Σεβίλλη - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-1

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί το στέμμα της θα έχει η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε με 3-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κεβίν Γκαμεϊρό. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι θα αντιμετωπίσουν τη Λιβέρπουλ στον μεγάλο τελικό του Europa League με στόχο το... three-peat!

Το 2-2 του πρώτου αγώνα άφηνε "ανοιχτούς λογαριασμούς" ενόψει της ρεβάνς στο "Σάντσεθ Πιχθουάν", με τη Σεβίλλη να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος των αμυντικών της Σαχτάρ, το οποίο εν τέλει έγινε στο 9ο λεπτό. Ο Μαξίμ Μαλίσεφ έκανε λάθος κοντρόλ κι ο Κεβίν Γκαμεϊρό, που καραδοκούσε, βρέθηκε απέναντι στον Αντρέι Πιάτοφ και με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το 1-0.

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να ξεπεράσουν την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας. Μοναδικές αξιόλογες φάσεις μέχρι το 35ο λεπτό, ένα συρτό σουτ του Ισμαΐλι (25') και ένα δυνατό σουτ του Τάισον (32'). Μετά το 35', οι παίκτες του Μιρτσέα Λουτσέσκου ανέβασαν την απόδοσή τους και τελικά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Μάρλος, ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση, βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Εντουάρντο μέσα στην μεγάλη περιοχή, κι αυτός με υπέροχο πλασέ έκανε το 1-1.

Παρόλα αυτά, με το... καλησπέρα στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό οι Σεβιγιάνοι πήραν εκ νέου προβάδισμα και πάλι με τον Γκαμεϊρό. Ο Γάλλος δέχθηκε την κάθετη του Γκρεγκόρζ Κριχόβιακ, απέφυγε τον Πιατόφ και με ωραίο πλασέ προ κενής εστίας διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και κατάφεραν δώδεκα λεπτά αργότερα να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 3-1 με τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Μαριάνο.

H ομάδα του Λουτσέσκου, φανερά επηρεασμένη από το τρίτο γκολ, δεν έδειξε ικανή να επιστρέψει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Μοναδική καλή στιγμή μία κεφαλιά του δραστήριου Εντουάρντο στο 72' που πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Νταβίντ Σόρια. Στα τελευταία λεπτά τα νεύρα έκαναν την εμφάνισή τους, με αποτέλεσμα να υπάρξουν αρκετές δυνατές μονομαχίες, ενώ οι συνεχόμενες αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκεται τη Σεβίλλη να πανηγυρίζει την τρίτη σερί πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Europa League.

ΜVP

Ο Κεβίν Γκαμεϊρό πήρε από το... χέρι τη Σεβίλλη και την οδήγησε στον τρίτο σερί τελικό. Ο Γάλλος άσος, πέρα από τα δύο γκολ που σημείωσε, είχε μία εξαιρετική παρουσία, αποτελώντας το βαρόμετρο της ισπανικής ομάδας καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το λάθος του Μαξίμ Μαλίσεφ κόστισε στη Σαχτάρ, αφού την έβαλε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο. Γενικότερα, ο Ουκρανός αμυντικός δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο, υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον... υπερδραστήριο Γκαμεϊρό.