Μίλαν-Σεβίλλη 3-1

Μέσα σε βαρύ κλίμα λόγω της απώλειας του Αντόνιο Πουέρτα, η Μίλαν νίκησε 3-1 τη Σεβίλλη στο Μονακό και κατέκτησε το ευρωπαϊκό σούπερ καπ το βράδυ της Παρασκευής.

Πριν γίνει η σέντρα καταλάβαινε κανείς ότι ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στον άτυχο αμυντικό της Σεβίλλης που η μοίρα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Στις φανέλες και των δύο ομάδων υπήρχε το όνομα Πουέρτα κάτω από το νούμερο, ενώ στις εξέδρες η μορφή του στα πανό των οπαδών της Σεβίλλης δέσποζε. Φυσικά, τηρήθηκε ευλαβικά ενός λεπτού σιγή πριν το εναρκτήριο λάκτισμα με τους ποδοσφαιριστές αγκαλιασμένους.

H αλήθεια είναι ότι η Σεβίλλη κινήθηκε σαφώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Ισως να έπαιξε και το ρόλο του το γεγονός ότι οι παίκτες του Χουάντε Ράμος ήθελαν τη νίκη για να τη χαρίσουν στον Πουέρτα. Όταν μάλιστα προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Ρενάτο στο 14’ όλοι σήκωσαν τα χέρια και έδειξαν τον ουρανό.

* Παίκτης του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντρέα Πίρλο.

* Στον ημίχρονο του αγώνα οπαδοί της Μίλαν κατευθύνθηκαν προς την πλευρά των οπαδών της Σεβίλλης και τους εξέφρασαν τη συμπαράστασή τους για το χαμό του Πουέρτα.

Σιγά-σιγά η Μίλαν άρχισε να ξεδιπλώνει τις αρετές της στο γήπεδο. Οι Πίρλο και Σέεντορφ ανέβασαν στροφές και έφεραν πιο μπροστά την ομάδα τους αφήνοντας κενά πίσω τα οποία ο Κανουτέ και ο Ρενάτο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν. Η ανωτερότητα των πρωταθλητών Ευρώπης έγινε πιο αισθητή στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα από το 50’ μέχρι το 65’ όταν η μηχανή των Ιταλών δούλεψε στο φουλ.

Αρχικά ο Ινζάγκι ισοφάρισε στο 55’ μετά από έξοχη σέντρα του Γκατούζο, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Γιανκουλόφσκι με καταπληκτικό, αριστερό, μονοκόματο σουτ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά ακριβείας του Πίρλο. Η Σεβίλλη έδειχνε να τα έχει χαμένα και παρά τις αλλαγές του Ράμος δεν κατόρθωσε να βρει ρυθμό. Ισως και να φύλαξε κάποιες δυνάμεις για το πολύ πιο σημαντικό παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Η Μίλαν, πολύ πιο άνετη πια, έκανε τρία τα τέρματά της στο 87’ με περιπετειώδη τρόπο. Ο Κακά εκτέλεσε πέναλτι, ο Πάλοπ απέκρουσε με το κεφάλι (!) και στην επαναφορά ο Βραζιλιάνος σταρ δεν λάθεψε διαμορφώνοντας με κεφαλιά το τελικό 3-1. Αυτό ήταν το 5ο ευρωπαϊκό σούπερ καπ στην ιστορία των Μιλανέζων.

Γκολ: 55' Ινζάγκι, 62' Γιανκουλόφσκι, 87' Κακά-14' Ρενάτο

Κίτρινες κάρτες: Γκατούζο, Ντούντα, Πόουλσεν

Μίλαν: Ντίντα, Καλάντζε, Γκατούζο (73’ Εμερσον), Νέστα, Οντο, Αμπροσίνι, Γιανκουλόφσκι, Πίρλο, Σέεντορφ (89’ Μπρόκι), Κακά, Ινζάγκι (88’ Τζιλαρντίνο).

Σεβίλλη: Πάλοπ, Αλβες, Ντραγκουτίνοβιτς, Εσκουντέ (83’ Λουίς Φαμπιάνο), Μαρτί (64’ Κερζάκοφ), Πόουλσεν, Κεϊτά, Χέσους Νάβας, Ντούντα (74’ Μαρέσκα), Ρενάτο, Κανουτέ.