Ζωντανή στη Μόσχα η Ομόνοια, λύγισε από την Τότεναμ η ΑΕΛ, ελπίζει ο Απόλλων (VIDEOS)

Δύο φορές προηγήθηκε η Ομόνοια στην Ρωσία και τελικά απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Ντιναμό Μόσχας, αποτέλεσμα που της δίνει πολλές ελπίδες για πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Λύγισε από την Τότεναμ η ΑΕΛ, ελπίζει ο Απόλλων Λεμεσού.

Δύο λεπτά χρειάστηκε η Ομόνοια για να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του Ούτσα Λομπιανίτζε, έπειτα από εκτέλεση φάουλ αλλά το απώλεσε με ένα γκολ του Κρις Σαμπά που δεν έπρεπε να μετρήσει γιατί είχε προηγηθεί φάουλ του σκόρερ στον Μίλαν Στεπάνοβ. Η κυπριακή ομάδα, πάντως, προηγήθηκε εκ νέου με δυνατό σουτ του Γκαοσού Φοφανά και απέκτησε αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή του Αλεξάντερ Κοκόριν στο 62', όμως η Ντιναμό ισοφάρισε ξανά με τον Αλεξάντερ Μπίτνερ. Το 2-2 παρέμεινε, αφού τόσο ο Ράμος (στο 82') όσο κι ο Κέβιν Κουράνι (στο 87') σημαδεψαν τα αντίπαλα δοκάρια.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα με τον Αντριάν Σαρδινέρο στο 14ο λεπτό, ωστόσο ένα εξάλεπτο ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα η ελλιπής Τότεναμ και να πάρει τη νίκη με 2-1 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Ο Ρομπέρτο Σολδάδο ισοφάρισε με ωραίο σουτ στο 74ο λεπτό και ο Χάρι Κέιν ανέτρεψε τα δεδομένα στο 80ό. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Έρικ Λαμέλα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 72', δημιούργησε τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να διευρύνει το προβάδισμα.

Το γκολ του Αμπραχάμ Γκνεκί Γκιέ στο 80' έδωσε την απάντηση σε εκείνο του Άλαν Κασάεβ από το πρώτο ημίχρονο, αλλά η ανατροπή του Απόλλωνα Λεμεσού δεν επετεύχθη παρά το γεγονός ότι η Λοκομοτίβ Μόσχας ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες. Το 1-1 παρέμεινε, αφού στην εκπνοή ο Αντράντε σημάδεψε το δοκάρι του Γκιγέρμε και, πλέον, η ρωσική ομάδα έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση.