Ίντερ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέκτησε το πρώτο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ της ιστορίας της επικρατώντας με 2-0 στον τελικό που έγινε στο "Λουί Ντε" του Μονακό. Οι Ρέγες, Αγουέρο τα γκολ του αγώνα, έχασε την ευκαιρία να πάει για έξι τίτλους σε μία σεζόν η πρωταθλήτρια Ευρώπης και να μιμηθεί τον Άγιαξ και την Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, παρά το ότι οι δύο ομάδες μπήκαν στην περιοχή του Σέζαρ και του Ντε Χέα αντίστοιχα. Κανείς τους ωστόσο δεν απειλήθηκε τόσο ώστε να αναγκαστεί να κάνει τη μεγάλη επέμβαση.
6': "Πονηρό" σπρώξιμο του Κίβου στον Αγουέρο, μετά από σέντρα του Σιμάο, ο Μπουζάκα αφήνει τον αγώνα να εξελιχθεί.

29': Ο Σάμουελ κερδίζει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά τη στέλνει ψηλά άουτ.

42': Σουτ του Αγουέρο μέσα από την περιοχή καταλήγει άουτ.

59': Ωραίο διαγώνιο σουτ του Ρέγες, ο Σέζαρ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

62': Τυχερός συνδυασμός Αγουέρο με Ρέγες, ο Ισπανός περνά τον Μαϊκόν και νικά τον Σέζαρ για το 1-0 της Ατλέτικο.

83': Ο Σιμάο σεντράρει από αριστερά, το κέντρο άμυνας της Ίντερ απουσιάζει και ο Αγουέρο κάνει το 2-0 για την Ατλέτικο.

89': Ο Ραούλ Γκαρσία ανατρέπει τον Πάντεφ και ο Μπουζάκα δίνει πέναλτι. Ο Ντιέγκο Μιλίτο το εκτελεί, αλλά ο Ντε Χέα είναι σε ετοιμότητα και κρατάει το 2-0.

Οι "ροχιμπλάνκος" διαμαρτυρήθηκαν για έναν σπρώξιμο του Κίβου στον Αγουέρο, αλλά ο Μπουζάκα δεν είδε κάτι το μεμπτό. Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ευρώπης πίεσαν, χωρίς ωστόσο να κάνουν τη μεγάλη φάση. Σποραδικά φάουλ έφερναν κόσμο στην περιοχή των Ισπανών, αλλά πότε η άμυνα τους αντιδρούσε σωστά, πότε οι παίκτες της Ίντερ (βλέπε Σάμουελ) σημάδευαν εκτός τέρματος. Προς το τέλος του ημιχρόνου ένα καλό σουτ του Αγουέρο έφυγε έξω.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Φλόρες ήταν πιο κεφάτοι. Πλαγιοκόπησαν την άμυνα των "νερατζούρι" και θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 59' με τον Ρέγες. Ο Σέζαρ στέρησε από τον Ισπανό το γκολ, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο τρία λεπτά μετά. Ο αριστεροπόδαρος μέσος πήρε την μπάλα μέσα από τα πόδια του Αγουέρο και εκτέλεσε στην κλειστή γωνία για το 1-0.

Ο Μπενίτεθ πέρασε στον αγώνα τον Πάντεφ, αλλά και πάλι η ομάδα του δεν απείλησε. Αντιθέτως έμειναν κενά πίσω και ένα εξ' αυτών εκμεταλλεύτηκε στο 83' ο Αγουέρο για να κάνει το 2-0. Ο ηγέτης της Ατλέτικο έγινε ο 3ος Αργεντινός που σκοράρει σε τελικό ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Στο φινάλε ο Μιλίτο είχε την ευκαιρία να δώσει νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε το απέκρουσε με ευκολία ο Ντε Χέα. Το 2-0 δεν άλλαξε, η Ατλέτικο κατέκτησε το Σούπερ Καπ και η Μαδρίτη έγινε η μοναδικό πόλη που μετρά δύο τρόπαια στη διοργάνωση (σ.σ το άλλο η Ρεάλ το 2002).

Ίντερ: Ζούλιο Σέζαρ, Ζανέτι, Στάνκοβιτς (68' Πάντεφ), Λούσιο, Ετό, Σνάιντερ (77' Κουτίνιο), Μαϊκόν, Καμπιάσο, Μιλίτο, Σάμουελ, Κίβου

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ντε Χέα, Φορλάν (82' Χουράδο), Ρ. Γκαρσία, Αγουέρο, Ασουνσάο, Γκοντίν, Ουϊφαλούσι, Ντομίνγκεζ, Ρέγες (69' Μερίδα), Σιμάο (91' Καμάτσο), Περέα

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουζάκα (Ελβετία)