Σεβίλλη - Εσπανιόλ 3-1 πεν.

Η νέα δύναμη του ισπανικού ποδοσφαίρου είναι η Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιάνοι του Χουάντε Ράμος, αν και χρειάστηκαν τα πέναλτι για να κερδίσουν με 3-1 την μαχητική Εσπανιόλ (1-1 το κανονικό παιχνίδι, 2-2 η παράταση) κατέκτησαν για δεύτερη συνεχή σεζόν το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, όπως είχε πράξει πριν μία εικοσαετία η Ρεάλ Μαδρίτης. Ηρωας της αναμέτρησης ο Αντρες Πάλοπ, που απέκρουσε τρία πέναλτι και έβγαλε μία… ασίστ.

Οι δύο προπονητές είχαν προϊδεάσει για το πώς θα παρατάξουν τις ομάδες και δεν επεφύλασσαν κάποια έκπληξη. Εκπληξη τους επεφύλασσε ο καιρός, αφού η βροχή ήταν αρκετά έντονη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των όχι και τόσο συνηθισμένων Ισπανών. Η Σεβίλλη είχε την κυριαρχία στα πρώτα λεπτά, ήταν επικίνδυνη κυρίως από τις δύο πτέρυγες, ενώ η Εσπανιόλ πόνταρε στις αντεπιθέσεις, με τον Λουίς Γκαρσία να τραβά αμυντικούς πάνω του και να απελευθερώνει τον Ραούλ Ταμούδο.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο MVP του περσινού τελικού της διοργάνωσης, Εντσο Μαρέσκα, είχε μία καλή ατομική προσπάθεια και σουτ λίγο έξω από τα δοκάρια του Γκόρκα Ιραϊθόθ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φρεντερίκ Κανουτέ με κεφαλιά να απειλήσει και να εξασφαλίσει την προσοχή των Μαρκ Τορεχόν και Ντάνιελ Χάρκε, οι οποίοι έδιναν μάχες κυρίως με τον Λουίς Φαμπιάνο. Στο 13ο λεπτό η Εσπανιόλ έκανε αισθητή την παρουσία της με μία προβολή του Ταμούδο που ο Αντρές Πάλοπ απέκρουσε, ενώ ένα σουτ του Μόισες Χουρτάδο λίγο αργότερα, κατέδειξε ορισμένα αμυντικά κενά στο χώρο του κέντρου των Ανδαλουσιάνων. Ο Κρίστιαν Πούλσεν ήταν μόνος του για μία τεράστια περιοχή, με τον Μαρτί να μην έχει τα ίδια ανασταλτικά προτερήματα ώστε να βοηθήσει.

Μικρά-μικρά

*** Η Σεβίλλη γίνεται η δεύτερη ομάδα που κατακτά δύο συνεχείς φορές το τρόπαιο. Η πρώτη ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, που το κέρδισε το 1985 και το 1986. Ο Χουάντε Ράμος, πάντως, έγινε ο πρώτος που το κατακτά δύο συναπτές χρονιές.

*** Η απονομή έγινε στις εξέδρες, σύμφωνα με το μέτρο της ΟΥΕΦΑ που ισχύει από φέτος.

*** Η Εσπανιόλ ολοκλήρωσε το τουρνουά... αήττητη (11 νίκες,4 ισοπαλίες).

*** Στον προηγούμενο ευρωπαϊκό τελικό της Εσπανιόλ, το 1988 στο ΟΥΕΦΑ, είχε χάσει το τρόπαιο από τη Λεβερκούζεν στα πέναλτι. Παίκτης της, τότε, ο Βαλβέρδε.

*** Οι Καταλανοί αγωνίστηκαν δίχως 423 φιλάθλους τους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ταξιδέψουν στη Σκοτία λόγω προβλήματος του αεροπλάνου.

*** Η Σεβίλλη έχει κατακτήσει και τα δύοδιαθέσιμα τρόπαια μέχρι στιγμής (Σούπερ Καπ Ευρώπης, Κύπελλο ΟΥΕΦΑ) και στοχεύει και στα επόμενα δύο (πρωτάθλημα και κύπελλο Ισπανίας).

*** MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε, φυσικά, ο Αντρες Πάλοπ.

Στο 18' άνοιξε ο "χορός" των γκολ. Ο Πάλοπ μάζεψε τη μπάλα από κόρνερ του Ιβάν ντε λα Πένια και με το χέρι προσπάθησε να βγάλει στην αντεπίθεση την ομάδα του. Η μπάλα έφτασε στα αριστερά, στον Αντριάνο Κορέια ο οποίος ξεπέρασε τον Τορεχόν και ανενόχλητος έκανε το πλασέ από τα αριστερά, ανοίγοντας το σκορ. Ο ρυθμός έπεσε αφού η Σεβίλλη δεν κατάφερνε να βρει διαδρόμους και στο 28ο λεπτό ήταν η σειρά της Εσπανιόλ να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Αλμπερτ Ριέρα έκανε την παράλληλη κίνηση μπροστά από τον Ντάνιελ Αλβες, μπήκε στην περιοχή, έκανε το δεξί σουτ και ο Βραζιλιάνος αμυντικός κόντραρε με αποτέλεσμα να καταστήσει ανήμπορο να αντιδράσει τον Πάλοπ.

Ισορροπεί η Εσπανιόλ

Μετά την ισοφάριση οι Σεβιγιάνοι ανέβασαν στροφές, αλλά ουσιαστικά έπαιζαν με μείον ένα παίκτη, αφού ο Μαρέσκα ήταν ωσεί παρών στο παιχνίδι. Δύο σουτ για κάθε ομάδα, ένα του Ταμούδο που απέκρουσε ο Πάλοπ κι ένα Αντόνιο Πουέρτα που με κόντρα λίγο έλλειψε να καταλήξει στα δίχτυα, έκλεισαν το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με αλλαγή. Ο Χουάντε Ράμος αντικατέστησε τον Μαρέσκα με τον Χέσους Νάβας, ο οποίος συνέθεσε και πάλι το καταλυτικό για τη φετινή πορείας της ομάδας δίδυμο με τον Αλβες, στα δεξιά. Η βραδιά, όμως, δεν ευνοούσε τους συνήθεις υπόπτους της Σεβίλλης Στον αντίποδα, ο αρχηγός των Καταλανών, Ραούλ Ταμούδο, προσπάθησε δύο φορές, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ενδιαμέσως, ο Κανουτέ είχε επιχειρήσει ένα καλό σουτ, που οδήγησε τον Ιραϊθόθ στην πρώτη του επέμβαση.

Στο 58’, ο Ριέρα έκανε ένα εκπληκτικό σουτ από τα αριστερά και αρκετά έξω από την περιοχή της Σεβίλλης, ο Πάλοπ απέκρουσε με το ένα χέρι, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και πέρασε έξω, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των Καταλανών, οι οποίοι έπαιζαν πλέον και με τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης με 11 γκολ, Βάλτερ Παντιάνι, που πήρε τη θέση του άφαντου Φρανθίσκο Ρουφέτε.

Καθοριστική αποβολή

Οι πρώτοι σκόρερ

11 Παντιάνι (Εσπανιόλ)
8 Νικουλέσκου (Ντιναμό Βουκ.)
7 Μπερμπάτοφ (Τότεναμ), Χούντελααρ (Αγιαξ), Αρβελάντζε (Αλκμααρ)
6 Παουλέτα (Παρί Σεν Ζερμέν), Λουίς Γκαρσία (Εσπανιόλ), Μάρτινς (Νιούκαστλ)

Η απάντηση του Ράμος ήταν να "φρεσκάρει" στο 64’ την επίθεση και να αντικαταστήσει τον κουρασμένο και εκνευρισμένο Φαμπιάνο με τον Αλεξάντερ Κερζάκοφ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθαν και μερικά ευχάριστα νέα για τον τεχνικό της Σεβίλλης, αφού ο Χουρτάδο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τους Καταλανούς. Ο αμυντικός μέσος της Εσπανιόλ αποχώρησε και ανάγκασε τον Ερνέστο Βαλβέρδε να αλλάξει άρδην πλάνα και τακτική.

Η Εσπανιόλ οπισθοχώρησε, ο Κερζάκοφ έχασε ευκαιρία από πλεονεκτική θέση και δύο λεπτά αργότερα ο Ιραϊθόθ εξουδετέρωσε κεφαλιά του Κανουτέ από το ένα μέτρο. Ο καταιγισμός συνεχίστηκε με ένα σουτ του Ρενάτο που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Εσπανιόλ, ο οποίος εξελίχθηκε σε ήρωα της ομάδας του, αφού κράτησε την ισοπαλία μέχρι το τέλος του ενενηνταλέπτου.

Απρόσμενο φινάλε

Στο πρώτο μέρος του επιπλέον χρόνου, η κούραση ήταν μεγάλη και η Εσπανιόλ προσπάθησε εξ αρχής να κρατήσει το ρυθμό όσο πιο χαμηλά γίνεται. Με δέκα παίκτες, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για τους Καταλανούς, ειδικά από τη στιγμή που η Σεβίλλη των μυρίων λύσεων στην επίθεση πίεζε. Ο Κερζάκοφ σπατάλησε ακόμα μία καλή ευκαιρία αφού από ευνοϊκή θέση καθυστέρησε να σουτάρει, ωστόσο στο 105’, ο Χέσους Νάβας έβγαλε τη χαμηλή σέντρα από τα δεξιά, ο Κανουτέ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και νίκησε τον Ιραϊθόθ.

Εσπανιόλ: Τορεχόν – αποκρούει ο Πάλοπ

Το 2-1 ήταν γεγονός και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η Εσπανιόλ όφειλε να ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να ισοφαρίσει, αλλά η Σεβίλλη ήταν αυτή που είχε ευκαιρίες. Η επιπολαιότητα των επιτιθέμενων, όμως, και ο Ιραϊθόθ στέρησαν το τρίτο γκολ για τους Ανδαλουσιάνους και οι Καταλανοί, στο ένα και μοναδικό σουτ με αξιώσεις που είχαν, με τον Ζόνατας στο 115’, κατάφεραν να κάνουν το 2-2.

Στα πέναλτι, η μορφή του Αντρες Πάλοπ δέσποσε για ακόμα μία φορά. Ο Ισπανός τερματοφύλακας φέτος έχει πετύχει γκολ για τη Σεβίλλη, το οποίο την έσωσε στους "16" με την Σαχτάρ Ντόνετσκ, έδωσε… ασίστ στο πρώτο μέρος, και τώρα, με τρεις αποκρούσεις στα πέναλτι, έδωσε στους Ανδαλουσιάνους το δεύτερο συνεχές τρόπαιο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Εσπανιόλ: Ιραϊθόθ, Σαμπαλετα, Χάρκε, Τορεχόν, Νταβίντ Γκαρσία, Χουρτάδο, ντε λα Πένια (86' Ζόνατας), Ρουφέτε (56' Παντιάνι), Λουίς Γκαρσία, Ριέρα, Ταμούδο (73' Λακρούθ)

Σεβίλλη: Πάλοπ, Αλβες, Ναβάρο, Πουέρτα, Ντραγκουτίνοβιτς, Πούλσεν, Μάρτι, Μαρέσκα (46' Νάβας), Αντριάνο (76' Ρενάτο), Κανουτέ, Φαμπιάνο (64' Κερζάκοφ)

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα (Ελβετία)