Θρίαμβος της Βασιλείας, η Γιουβέντους "χτύπησε" στο φινάλε

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματίας Ντελγάδο, η Βασιλεία επικράτησε 3-0 της Βαλένθια και βρίσκεται με το ένα πόδι στην ημιτελική φάση του Europa League. Η Γιουβέντους λύγισε στο φινάλε την Λιόν, τον πρώτο λόγο για πρόκριση Μπενφίκα και Πόρτο.

Βασιλεία - Βαλένθια 3-0

(34', 38' Ντελγάδο, 91' Στόκερ)

Τάσεις αυτοχειρίας θα πρέπει να επιδείξει η Βασιλεία για να χάσει το εισιτήριο της ημιτελικής φάσης, μετά το 3-0 επί της Βαλένθια στο άδειο -λόγω τιμωρίας- "Σεντ Γιάκομπ-Παρκ". Ένα τετράλεπτο ήταν αρκετό για να πάρει σαφές προβάδισμα η ελβετική ομάδα που σκόραρε δύο φορές με τον Ματίας Ντελγάδο (στο 34' με μακρινό σουτ, στο 38' με προβολή). Στο δεύτερο μέρος οι "νυχτερίδες" απείλησαν τρεις φορές με τον Εντουάρντο Βάργκας, αλλά ο εξαιρετικός Βάλεντιν Στόκερ αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Βασιλεία: Ζόμερ, Φ. Ντέγκεν (46' Φ.Φράι), Σχαρ (72' Εμπολό), Σαούρο, Αλίτζι, Ν. Ντέγκεν, Ντιέ, Ντελγάδο (58' Ελνενί), Στόκερ, Ντιάς, Σάκα.

Βαλένθια: Γκουαΐτα, Ζοάο Περέιρα, Ματιέ, Σεντέρος (25' Μπαραγκάν), Φεγκουλί, Μπερνάτ, Παρέχο, Καρτάμπια (70' Πιάτι), Κεϊτά, Πάκο Αλκάθερ, Βάργκας.

Λιόν - Γιουβέντους 0-1

(85' Μπονούτσι)

Η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Λιόν στο "Ζερλάν" και σκέφτεται από τώρα την ημιτελική φάση. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κάρλος Τέβες (στο 6ο και το 29ο λεπτό), όπως κι εκείνη του Ρεμί Γκαρντ (με τους Στιντ Μαλμπράνκ και Τζιμί Μπριάντ), σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο. Ο τραυματισμός του Κάρλος Τέβες στο 55ο λεπτό δεν πτόησε τους "μπιανκονέρι", οι οποίοι πήραν ώθηση από την έλευση του Σεμπάστιαν Τζιοβίνκο, απείλησαν σε τρεις περιπτώσεις και εν τέλει πήραν τη νίκη με ένα περιπετειώδες γκολ του Λεονάρντο Μπονούτσι στο 85ο λεπτό.

Λιόν: Λόπες, Μπεντιμό, Μ. Κονέ, Ιμτιτί, Φερί, Μαλμπράνκ (85' Φεκίρ), Γκοναλόν, Μβουεμπά, Τολισό, Λακαζέτ (74' Γκομίς), Μπριάν (89' Ενζιέ).

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Κάσερες, Μπονούτσι, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Πίρλο, Ασαμόα, Ίσλα (77' Λιχστάινερ), Τέβες (55' Βούτσινιτς), Οσβάλντο (61' Τζιοβίνκο).

Πόρτο - Σεβίλλη 1-0

(31' Μανγκαλά)

Γλυκόπικρα συναισθήματα άφησε για την Πόρτο το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα με την Σεβίλλη. Οι "δράκοι" ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο (9-1 τελικές, 69% κατοχή) και δικαίως πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με το γκολ του Ελιακίμ Μανγκαλά (καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 31ο λεπτό). Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν δύο δοκάρια, έχασαν τους Φερνάντο (αποβλήθηκε στο 87') και Τζάκσον Μαρτίνες (συμπλήρωσε κάρτες) ενόψει του επαναληπτικού της Ανδαλουσίας, γεγονότα που δεν τους επιτρέπουν να αισθάνονται ιδιαίτερα ασφαλείς με το 1-0.

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Ρέγες, Μανγκαλά, Άλεξ Σάντρο, Κάρλος Εντουάρντο (57' Κιντέρο), Φερνάντο, Ντεφούρ (70' Ερέρα), Κουαρέσμα, Μαρτίνες, Βαρέλα (77' Γκιλάς).

Σεβίλλη: Μπέτο, Φερνάντο Ναβάρο, Ντάνιελ Καρίσο, Μορένο, Παρέχα, Κόκε, Μαρίν (63' Γκαμερό), Ράκιτιτς, Ιμπόρα (63' Φιγκέιρας), Μπάκα, Ρέγες (74' Βιτόλο).

Άλκμααρ - Μπενφίκα 0-1

(48' Σάλβιο)

Το πρώτο εφετινό γκολ του Εντουάρντο Σάλβιο χάρισε στην Μπενφίκα τη νίκη-μισή πρόκριση επί της Άλκμααρ, η οποία αγνοούσε την ήττα στην Ευρώπη από το 2-0 του Ατρομήτου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες (η σημαντικότερη με τον Άρον Γιόχανσον στο 19'), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που σκόραραν, με την έναρξη του δευτέρου μέρους, και επικράτησαν 1-0. Ως εκ τούτου η ΑΖ δέχθηκε γκολ από πορτογαλική ομάδα για πρώτη φορά μετά από τρία ματς και οι "αετοί" έφυγαν νικητές για πρώτη φορά από την Ολλανδία μετά από επτά αγώνες.

Άλκμααρ: Αλβαράδο, M. Γιόχανσον, Φίρχεφερ, Σ. Πόουλσεν (49' Γκούντμουντσον), Γκουβελέουβ, Γκούντελ (80' Χένρικσεν), Ελμ, Μπέργκουις, Ορτίς, Ά. Γιόχανσον, Μπέιρενς

Μπενφίκα: Αρτούρ, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Σικέιρα, Γκαράι, Ρούμπεν Αμορίμ (39' Αλμέιδα), Γκαϊτάν, Αντρέ Γκόμες, Όσκαρ Καρντόσο (64' Λίμα), Σάλβιο, Ροδρίγκο (77' Μάρκοβιτς)