Νίκη της Μπάγερν επί της Ρεάλ, ήττα της Τσέλσι από την Φιορεντίνα, εύκολα η Μπαρτσελόνα

Η Μπάγερν υποχρέωσε την Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη της ήττα (1-0) επί εποχής Ράφα Μπενίτεθ και κατέκτησε το "Audi Cup", ενώ η Φιορεντίνα επικράτησε με το ίδιο σκορ της Τσέλσι σε αναμέτρηση για το "International Champions Cup". Πρώτη "φιλική" νίκη της Μπαρτσελόνα (3-0 την Ρόμα).

Μπάγερν Ρεάλ

Το "Audi Cup" κατέληξε στα χέρια της Μπάγερν , η οποία επικράτησε 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 87ο λεπτό του αγώνα της "Άλιανζ Αρίνα".

Οι "μερένγκες", βέβαια, αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Κριστιάνο Ρονάλντο και Καρίμ Μπενζεμά, ενώ ο Μπενίτεθ δεν έδωσε φανέλα βασικού στους Γκάρεθ Μπέιλ και Χάμες Ροντρίγκες.

Το χειρότερα για την Ρεάλ Μαδρίτης δεν ήταν η ήττα, αλλά ο τραυματισμός του Πέπε στο 16ο λεπτό (τον αντικατέστησε ο Νάτσο).

Μπάγερν: Νόιερ, Ραφίνια (83' Μπένκο), Μπενατιά, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Λαμ (46' Ρόντε), Τσάμπι Αλόνσο (65' Χόιμπιεργκ), Βιδάλ (60' Μπερνάτ), Γκέτσε (46' Λεβαντόβσκι), Μίλερ, Ντόουγκλας Κόστα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ (73' Ντανίλο), Πέπε (16' Νάτσο), Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο (58' Αρμπελόα), Καζεμίρο (46' Ιγιαραμέντι), Κρόος, Λούκας Βάθκεθ (73' Μπόρχα Μαγιοράλ), Ίσκο (57' Μόντριτς), Τσέρισεβ (46' Ασένσιο), Χεσέ (58' Χάμες Ροντρίγκες).

Τσέλσι Φιορεντίνα

Λίγες ημέρες μετά την απώλεια του Community Shield από την Άρσεναλ, η Τσέλσι ηττήθηκε 1-0 από την Φιορεντίνα σε αναμέτρηση για το "International Champions Cup" που διεξήχθη στο "Στάμφορντ Μπριτζ".

Ο Ζοζέ Μουρίνιο παρέταξε τους "μπλε" με πολλούς αναπληρωματικούς, αλλά και τον Ρανταμέλ Φαλκάο στο αρχικό σχήμα, εν αντιθέσει με τους "βιόλα" που κατέβηκαν για να "χτυπήσουν" το ματς και εν τέλει να επικρατήσουν χάρη σε γκολ του Γκονσάλο Ροντρίγκες στο 34ο λεπτό.

Υπενθυμίζεται ότι η Φιορεντίνα είχε επικρατήσει 2-1 της Μπαρτσελόνα σε φιλική αναμέτρηση που έγινε το βράδυ της Κυριακής.

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ζουμά, Τέρι (46' Κέιχιλ), Άινα (46' Ιβάνοβιτς), Τραορέ (46' Αθπιλικουέτα), Λόφτους-Τσικ (58' Αζάρ), Όμπι Μίκελ (46' Μάτιτς), Μόουζες (54' Ραμίρες), Οσκάρ (58' Φάμπρεγας), Κουαδράδο (58' Γουίλιαν), Φαλκάο (58' Ρεμί).

Φιορεντίνα: Σέπε, Τόμοβιτς (59' Πασκουάλ), Ζιλμπέρτο Ζούνιορ (60' Χοακίν), Ροντρίγκες (59' Εγκαζί), Μάρκος Αλόνσο, Ρονκάγλια (73' Βαλέρο), Φερνάντες (60' Ίλιτσιτς), Βετσίνο (73' Μπάντελ), Μάριο Σουάρες (74' Μπερναρντέσκι), Μπαμπακάρ (46' Ρόσι), Ρέμπιτς (74' Μπαγκαντούρ).

Μπαρτσελόνα

Σε μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την απαράδεκτη ενέργεια του Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Ρόμα στο "Καμπ Νόου" και γεύθηκε την πρώτη της "φιλική" νίκη μετά από τρεις σερί ήττες.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, ο Λιονέλ Μέσι διπλασίασε το καταλανικό προβάδισμα στο 41ο (από ασίστ του Νεϊμάρ) και ο Ιβάν Ράκιτιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 66ο.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν (61' Μπράβο), Μπάρτρα, Ματιέ (61' Πέδρο), Ντάνι Άλβες (60' Σέρζι), Βερμάλεν (46' Άλμπα, 76' Χαλίλοβιτς), Ραφίνια (61' Πικέ), Ράκιτιτς, Μαστσεράνο (60' Μπουσκέτς), Μέσι (60' Ινιέστα), Νεϊμάρ (60' Σάντρο), Σουάρες (60' Μουνίρ).

Ρόμα: Στσέσνι (46' Ντε Σάνκτις), Τοροσίδης (65' Κόουλ), Γιανγκά-Εμπιουά (70' Ρομανιόλι), Κάσταν (46' Μανωλάς), Κεϊτά (65' Ντε Ρόσι), Ναϊνγκολάν (70' Παρέδες), Φλορέντζι (46' Μαϊκόν), Πιάνιτς (65' Ουτσάν), Φαλκέ (65' Τότι), Ζερβίνιο (65' Λιάγιτς), Ντέστρο (46' Ιτούρμπε).