Βιγιαρεάλ - Λίβερπουλ 1-0

Η Λίβερπουλ κρατούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού στο "Άνφιλντ", όμως στο 92' η "χρυσή αλλαγή", Αντριάν Λόπεθ χάρισε τη νίκη στη Βιγιαρεάλ με 1-0. Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα.

Η Βιγιαρεάλ, με τη γνωστή συνταγή του Μαρσελίνο, θέλησε να αιφνιδιάσει τη Λίβερπουλ, ασκώντας ασφυκτική πίεση από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, οι "κόκκινοι" ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού με τον Τζο Άλεν στο 5', αλλά το πλασέ στην κίνηση του Ουαλού κατέληξε στην αγκαλιά του Σέρχιο Ασένχο. Τα "κίτρινα υποβρύχια" διατήρησαν τον έλεγχο και βρέθηκαν πολύ κοντά στο 1-0, όμως το διαγώνιο σουτ του Ρομπέρτο Σολδάδο στο 11' πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιμόν Μινιολέ.

Η Λίβερπουλ αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, με συνέπεια να μην δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Ασένχο. Μοναδικές αξιόλογες στιγμές τα μακρινά σουτ των Άνταμ Λαλάνα (15') και Κουτίνιο (29', 40'), τα οποία όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στον αντίποδα, η Βιγιαρεάλ, με τους δραστήριους Σολδάδο και Σεντρίκ Μπακακμπού προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στον Μινιολέ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με το... καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφθασαν μία "ανάσα" από το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Μπακαμπού, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντος Σάντος, κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Μινιολέ. Η Λίβερπουλ, μετά από ένα υποτονικό διάστημα 20 λεπτών (46'-65'), "απάντησε" στο δοκάρι του Κονγκολέζου επιθετικού με τον ανύπαρκτο -μέχρι εκείνο το σημείο- Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Ο Βραζιλιάνος δέχθηκε την κάθετη πάσα από τον Τζέιμς Μίλνερ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα, μετά από παρεμβολή και του Ασένχο τράνταξε το αριστερό δοκάρι. Η αδυναμία επίτευξης ενός γκολ δημιούργησε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών, ενώ δεν έλειψαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία σημαντική στιγμή σε διάστημα ενός λεπτού, όμως ο Μπακαμπού δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Μινιολέ, ενώ ο Μορένο έστειλε την μπάλα άουτ. Τελικά, στην τελευταία φάση του αγώνα τα "κίτρινα υποβρύχια" πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ με σκόρερ την "χρυσή αλλαγή", Αντριάν Λόπεθ, ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση και πάσα του Ντένις Σουάρεθ.

Ο Αντριάν Λόπεθ πέτυχε το "χρυσό γκολ", αλλά ο Ντένις Σουάρεθ πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός, πέρα από την ασίστ, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη εστία. Τον τίτλο του MVP διεκδικούσε επί ίσοις όροις κι ο Σεντρίκ Μπακαμπού, αλλά σ' αρκετές περιπτώσεις αποδείχθηκε φλύαρος στην τελική προσπάθεια, με αποκορύφωμα το τετ α τετ στο 87ο λεπτό.

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι στο 65', ήταν άφαντος για 90 λεπτά. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, όντας εκτός τόπου και χρόνου. Ο Γίργκεν Κλοπ άργησε να τον κάνει αλλαγή.