Ελλάδα - Ουκρανία 2-0

Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική Νέων στο EURO U19 που φιλοξενείται στην Ελλάδα. Με γκολ των Ορφανίδη και Καραχάλιου το σύνολο του Γιάννη Γκούμα επικράτησε 2-0 της Ουκρανίας και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη (22:00) με την Αυστρία.

Ελλάδα Ουκρανία EURO U19

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η Εθνική Νέων την προσπάθεια διάκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U19 που διεξάγεται στην Ελλάδα. Νίκησε 2-0 την Ουκρανία στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου και με τους τρεις βαθμούς έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Ουκρανοί ήταν αρκετά απειλητικοί στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και ο Κώστας Κότσαρης ήταν σε επιφυλακή. Ιδίως στο 13' ο Μποριάτσουκ σπατάλησε καλή ευκαιρία ν' ανοίξει το σκορ.

Ωστόσο το γκολ του Πέτρου Ορφανίδη στο 20' τούς έβαλε φρένο και επέτρεψε στα Ελληνόπουλα να κερδίσουν σε αυτοπεποίθηση και να έχουν το αβαντάζ για τη συνέχεια. Ο ομοσπονδιακός Γιάννης Γκούμας άλλαξε δύο ποδοσφαιριστές στην ανάπαυλα, μεταξύ των οποίων ο Στέλιος Πόζογλου, για να διατηρήσει φρέσκια την 11άδα του.

Ο Κότσαρης πάντως, που είχε αρκετή δουλειά, χρειάστηκε να επέμβει στο 57', προτού στο 76' ο Ζήσης Καραχάλιος σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα και χαρίσει στην Εθνική μια πολύ χρήσιμη νίκη στη μάχη της πρόκρισης. Ο Κοβαλένκο άλλωστε απώλεσε και την τελευταία ευκαιρία της Ουκρανίας στο 80'.

Την Πέμπτη το βράδυ στη Λάρισα οι Νέοι παίζουν για το "δύο στα δύο" με την Αυστρία, η οποία στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ηττήθηκε 1-0 από τη Γαλλία, παίζοντας με δέκα από το 77'. Το γκολ ο Αλεξί Μπλιν στο 34ο λεπτό.

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Ρούσος, Τσελεπίδης, Κυριακόπουλος, Καραχάλιος, Στάικος, Ορφανίδης, Κυνηγόπουλος (46' Τσιμίκας), Πόζογλου (46' Μαρκοπουλιότης), Κουλούρης (89' Βέργος)

Ουκρανία: Σολντατένκο, Ματβιγένκο, Κιριουχάντσεφ, Λουτσκέβιτς (70' Τσιγκανκόφ), Λουκιάντσουκ, Ζιντσένκο, Μιχαϊλιτσένκο, Κοβαλένκο, Κλοτς (70' Ζούμπκοφ), Μποριάτσουκ (46' Αρεντάρουκ), Μπεσέντιν

Το LIVE του αγώνα

20:12
Καλησπέρα σας. Στις 20:30 είναι προγραμματισμένη η σέντρα της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ελλάδα και Ουκρανία για το Euro U-19.
20:13
Πρόκειται για την πρεμιέρα του τουρνουά που φιλοξενεί η χώρα μας. Στον όμιλο της Εθνικής είναι ακόμη οι Γαλλία και Αυστρία. Τα παιχνίδια του Euro U-19 θα διεξαχθούν σε Βέροια, Κατερίνη και Λάρισα.
20:18
H 11άδα της Εθνικής Ελλάδας: Κότσαρης, Σάλιακας, Τσελεπίδης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Ορφανίδης, Πόζογλου, Κουλούρης (c), Κυνηγόπουλος.
20:19
Η 11άδα της Εθνικής Ουκρανίας: Σολντατένκο, Ματβιγένκο, Κιριουχάντσεβ, Λούτσεκβιτς, Λουκιαντσούκ (c), Ζιντσένκο, Μιχαϊλιτσένκο, Κοβαλένκο, Κλοτς, Μποριατσούκ, Μπεσέντιν.
20:33
2': Ένα φάουλ του Μπεσέντιν στον Στάικο και μια άστοχη προσπάθεια του Καραχάλιου είναι οι πρώτες φάσεις στο ματς.
20:37
6': Πολλά τα φάουλ στο παιχνίδι για την ώρα.
20:40

20:40
10': Άστοχη προσπάθεια του Μπεσέντιν στο 10ο λεπτό.
20:42
12': Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τους Ουκρανούς, αλλά ο κίνδυνος περνάει για την ελληνική άμυνα.
20:45
13': Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Ουκρανούς, που πιέζουν τα τελευταία λεπτά για ένα γκολ. Ο Μποριατσούκ δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο.
20:48
17': Ο Κότσαρης μπλοκάρει την προσπάθεια του Κοβαλένκο να απειλήσει.
20:51
20': Γκολ! Η Ελλάδα ανοίγει το σκορ (1-0) με τον Ορφανίδη!
20:52
Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Εθνική Ελλάδας μπαίνει μπροστά στο σκορ με 1-0 και τον Ορφανίδη να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Κουλούρη.
20:53
22': Ένα ακόμη κόρνερ για τους Ουκρανούς με εκτελεστή τον Ζιντσένκο.
20:56
25': Φάουλ του Ματβιγιένκο, ο Μπεσέντιν αστοχεί.
20:58
27': Συνεχίζουν την πίεση οι Ουκρανοί και ο Μποριατσούκ σπαταλά μια ευκαιρία να ισοφαρίσει.
21:02
Ο Κοβαλένκο στο 30' και ο Στάικος στο 32' είχαν αμφότεροι άστοχες προσπάθειες στα αντίπαλα καρέ.
21:08
Σε εξέλιξη βρίσκεται και το άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα σε Αυστρία και Γαλλία, χωρίς σκορ μετά τα πρώτα 10 λεπτά.
21:10
38': Ακόμη ένα κόρνερ για τους Ουκρανούς με τον Ζιντσένκο, δίχως κίνδυνο όμως για την άμυνα της Ελλάδας.
21:12
41': 5ο κόρνερ για τους Ουκρανούς, που πιέζουν αλλά δεν βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και την ισοφάριση.
21:16
45': Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τους Ουκρανούς στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η άμυνα της Ελλάδας αντιδρά σωστά.
21:17
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Ελλάδα με το γκολ του Ορφανίδη από το 20' προηγείται με 1-0. Οι Ουκρανοί είχαν πολλές καλές στιγμές, 7 κερδισμένα κόρνερ και άλλες τόσες τελικές, αλλά δίχτυα δεν κατάφεραν να βρουν.
21:31
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος με δυο αλλαγές για την Εθνική Ελλάδος και μια για την Εθνική Ουκρανίας.
21:32
Οι Τσιμίκας και Μαρκοπουλιώτης πήραν τις θέσεις των Κυνηγόπουλου, Πόζογλου ενώ από πλευράς Ουκρανίας πέρασε στο παιχνίδι ο Αρεντάρουκ αντί του Μποριατσούκ.
21:35
48': Ο Κυριακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Κουλούρης δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.
21:36
Πάντα στο 0-0 το άλλο παιχνίδι του ομίλου, ανάμεσα σε Αυστρία και Γαλλία στο 33ο λεπτό.
21:37
51': Πρώτο κερδισμένο κόρνερ για την Ελλάδα στο ματς. Εκτελεστής ο Τσιμίκας.
21:38
Η Γαλλία ανοίγει το σκορ απέναντι στην Αυστρία, με δράστη τον Μπλεν στο 34΄.
21:40
54': Σε θέση offside υποδεικνύεται ο Μπεσέντιν.
21:43
57': Ο Κότσαρης σταματά τον Μπεσέντιν και τον Κοβαλένκο στην ίδια φάση!
21:44
Ένα πεντάλεπτο πίεσης της ελληνικής άμυνας περνά χωρίς συνέπειες για την εστία του Κότσαρη που είναι εξαιρετικά σταθερός μέχρι στιγμής.
21:45
Εξαιρετικός απειλητικός ο Κοβαλένκο τα τελευταία λεπτά, ωστόσο ο Κότσαρης έχει τις λύσεις.
21:46
Συμπληρώσαμε μια ώρα παιχνιδιού, πάντα μπροστά στο σκορ η Εθνική μας από το 20ο λεπτό και με σκόρερ τον Ορφανίδη.
21:48
8-1 τα κόρνερ, 10-4 οι τελικές προσπάθειες και 29-6 οι επικίνδυνες επιθέσεις για τους Ουκρανούς, σύμφωνα με τα στατιστικά της UEFA.
21:50
Ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, όπου η Γαλλία προηγείται με 1-0 της Αυστρίας.
21:52
Καραγκούνης, Τσάνας, Νταμπίζας και Πάμπλο Γκαρσία μεταξύ των θεατών της αναμέτρησης.
21:52
67': Καλή στιγμή για την Ελλάδα με τον Τσιμίκα.
21:57
70': Διπλή αλλαγή για τους Ουκρανούς. Ο Ζουμπκόβ μπαίνει στο ματς αντί του Κλοτς και ο Τσιγκάνκοβ αντί του Λούτσκεβιτς.
22:00
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα έχει βρει την ισορροπία της στον αγωνιστικό χώρο και έχει κρατήσει τους κινδύνους μακριά από την εστία του Κότσαρη, που πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις το πεντάλεπτο 54'-59'.
22:00
74': Ο Τσιγκάνκοβ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα προσπάθησε να απειλήσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
22:02
76': Γκοοοοοοολλλλλλ! Η Ελλάδα προηγείται πλέον με 2-0 της Ουκρανίας!
22:04
Ο Καραχάλιος δεν άφησε να πάει χαμένη η ασίστ του Ορφανίδη και νίκησε τον Σολντατένκο, δίνοντας "αέρα" δύο τερμάτων στην Ελλάδα!
22:05
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο καθαρού χρόνου συν τις όποιες καθυστερήσεις.
22:06
80': Νέα σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τους Ουκρανούς, με τον Κοβαλένκο να αστοχεί, στερώντας από την ομάδα του την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι.
22:08
Με τον Κότσαρη να κρατάει πίσω και την εξαιρετική αποτελεσματικότητα μπροστά (2 γκολ σε ισάριθμες κλασικές ευκαιρίες), η Ελλάδα είναι αγκαλιά με την πρώτη της νίκη στο group A.
22:17
89': Ο Βέργος πέρασε στον αγώνα στη θέση του Κουλούρη.
22:21
Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, η Ελλάδα ξεκινά ιδανικά τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο του Euro U-19, κατακτώντας τους 3 βαθμούς μετά το 2-0 κόντρα στην Ουκρανία.
22:22
Κορυφαίοι σε απόδοση οι Κότσαρης, Ορφανίδης και Καραχάλιος, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν οι αλλαγές του Γιάννη Γκούμα στο ημίχρονο.
22:23
Επόμενο ματς για την Εθνική μας το βράδυ (22:00) της Πέμπτης (9/7) στο AEL FC Arena, με αντίπαλο την Αυστρία.