Μπάγερν Μονάχου-Αρης 6-0

Ο Αρης ήταν αποφασισμένος να κυνηγήσει τις πιθανότητες που είχε για αποτέλεσμα στο Μόναχο...

Ο Αρης ήταν αποφασισμένος να κυνηγήσει τις πιθανότητες που είχε για αποτέλεσμα στο Μόναχο αλλά η Μπάγερν σήκωσε απαγορευτικό. Οι γηπεδούχοι θριάμβευσαν με 6-0 στο ματς το οποίο έκλεισε την αυλαία του 6ου ομίλου του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, πήραν πανηγυρική πρόκριση και έδωσαν άδοξο τέλος στην κατά τα άλλα πολύ καλή προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Σε τραγική μέρα ο Κώστας Χαλκιάς, ευθύνεται στα πρώτα τέσσερα γκολ. Ασυναγώνιστος ο Φρανκ Ριμπερί, τέσσερα τέρματα πέτυχε ο Λούκα Τόνι. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τους Βαυαρούς να θέλουν να δείξουν από το πρώτο λεπτό ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι Κλόζε και Ριμπερί έγιναν απειλητικοί αλλά η άμυνα των Θεσσαλονικέων κράτησε δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα.

Μάλιστα, στο 12ο λεπτό, ο Βλάνταν Ιβιτς σπατάλησε την ευκαιρία του αγώνα. Σε γύρισμα από τα αριστερά, ο Σέρχιο Κόκε δεν κατάφερε να βρει μπάλα αλλά το έκανε ο συμπαίκτης του, ο οποίος όμως από τα τέσσερα μέτρα και αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα στο απλωμένο πόδι του πεσμένου Καν.

Ν. Μπάγεβιτς: "Ήταν μία πολύ βαριά ήττα. Βρεθήκαμε σε άσχημη βραδιά και πραγματοποιήσαμε τη χειρότερή μας εμφάνιση στον όμιλο. Ο Άρης έχει καλύτερη ομάδα από αυτή που παρουσίασε στο γήπεδο. Το να κλεινόμασταν στην άμυνα και να παίζαμε για το βαθμό της ισοπαλίας, δεν θα ταίριαζε στο στυλ παιχνιδιού μας".

Κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας. Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται. Ο Κώστας Χαλκιάς, όπως είχε συμβεί και με τη Μπράγκα, βρέθηκε σε κακό βράδι και δώρισε δύο γκολ στην ομάδα του Οτμαρ Χίτσφελντ σε διάστημα δεκατριών λεπτών. Στο 25', ο εκπληκτικός κατά τα άλλα Ριμπερί έκανε ένα γύρισμα ρουτίνας από τα αριστερά, ο πορτιέρο του Αρη έπεσε στην πορεία της μπάλας αλλά ανεξήγητα δεν μπόρεσε να την μπλοκάρει και ο Τόνι ο οποίος καιροφυλακτούσε την έσπρωξε στα δίχτυα.

Ίδιοι πρωταγωνιστές και σκηνικό και στο 38’. Ο Ριμπερί σεντράρει, ο Χαλκιάς βγαίνει να καθαρίσει τη φάση, αλλά το μόνο που καταφέρνει είναι να τη στείλει συστημένη στα πόδια του Ιταλού φορ που με τη σειρά του... ευχαρίστησε και για το δεύτερο δώρο.

Η επανάληψη άρχισε με μία αλλαγή για τον Αρη. Ο Χαβίτο πέρασε στη θέση του Ιβιτς, αλλά λίγα λεπτά αργότερα όλα αυτά θα είχαν ελάχιστη σημασία. Με τον Ριμπερί να βγάζει φωτιές και τον Τόνι να "πυροβολεί κατά ριπάς", η Μπάγερν έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στο 6-0. Ο Ιταλός βρήκε δίχτυα στο 64’ και το 66’, ο Λελ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 70’, για να έρθει ο Λαμ να βάλει το κερασάκι στη βαυαρική τούρτα εννέα λεπτά πριν το φινάλε.

Η παντελής έλλειψη ανάλογων παραστάσεων ήταν εμφανής στην ελληνική ομάδα. Βέβαια, το σκορ ουδέποτε δεν θα έφτανε σε τόσο δυσθεώρητα ύψη αν ο Χαλκιάς ήταν αντάξιος των συνθηκών του αγώνα και των περιστάσεων.