Σαχτάρ - Σεβίλλη 2-2

Η Σεβίλλη έφυγε από το 2-2 από το Λβιβ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League έναντι της Σαχτάρ που έκανε την ανατροπή, αλλά δεν άντεξε στο τέλος.

Σαχτάρ Σεβίλλη

Στο δρόμο για τον τελικό του Europa League στη Βασιλειά η Σεβίλλη βρίσκεται ένα βήμα πιο μπροστά από τη Σαχτάρ χάρη σε ό,τι πήρε στη μάχη του Λβιβ. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκαμερό στο 82' διαμόρφωσε το 2-2 και η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε ένα αποτέλεσμα που την μετέτρεψε σε φαβορί πριν από τη ρεβάνς στο "Σάντσεθ Πιθχουάν".

Μετά το πολύ γρήγορο γκολ που πέτυχε Βιτόλο στο 6' για το 1-0 των Σεβιγιάνων, η Σαχτάρ αντέδρασε και έβγαλε στο χορτάρι τη χημεία που τη διακρίνει. Το κάθετο ποδόσφαιρο έφερε αποτέλεσμα, ο Μάρλος χώθηκε μεταξύ των Ραμί και Καρίσο και τελειώνοντας την ασίστ του Ρακίτσκι ισοφάρισε στο 23'. Ήταν το πρώτο χτύπημα στο πλάνο του Έμερι, ο οποίος είδε την άμυνά του να πιάνεται στον ύπνο, όταν ο Μάρλος έκανε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Στεπανένκο εκτέλεσε με κεφαλιά τον Σόρια στο 36'.

Το 2-1 ήταν η ανταμοιβή των γηπεδούχων για τον τρόπο που λειτούργησαν μετά την ψυχρολουσία, αλλά αντί να συνεχίσουν ανάλογα, έδωσαν στη Σεβίλλη την ευκαιρία ν' ανασυνταχθεί παίζοντας αρκετά πίσω από την μπάλα.

Ο Έμερι άλλαξε το σχηματισμό του, άφησε τρεις στην άμυνα και ανέβασε τα μπακ. Ο Λουτσέσκου δεν αντέδρασε και όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο η ζυγαριά έγερνε προς τους Ισπανούς. Το γκολ του Γκαμερό αδίκως ακυρώθηκε στο 75', ο Κούτσερ στο 80' πρόλαβε πάνω στη γραμμή τον Γάλλο, αλλά με την μπάλα συνεχώς στην περιοχή του Πιάτοφ, ο Φερέιρα έπεσε στην παγίδα. Ανέτρεψε τον Βιτόλο και ο Γκαμερό στο 82' ισοφάρισε. Ο Λουτσέσκου δεν βοήθησε την ομάδα του, έκανε τρεις αλλαγές στις καθυστερήσεις και η Σεβίλλη έφυγε με αποτέλεσμα την Ουκρανία.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Βιτόλο ήταν μέσα και στα δύο γκολ της Σεβίλλης. Στο πρώτο σκόρερ, στο δεύτερο κέρδισε το πέναλτι, έχοντας συμβολή στο αποτέλεσμα που πήρε η ομάδα του Έμερι στο Λβιβ.

Ο αδύναμος κρίκος

Η κατεύθυνση που έδωσε ο Λουτσέσκου στη Σαχτάρ έφερε αποτέλεσμα μόνο για ένα ημίχρονο. Όταν ο Έμερι άλλαξε πλάνο, ο ίδιος επέμεινε, χωρίς μάλιστα να προστατεύσει τους παίκτες του. Τρεις αλλαγές στο 91' για ποιον ακριβώς λόγο;

Πριν από το... δεύτερο ημίχρονο στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" η Σεβίλλη έχει το πλεονέκτημα. Ακόμη κι αν δεν σκοράρει εντός, θα της αρκεί να μην δεχθεί γκολ. Άρα ο τρίτος σερί τελικός, ένα επίτευγμα το λιγότερο εντυπωσιακό, είναι πολύ πιο κοντά πλέον. Η Σαχτάρ οφείλει όχι μόνο να σκοράρει αλλά και να νικήσει στην Ανδαλουσία, εκτός κι αν έχουμε κάποιο επικό ματς με 3-3, 4-4! Διαθέτει ποιότητα μεσοεπιθετικά, αλλά και ευάλωτη άμυνα. Οι πιθανότητες δεν είναι πλέον με το μέρος της.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Σαχτάρ (4-2-3-1): Πιατόφ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μάλισεφ, Κοβαλένκο, Μάρλος (92' Μπέρναρντ), Τάισον (91' Γουέλινγκτον), Φερέιρα (91' Εντουάρντο)

Σεβίλλη (4-2-3-1): Σόρια, Μαριάνο, Ραμί, Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ν'ζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα (59' Κρον-Ντέλι, 72' Κόκε), Γκαμερό

Το LIVE του αγώνα

21:55
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε δέκα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
21:55
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μαλίσεβ, Κοβαλένκο, Μάρλος, Τάιζον, Φακούντο Φερέιρα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σορία, Μαριάνο Φερέιρα, Ραμί, Ντανιέλ Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Νονζί, Μπανέγα, Βιτόλο, Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό.

22:02
Η Σεβίλλη έχει την ευκαιρία να πάρει για τρίτη σερί σεζόν το Europa League!
22:05
Στο γήπεδο και ο Αντρέι Σεφτσένκο.
22:06
Κόρνερ για την Σεβίλλη το πρώτο στο παιχνίδι, αφού ο Πιάτοβ δεν πρόλαβε τη μπάλα.
22:08
Η Σεββίλη πιέζει ψηλά από τα πρώτα κιόλας λεπτά με δυο και τρεις ποδοσφαιριστές. Βέβαια η Σαχτάρ είναι εξαιρετική στην κόντρα και χρειάζεται προσοχή.
22:08

22:09
Ωραίες ενέργειες από τον Κονοπλιάνκα στη μεσαία γραμμή για την Σεβίλλη. Ο Ουκρανός τα... ακούει από την κερκίδα.
22:10
Στο άλλο ματς η Λίβερπουλ πιέζει και έχει φτάσει δυο φορές κοντά στο γκολ.
22:10
Γκοοοοοολ! 1-0 η Σεβίλλη με τον Βιτόλο.
22:11
Ο Μπανέγκα έδωσε από το κέντρο στον Γκαμεϊρό, αυτός πάσαρε στον Βιτόλο που με ωραία ενέργεια βρήκε χώρο και με πλασέ νίκησε τον Πιάτοβ.
22:12
Το γκολ του Βιτόλο
22:13
Πολλά τα λάθη για την ομάδα της Σαχτάρ. Χάνουν τη μπάλα με ευκολία και οι Ισπανοί βγαίνουν επικίνδυνα στην κόντρα.
22:14

22:16
Ο Ισμαΐλι έπεσε κάτω μετά από μαρκάρισμα του Μαριάνο, όμως μετά από λίγο σηκώθηκε. Έφαγε μία... γερή στο κεφάλι.
22:16
Ο διαιτητής έκανε παρατηρήσεις, αφού το παιχνίδι πάει να γίνει σκληρό. Λογικά θα έχει πάνω από 3.5 κάρτες.
22:17
Εδώ και 2-3 λεπτά η Σαχτάρ έχει αποκτήσει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, όμως οι παίκτες αδυνατούν να οργανώσουν μία επίθεση της προκοπής.
22:19
Ο Ρακίτσκι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή του Σορία.
22:20
Οι δυο προπονητές (Έμερι και Λουτσέσκου
22:21
Ο γιος του Μιρτσέα Λουτσέσκου που είδαμε στη φωτογραφία είναι ο Ραζβάν, που φέτος κάθισε στον πάγκο της Ξάνθης στην Super League.
22:22
"Βομβαρδίζει" με σέντρες τώρα η Σεβίλλη την περιοχή της Σαχτάρ.
22:23
Καλή στιγμή για την Σαχτάρ: ΟΚριχόβιακ απομάκρυνε τη μπάλα που χάθηκε στο μικρή περιοχή.
22:23
Νέα ευκαιρία: Ο Μάρλος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σορία να μαζεύει.
22:24
Πιέζει για το 1-1 η Σαχτάρ κυρίως από τα δεξιά. Έχει οπισθοχωρήσει η Σεβίλλη.
22:25
Κόρνερ από τον Κονοπλιάνκα σε σέντρα του Σρνα. Πιέζει η Σαχτάρ.
22:26
Στο άλλο ματς η Βιγιαρεάλ πιέζει για το γκολ.
22:28
Γκοοοοοολ! 1-1 η Σαχτάρ με τον Μάρλος!
22:29
Καταπληκτική βαθιά μπαλιά του Ρακίτσκι από την άμυνα στην πλάτη της Σεβίλλης, ο Μάρλος με όμορφο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.
22:29
Έχει γκολ το παιχνίδι μας. Επιθετικές και οι δυο ομάδες, οπότε περιμένουν θέαμα μέχρι και το τελευταίο λεπτό.
22:30
Το γκολ της ισοφάρισης
22:30

22:31
Γλυτώνει την κάρτα ο Κριχόβιακ σε τράβηγμα πάνω στον Κοβαλένκο. Ο Ουκρανός έφευγε με χώρο από τα αριστερά.
22:31
Δυνατό μαρκάρισμα στον Εσκουδέρο και κίτρινη κάρτα. Είπαμε και πριν πως έχει κάρτες το ματς.
22:33
Τώρα τα λάθη για την Σεβίλλη. Δεν μπορούν να αλλάξουν τρίτη πάσα οι Ισπανοί.
22:35
Ευκαιρία για την Σαχτάρ: Λάθος της άμυνας, ο Τάισον άνοιξε τη μπάλα και δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να περνά για λίγο άουτ!
22:36
Ο Μάρλος μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να δώσει σε συμπαίκτη του! Σπουδαία ευκαιρία για την Σαχτάρ. Μία ακόμα.
22:36
Οι Ουκρανοί σπαταλούν ευκαιρίες και ξέρετε τι λέει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου.
22:36
Ξανά το όμορφο γκολ της Σαχτάρ
22:38
Παίκτης της Σεβίλλης έσκυψε να δέσει τα κορδόνια του και οι παίκτες της Σαχτάρ έκαναν πάσες στην άμυνα για fair play. Όμορφη εικόνα.
22:39
Ζητούν χέρι οι Ουκρανοί σε μία περίεργη φάση, ο διαιτητής έδειξε αμέσως να συνεχιστεί το παιχνίδι.
22:39
Κι άλλο λάθος από την Σεβίλλη, σουτ και κόρνερ. Επιθετικός μονόλογος το παιχνίδι.
22:40
Σπρωξίματα στην περιοχή και ο διαιτητής αναγκάζεται να κάνει παρατηρήσεις.
22:40
Γκοοοοοοολ! 2-1 η Σαχτάρ!
22:40
Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά με πάσα, σέντρα στην περιοχή και ο Στεπανένκο με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
22:41
Παραλίγο και τρίτο η Σαχτάρ που δεν παίζεται απόψε! Κόρνερ την τελευταία στιγμή!
22:42
Ο Τάισον έκανε ένα σουτ μετά την εκτέλεση του κόρνερ με τη μπάλα να φεύγει... πλάγιο!
22:42
Το 2-1 για την Σαχτάρ
22:43
Τεράστιο το πρόβλημα για την Σεβίλλη τόσο στο δεξί όσο και στο αριστερό άκρο της άμυνας. Κάνουν πάρτι οι Ουκρανοί.
22:45
Κίτρινη κάρτα στον Καρίσο που έκανε ψαλιδάκι, όμως βρήκε στο πρόσωπο τον Μαλίσεβ.
22:48
Ο Τάισον ξεπέρασε δυο αντιπάλους σαν σταματημένους, όμως η μπαλιά του στον Σρνα ήταν κακή. Αν περνούσε τα πράγματα θα ήταν δύσκολα για την Σεβίλλη.
22:49
Ο λόγος που είδε κάρτα ο Καρίσο
22:50
Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
22:51
Επικίνδυνη σέντρα του Κονοπλιάνκα για την Σεβίλλη από τα αριστερά, ο Πιάτοβ βγήκε και μάζεψε.
22:52
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας!
22:52
Η Σεβίλλη προηγήθηκε νωρίς με τον Βιτόλο, όμως η Σαχτάρ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με δυο γκολ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ.
23:07
"Βάμος! Βάμος!" φωνάζουν οι Ισπανοί την ώρα που μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος.
23:07
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
23:08
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες, αν και ο Έμερι θα είχε πολλά να πει στους παίκτες του στα αποδυτήρια.
23:09
Η Σεβίλλη προσπαθεί να πιέσει στο ξεκίνημα.
23:09
Κίτρινη κάρτα στον Κριχόβιακ που έβαλε τον αγκώνα του. Η τρίτη για παίκτη της Σεβίλλης. Πρέπει να προσέξουν οι Ισπανοί.
23:12
Συνεχίζει να πιέσει η Σεβίλλη από τα αριστερά κυρίως.
23:13
Να ηρεμήσουν οι παίκτες του φωνάζει ο Έμερι.
23:15
Η κατοχή στην Σεβίλλη από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι Ουκρανοί περιμένουν και χτυπάνε στην κόντρα.
23:16
Κόρνερ για την Σεβίλλη.
23:17
4-2 τα κόρνερ υπέρ της Σαχτάρ.
23:17
Μεγάλη ευκαιρία για την Σεβίλλη: Ο Καρίσο έκανε το σουτ, ο Πιάτοβ δεν έπιασε καλά τη μπάλα που βγήκε κόρνερ.
23:21
Ωραία μπαλιά του Σρνα στον Μάρλος, ο Σορία βγήκε και βρήκε μαζί τον Βραζιλιάνο που χτύπησε.
23:21
Αλλαγή για την Σεβίλλη: Έξω ο Κονοπλιάνκα, μέσα ο Κριν-Ντέλι.
23:22
Ευκαιρία για την Σεβίλλη: Ο Εν'Νονζ πήρε μία κεφαλιά, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
23:23
Σουτ του Μάρλος, η μπάλα πάνω στο χέρι του Ραμί, ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι.
23:24
Ευκαιρία για την Σεβίλλη: Σουτ του Κρον-Ντέλι, η μπάλα στην αγκαλιά του Πιάτοβ.
23:25
Μαζεμένο το χέρι του Ραμί νωρίτερα όπως φάνηκε και από το ριπλέι.
23:26
Αντεπίθεση για την Σεβίλλη, ο Κούτσερ δεν μπόρεσε να δώσει καλά τη μπάλα στον Μάρλος.
23:27
Οι παίκτες της Σαχτάρ έχουν βάλει σημάδι τον Εσκουδέρο που έχει κάρτα και πάνω όλο πάνω του.
23:30
Έχει πέσει ποιοτικά το παιχνίδι. Τα έδωσαν όλα στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες και μοιάζουν κουρασμένες. Ειδικότερα η Σαχτάρ.
23:31
Σουτ από τον Μάρλος, η μπάλα σαν σε μπιλιάρδο χτύπησε σε δυο σώματα και πήγε πάνω στον Σορία.
23:32
Σοβαρός ο τραυματισμός για τον Κρον-Ντέλι! Αμέσως όλοι οι παίκτες ζήτησαν να μπει μέσα το ιατρικό τιμ.
23:33
Πρέπει να έσπασε το γόνατο του ο Δανός άσος. Σοκαριστικός ο τραυματισμός πραγματικά. Σαν να του πετάχθηκε έξω ένα κόκκαλο.
23:34
Ο Κρον-Ντέλι είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι και τώρα θα βγει. Κρίμα γιατί λογικά θα χάσει και το EURO.
23:34
Έξω ο Κρον-Ντέλι, μέσα ο Κόκε.
23:37
Σκόραρε η Σεβίλλη, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λάθος από τον βοηθό!
23:37
Δείτε τον τραυματισμό
23:39
Τεράστια ευκαιρία για την Σεβίλλη: Ο Γκαμεϊρό μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ!
23:41
Ανοιχτό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Πάνω-κάτω η μπάλα με τις δυο ομάδες να ψάχνουν ένα ακόμα γκολ.
23:42
Τρομερή ευκαιρία: Ο Γκαμεϊρό πάνω στην γραμμή δεν μπόρεσε να σκοράρει! Ο Κούτσερ έδωσε τελευταία στιγμή!
23:43
Πέναλτι για την Σεβίλλη στο 81'!
23:44
Ο Φερέιρα φαίνεται να ανατρέπει στον Βιτόλο και ο διαιτητής αφού το σκέφτηκε λίγο έδωσε το πέναλτι. Δύσκολη φάση πρέπει να την ξαναδούμε.
23:44
Γκοοοοοολ! 2-2 η Σεβίλλη με τον Γκαμεϊρό από τα 11 βήματα.
23:45
Επτά λεπτά ακόμα συν τις καθυστερήσεις που θα είναι σίγουρα πάνω από τρία λεπτά.