Ελλάδα - Αυστρία 0-0

Η Εθνική Νέων στάθηκε τυχερή στην αναμέτρηση της κατάμεστης "AEL FC Arena" με την Αυστρία για τη 2η αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19 και χάρη στο πολύτιμο 0-0 χρειάζεται ένα βαθμό κόντρα στην Γαλλία (12/7, 20:00) για να προκριθεί στην ημιτελική φάση.

Εθνική Νέων Ελλάδα INTIME SPORTS

Η Εθνική μπήκε καλά στο ματς, όμως η Αυστρία δεν άργησε να δείξει τα δόντια της, καθώς στο 13ο λεπτό ο Μάρκο Κβάσινα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Κωνσταντίνου Κότσαρη με ένα ψηλοκρεμαστό, τεχνικό πλασέ.

Η ένθερμη υποστήριξη από τους περίπου 15.000 θεατές που κατέκλυσαν την " AEL FC Arena" δεν ήταν αρκετή για να δώσει ώθηση στους νεαρούς παίκτες του Γιάννη Γκούμα, οι οποίοι αδυνατούσαν να εξουδετερώσουν τις φαρμακερές αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων.

Ελλάδα Νέων Εθνική INTIME SPORTS

Η Αυστρία απείλησε εκ νέου στο 19ο λεπτό με τον Σάσα Χόρβατ και στο 39ο με τον Ντάνιελ Ρίπιτς, προτού ο ολομόναχος Κβάσινα σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Κότσαρη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αντιπαρέταξε ένα χαμένο τετ α τετ του Παναγιώτη Κυνηγόπουλου (τον σταμάτησε ο Αλεξάντερ Σλάγκερ στο 21') και ένα μονοκόμματο σουτ του Πασχάλη Στάικου στο 40ό λεπτό, ενώ στάθηκε τυχερή στο 28', όταν ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Ξάβερ Σλάγκερ από τον Κώστα Τσιμίκα.

Ελλάδα Νέων INTIME SPORTS

Ιδιαίτερα αγχωμένη εμφανίστηκε η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που βιαζόταν να προωθήσει την μπάλα προς τα καρέ του Σλάγκερ, με συνέπεια οι Αυστριακοί αμυντικοί να έχουν εύκολο έργο.

Οι παίκτες του Χέρμαν Στάντλερ ήταν ανώτεροι και μετά από την ανάπαυλα, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να παρουσιαστούν εξίσου απειλητικοί, γεγονός που συνέβαλε στη διατήρηση του πολύτιμου 0-0 για τη "γαλανόλευκη".

Ελλάδα - Αυστρία INTIME SPORTS

Η φάση του αγώνα καταγράφηκε στο 79', όταν ο Κβάσινα παραβίασε την εστία του Κότσαρη από οριακή θέση και ο βοηθός καταλόγισε οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νίκος Βέργος έχασε καλή ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική (ο Σλάγκερ απέκρουσε το μακρινό του σουτ).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειάζεται νίκη επί της Γαλλίας για να τερματίσει στην πρώτη θέση, ισοπαλία προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στην ημιτελική φάση, ενώ και με ήττα ακόμα μπορεί να περάσει (σε περίπτωση που η Αυστρία δεν επικρατήσει της Ουκρανίας ή αποδειχθεί καλύτερη στη διαφορά των γκολ).

Ελλάδα: Κότσαρης, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης (60' Σάλιακας), Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κυνηγόπουλος (84' Ορφανίδης), Μαυρίας (60' Πόζογλου), Βέργος.

Αυστρία: Α. Σλάγκερ, Πέριτς, Ντομέι, Χάας, Τουρς, Χόρβατ, Ξ. Σλάγκερ, Πρόκοπ, Κβάσινα, Ντόρτα (46' Πελεγκρίνι), Ρίπιτς (80' Γκρμπιτς).

21:56
Καλωσήρθατε στο live του αγώνα της "AEL FC Arena" μεταξύ της Εθνικής Νέων και της αντίστοιχης της Αυστρίας για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19.
22:01
To αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειάζεται τη νίκη για να εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.
22:01
Σέντρα στο ματς.
22:03
Ελλάδα: Κότσαρης, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κυνηγόπουλος, Μαυρίας, Βέργος.

Αυστρία: Α. Σλάγκερ, Πέριτς, Ντομέι, Χάας, Τουρς, Χόρβατ, Ξ. Σλάγκερ, Πρόκοπ, Κβάσινα, Ντόρτα, Ρίπιτς.
22:05
Κατάμεστη η "ΑΕL FC Arena".
22:05
Σε διάταξη 4-2-3-1 και οι δύο ομάδες.
22:05
3ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Μαρκοπουλιώτη, η μπάλα άουτ.
22:06
Νωρίτερα, η Γαλλία επικράτησε 3-1 της Ουκρανίας και εξασφάλισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.
22:09
10ο λεπτό: Δραστήριος ο Τσιμίκας από αριστερά στο ξεκίνημα.
22:11
Κάτω από τα γκολπόστ αγωνίζεται ο Κότσαρης, στην άμυνα οι Μαρκοπουλιώτης (δεξί μπακ), Ρούσσος-Τσελεπίδης (στόπερ), Τσιμίκας (αριστερό μπακ), στα χαφ οι Καραχάλιος και Κυριακόπουλος, δεξιά ο Κυνηγόπουλος, αριστερά ο Μαυρίας και ο Στάικος πίσω από τον προωθημένο Βέργο.
22:13
13ο λεπτό: H Αυστρία στην αντεπίθεση με παίκτες παραπάνω, ο Κβάσινα κάνει ένα ψηλοκρεμαστό, τεχνικό σουτ και σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της Εθνικής. Στην επαναφορά, ο Κότσαρης μπλοκάρει το σουτ του Ρίπιτς.
22:19
19o λεπτό: Nέα καλή ευκαιρία για την Αυστρία. Έπειτα από γέμισμα στα καρέ της Εθνικής, ο Ντομέι παίρνει την κεφαλιά και ο ανενόχλητος Χόρβατ σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κότσαρη.
22:22
21ο λεπτό: Απρόσεκτο γύρισμα του Χάας, ο Κυνηγόπουλος βγαίνει ηττημένος στο τετ α τετ με τον Σλάγκερ. Τρομερή ευκαιρία χαμένη για την Εθνική.
22:25
Ενδιαφέρον θέαμα μέχρι στιγμής, αμφότερες οι ομάδες έχουν δημιουργήσει ευκαιρίες.
22:26
26ο λεπτό: Φάουλ για την Αυστρία από δεξιά.
22:26
27ο λεπτό: O Ξ. Σλάγκερ εκτελεί με δύναμη, ο Κότσαρης αφήνει και η μπάλα καταλήγει άουτ.
22:28
Οι 15.000 θεατές είναι ιδιαίτερα εκδηλωτικοί.
22:29
Ο Τσιμίκας αποφεύγει τον Κβάσινα
22:30
28ο λεπτό: O Tσιμίκας ανατρέπει εντός περιοχής τον Σλάγκερ. Ο διαιτητής λέει "παίζετε".
22:31
31ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Κυριακόπουλου, η μπάλα άουτ.
22:32
Τάκλιν του Κυριακόπουλου στον Πρόκοπ
22:34
Η ενδεκάδα της Εθνικής Νέων
22:35
Καλά στοιχεία δείχνει η Αυστρία και κατά τα φαινόμενα το έργο των παικτών του Γιάννη Γκούμα δεν θα είναι εύκολο.
22:36
Υπενθυμίζεται ότι αν η Εθνική πάρει τους τρεις βαθμούς, θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην ημιτελική φάση και στο τελευταίο ματς του ομίλου με την Γαλλία θα διεκδικήσει την πρωτιά.
22:37
37ο λεπτό: Σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού του Μαυρία. Οι παίκτες σπεύδουν στους πάγκους για να δροσιστούν.
22:39
39ο λεπτό: Λάθος στην άμυνα της Εθνικής, ο Ρίπιτς σουτάρει και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Καλή στιγμή για την Αυστρία.
22:41
40ό λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, ο Στάικος πιάνει με τη μία ένα πολύ δυνατό σουτ και ο Σλάγκερ αποκρούει σε κόρνερ. Σπουδαία ευκαιρία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.