Ευρωπαϊκό κ-19: Ανατροπή και τίτλος για Γαλλία κόντρα σε Ισπανία (vid)

Λίγες ημέρες μετά την επαίσχυντη παρουσία της εθνικής Γαλλίας σε επίπεδο Ανδρών στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας Αφρικής, ήρθαν οι "τρικολόρ" κάτω των 19 να περισώσουν τη φήμη του ποδοσφαίρου της χώρας. Η ομάδα του Φρανσίς Σμερεσκί επικράτησε με 2-1 της Ισπανίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της "γηραιάς Ηπείρου" για έβδομη φορά στην ιστορία τους (ισοφάρισαν τους "ροχίτας" στη δεύτερη θέση στην κατάταξη) και πρώτη από το 2005.

Οι Ισπανοί ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, αφού είχε προηγηθεί μία εξαιρετική (προσφέροντας πλούσιο θέαμα) πορεία μέχρι τον τελικό του "Μισέλ ντ' Ορνανό" και πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Ροδρίγο Μορένο της Ρεάλ Μαδρίτης στο 18ο λεπτό της συνάντησης. Οι παίκτες του Λουίς Μίγια είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ που θα τους διασφάλιζε ακόμα περισσότερο.

Το πλήρωσαν στο δεύτερο μέρος και μάλιστα από την έναρξή του. Στο 48ο λεπτό ο Ροδρίγο έχασε σπουδαία ευκαιρία μετά από πάσα του Σέρχιο Κανάλες και στην επόμενη φάση ο Ζιλ Σινί της Αρσεναλ εκμεταλλεύθηκε ασυνεννοησία στην ισπανική άμυνα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια, αλλά όποτε αυτές ξεσήκωναν το κοινό, ήταν για λογαριασμό των Γάλλων, με τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, Αλεξ Σάντσεθ, να καλείται να σώσει την κατάσταση. Μέχρι το 85ο λεπτό, όταν ένα τραγικό λάθος μεταξύ Κάρλες Πλανάς και Μαρτίν Μοντόγια έδωσαν τη δυνατότητα στον Γκαέλ Κουκουτά της Τσέλσι να πλησιάσει στο γκολ, να τον αποτρέψει ο Αλεξ, αλλά στην επαναφορά ο Αλεσάντρ Λακαζέτ να μη χάνει την ευκαιρία και να χρίζεται ήρωας της Γαλλίας.

Γαλλία-Ισπανία 2-1