Ηρακλής-Βίσλα Κρακοβίας 0-2

Λίγα δευτερόλεπτα χώριζαν τον Ηρακλή από τους ομίλους του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, ωστόσο ο "γηραιός" δεν τα κατάφερε. Η Βίσλα Κρακοβίας έστειλε τον επαναληπτικό του 1-0 της Πολωνίας στην παράταση με γκολ στις καθυστερήσεις και πήρε τη νίκη με 2-0 και παράλληλα το "εισιτήριο" για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Ηρακλής έμεινε με πικρή γεύση στο στόμα και με την αίσθηση ότι θα μπορούσε να πετύχει κάτι περισσότερο, αφού μέχρι το 60’ παρουσίασε καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, με "αιχμή του δόρατος" τον Ερέρα είχε ευκαιρίες να πετύχει ένα γκολ και να "καθαρίσει" το παιχνίδι.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα

4ο λεπτό: Ο Παουλίστα έκανε καλό σουτ από πλάγια, αλλά ο Αμπάρης έδιωξε.

20ό λεπτό: Πολύ καλό σουτ του Ερέρα από τα δεξιά, διώχνει σε κόρνερ ο Ντόλχα.

55ο λεπτό: Εξαιρετική προσπάθεια του Γεωργιάδη από τα δεξιά, γέμισμα στην περιοχή των Πολωνών, σουτ του Καπετάνου, αποκρούει ο Ντόλχα.

61ο λεπτό: Τριπλή ευκαιρία για τους Πολωνούς. Ο Παουλίστα έκανε σουτ στην αριστερή γωνία του Αμπάρη που απέκρουσε, ο Πένσκα έκανε σουτ από πλάγια στην επαναφορά, αλλά με διπλή προσπάθεια έδιωξε ο Κατσαμπής, η μπάλα έφτασε ξανά στον Παουλίστα, ο οποίος έκανε σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Αμπάρη να μπλοκάρει.

90+3o λεπτό: Ο Μιχαΐλοβιτς εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και καταλήγει στα δίχτυα του Ηρακλή.

93o λεπτό: Σουτ του Πιότρ Μπρόζεκ από πολύ καλή θέση και με εξουδετερωμένο τον Αμπάρη, άουτ.

99o λεπτό: Τετ-α-τετ ο Ραντοβάνοβιτς, ο Αμπάρης αποκρούει με το στήθος.

100ό λεπτό: Ο Μπρόζεκ από τα δεξιά "κόβει" προς την "καρδιά" της περιοχής του Ηρακλή, όπου ο αμαρκάριστος Καντόρο κάνει το 2-0 για τη Βίσλα.

Εάν στο 14ο λεπτό του πρώτου μέρους ο επόπτης δεν είχε σταματήσει τον Αργεντινό με ανύπαρκτο οφσάιντ, την ώρα που ξεχυνόταν μόνος του στην επίθεση, ίσως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Όπως επίσης εάν η ομάδα του Σάββα Κωφίδη ήταν πιο προσεκτική και δεν πουλούσε τόσο εύκολα την μπάλα στη μεσαία γραμμή στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο, με το πέρασμα των λεπτών, οι παίκτες του Ηρακλή έδιναν όλο και περισσότερο χώρο στους Πολωνούς (παρά τις αντίθετες εντολές του Κωφίδη), οι οποίοι δεν τον άφηναν ανεκμετάλλευτο. Ο Αμπάρης και τα τάκλιν της τελευταίας στιγμής διατηρούσαν το μηδέν στον αγώνα, αλλά ήταν φανερό ότι αργά ή γρήγορα ο Ηρακλής θα δεχόταν γκολ. Αυτό συνέβη με έναν απρόσμενο τρόπο, με φάουλ του Μιχαΐλοβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ η μπάλα χτύπησε στο τείχος και άλλαξε κατεύθυνση.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Ηρακλής σε καμία περίπτωση δεν πίστεψε ότι θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο από το να κρατήσει το 1-0 μέχρι τα πέναλτι. Η Βίσλα είχε τέσσερις καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο του επιπλέον χρόνου και μία εξ αυτών, κατέληξε σε γκολ στο 100’, από τον Καντόρο. Οι γηπεδούχοι, φανερώς επηρεασμένοι ψυχολογικά από την έκβαση του αγώνα, ούτε μετά το 2-0 κατάφεραν να κάνουν έστω και μία αξιόλογη φάση και ολοκλήρωσαν άδοξα την παρουσία τους στην Ευρώπη.

Αμπάρης, Δρούγας, Σνάουτσνερ, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Πουρσανίδης, Ρίβας (46' Καπετάνος), Λαουάλ (51' Μαυρογενίδης), Ερέρα, Γεωργιάδης, Πρίττας (80' Αλέκου)

Βίσλα Κρακοβίας: Ντόλχα, Μπατζίνσκι, Γκλοβάτσκι, Κλέμπερ, Μιχαΐλοβιτς, Μπλατζικόφσκι (59' Πλένσκα), Καντόρο, Σομπολέφσκι, Ζίεντσουκ (79' Πιότρ Μπρόζεκ), Πάβελ Μπρόζεκ (59' Ραντοβάνοβιτς), Παουλίστα

Διαιτητής: Μπέρνχαρντ Μπρούγκερ (Αυστρία)
Βοηθοί: Νόρμπερντ Σβαμπ, Μίκαελ Πόιντερ (Αυστρία)
Σκόρερ: 90+3' Μιχαΐλοβιτς,100' Καντόρο
Κίτρινες: Πουρσανίδης, Λαουάλ, Καπετάνος, Ερέρα- Μπατζίνσκι, Σομπολέφσκι
Κόκκινες: -

*** Ειδική μνεία πρέπει να γίνει για τους φίλους του Ηρακλή που βρέθηκαν στις εξέδρες του "Καυταντζογλείου Σταδίου" και που εμψύχωναν τους ποδοσφαιριστές ακόμα και μέχρι τα τελευταία λεπτά της παράτασης.

*** Ο σκόρερ του μοναδικού γκολ του αγώνα της Πολωνίας, Σάκης Πρίττας, αποθεώθηκε κατά την αντικατάστασή του.

*** Λίγο πριν το τέλος της παράτασης, ορισμένοι φίλοι της ομάδας κινήθηκαν προς τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ, Γιώργο Σπανουδάκη, τον οποίο και αποδοκίμασαν.