και το πρώτο Λέο Μάτος με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.
19:23
Η Ντίναμο ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 20ο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί μια στημένη φάση και να πάρει προβάδισμα στο σκορ.
19:24
Δείτε και το γκολ του Βραζιλιάνου!
19:26

25'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα από τον Ροντρίγκες, πρώτος στην μπάλα ο Αθανασιάδης αλλά το πλασέ του κόντραρε στον Αμισουλασβίλι.
19:26
Εκτέλεσε ο Ροντρίγκες, απομάκρυνε ο Αμισουλασβίλ με κεφαλιά.
19:26

26'

Ένα σουτ του Ροντρίγκες εκτός περιοχής δεν ανησυχεί τον αντίπαλο γκολκίπερ.
19:29

29'

Πλασέ του Τζιγκάουρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στην αγκαλιά του Γλύκου η μπάλα.
19:29

30'

Κόρνερ για την Ντίναμο.
19:30
Βρήκε αέρα ο Γλύκος στην εκτέλεση του Παπουνασβίλι, απομάκρυνε ο Τσίμιροτ.
19:31

31'

Ένα ακόμη κόρνερ για τους γηπεδούχους.
19:32

32'

Εκτέλεσε ο Παπουνασβίλι, ο Τσελίτζε έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
19:35

35'

Ένα πεντάλεπτο πίεσης των γηπεδούχων απορρόφησε χωρίς απώλειες ο ΠΑΟΚ.
19:36

36'

Λάθος του Χαρίση, ο Παπουνασβίλι βρήκε χώρο και πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Κακή επιλογή από τον άσο της Ντίναμο, που είχε καλύτερες επιλογές. Πέρασε ο κίνδυνος για τον ΠΑΟΚ.
19:41

41'

Ο Τζαβέλλας έκλεισε σωστά και έκοψε την πάσα στον Κετεϊσβίλι, πριν ο τελευταίος βρεθεί φάτσα με τον Γλύκο.
19:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.
19:46
Ημίχρονο στο "Boris Paichadze Dinamo Arena".
19:47
Ο ΠΑΟΚ με το τέρμα του Λέο Μάτος από το 20ο λεπτό, προηγείται με 1-0.
19:53
Στατιστικά πρώτου ημιχρόνου:
20:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
20:04

46'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάνιας παίρνει τη θέση του Χαρίση με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου.
20:04
Χωρίς αλλαγή οι γηπεδούχοι.
20:06

48'

Σουτ του Τζάλμα Κάμπος από θέση μέσα δεξιά, άουτ η μπάλα. Είχε προηγηθεί γύρισμα του Ροντρίγκες από αριστερά και κακή απομάκρυνση του Σκρίμπε.
20:08

50'

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, χαμένη. Ωραία ανάπτυξη από τον άξονα, ο Αθανασιάδης έσπασε στον Τσίμιροτ, αυτός με τη μια βρήκε την κίνηση του Ροντρίγκες, όμως ο τελευταίος στο τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Σκρίμπε!
20:09

51'

20:09
Μπλόκαρε σταθερά ο Γλύκος μετά την εκτέλεση.
20:13

54'

Λέοβατς και Ροντρίγκες συνεργάστηκαν ωραία από αριστερά, ο τελευταίος γύρισε παράλληλα, αλλά σε χώρο που δεν υπήρχε συμπαίκτης του.
20:13

56'

Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για φάουλ στον Τσαντουρισβίλι.
20:16

58'

Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Λομπανίτζε δεν μπορεί να συνεχίσει, τον αντικαθιστά ο Τεβζάτζε.
20:19

60'

Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα, ο ΠΑΟΚ χωρίς να ζορίζεται κρατά το προβάδισμα που έχει από το 20ο λεπτό.
20:20

61'

Ο Κρέσπο ταλαιπωρήθηκε αρχικά από τις προσποιήσεις του Παπουνασβίλι, όμως ο Ισπανός κατάφερε να σταματήσει την επικίνδυνη επίθεση των γηπεδούχων.
20:21

63'

Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Ντβαλισβίλι αντικαθιστά τον Παπουνασβίλι.
20:23

66'

Σουτ του Τζάλμα Κάμπος εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.
20:24

67'

20:25
Εκτέλεσε ο Ροντρίγκες, απομάκρυνε ο Αμισουλασβίλι με το κεφάλι.
20:25

68'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, δεύτερη στο ματς. Ο Σάχοβ αφήνει τη θέση του στον Μπίσεσβαρ.
20:27

69'

Κίτρινη κάρτα στον Ρενέ Σάντος, που κράτησε τον Μπίσεσβαρ.
20:27

70'

Τρίτη αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Μίκελ Άλβαρο πήρε τη θέση του Τσιντσάντζε.
20:28

71'

20:29

71'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Κρέσπο)! Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ ξανά στο πρώτο δοκάρι, ο Τζαβέλλας με τακουνάκι γύρισε την μπάλα στο δεύτερο και εκεί ανενόχλητος ο Κρέσπο με προβολή σκόραρε για το 2-0 του "Δικεφάλου"/
20:31

73'

Κόρνερ για την Ντίναμο. Σουτ του Τζιγκάουρι από τα 30 μέτρα, εξαιρετική επέμβαση του Γλύκου!
20:32

74'

Άουτ το σουτ του Κιτεϊσβίλι εκτός περιοχής.
20:34
"Όπλο" του ΠΑΟΚ σήμερα οι στημένες φάσεις, χάρη στις οποίες έχει βρει και τα δύο τέρματα με τα οποία προηγείται στην αναμέτρηση του "Boris Paichadze Dinamo Arena".
20:34

76'

Σουτ του Μίκελ Άλβαρο εκτός περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Γλύκος.
20:35

77'

Κίτρινη κάρτα στον Παρουνασβίλι για φάουλ στον Μπίσεσβαρ.
20:37

79'

O Μάτος με σωτήριο τάκλιν σταματά τον Κιτεϊσβίλι.
20:38
Δείτε το γκολ του Κρέσπο:
20:38

81'

20:39

81'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φακούντο Περέιρα παίρνει τη θέση του Τζάλμα Κάμπος.
20:40

82'

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Ροντρίγκες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Φακούντο και κόπηκε την ύστατη στιγμή.
20:40
Πήρε την κεφαλιά ο Τζαβέλλας από τον εκτέλεση του Ροντρίγκες αλλά αστόχησε.
20:42

83'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Περέιρα)! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και γύρισμα "πάρε - βάλε" στον Φακούντο Περέιρα, που με κεφαλιά - ψαράκι σκοράρει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ!
20:43
Χειροκρότησαν ιπποτικά οι φίλοι της Ντίναμο στο τρίτο τέρμα του "Δικεφάλου".
20:46

87'

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, όμως το σουτ του Αθανασιάδη πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
20:46

88'

Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Φακούντο Περέιρα να αστοχεί από πολύ καλή θέση με το αριστερό, μετά την πάσα του Μπίσεσβαρ.
20:48

90'

Ο Τζιγκάουρι επιχείρησε το πλασέ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα.
20:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς.
20:49
Το γκολ του Φακούντο Περέιρα:
20:51
Τέλος στο "Boris Paichadze Dinamo Arena".
20:53
Ο ΠΑΟΚ στην Τιφλίδα έκανε παραπάνω από όσα έπρεπε και κατάφερε όχι απλά να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει ρεβάνς, αλλά ουσιαστικά να... κλειδαμπαρώσει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League από το πρώτο ματς κόντρα στην Ντίναμο.
20:53
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις στημένες φάσεις, ενώ βοήθησε πολύ το γεγονός ότι αποδείχθηκαν πέρα για πέρα εύστοχες όλες οι αλλαγές του Βλάνταν Ίβιτς.
20:55
Κορυφαίος του "Δικεφάλου" ήταν ο Λέο Μάτος. Τόσο για το τέρμα που πέτυχε στο 20ο λεπτό, όσο και για την εν γένει παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο σε όλο το 90λεπτο.
20:56
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, ακολουθεί LIVE από το Sport24.gr η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπρόντμπι (21:00) και αυτή του Ολυμπιακού με την Αρόουκα (22:00). Καλή συνέχεια.