Euro 2014 κ-19: Απίθανη ανατροπή και πρόκριση για Ελλάδα

Το γκολ στο 90ό λεπτό της "χρυσής αλλαγής" του Θοδωρή Παχατουρίδη, Επαμεινώνδα Παντελάκη, ισοφάρισε σε 3-3 την αναμέτρηση της Εθνικής Νέων με τη Σλοβακία και της έδωσε την πρόκριση στην ενδιάμεση φάση του Euro 2014 κ-19.

Η ομάδα του Θοδωρή Παχατουρίδη έπαιζε για... τρία αποτελέσματα, αφού με κατάλληλη εξέλιξη στην αναμέτρηση της Βουλγαρίας με την Αλβανία, μπορούσε να προκριθεί ακόμα και με ήττα. Οι Σλοβάκοι έπαιζαν μόνο για τη νίκη και όντες με την πλάτη στον τοίχο, επιτέθηκαν από την αρχή.

Στο 18ο λεπτό ο Τάσος Κρητικός άνοιξε το σκορ, αλλά οι Σλοβάκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο τερματοφύλακας Γιώργος Στρέζος εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, αλλά στο 2ο ημίχρονο νικήθηκε 3 φορές από τον Μάτους Μπέρο, με συνέπεια να έρθουν τα πάνω κάτω.

Η Ελλάδα βρέθηκε στο καναβάτσο, αλλά η άμεση απάντηση του Τάσου Δώνη άφησε μία αχτίδα αισιοδοξίας. Οι Σλοβάκοι δεν μείωσαν τον ρυθμό, όμως, και η απουσία προσπάθειών των Ελλήνων οδηγούσαν με μαθηματική ακρίβεια στον αποκλεισμό. Στο 88ο λεπτό, ο Παχατουρίδης έκανε την τελευταία αλλαγή του, έριξε στο ματς τον Επαμεινώνδα Παντελάκη του Εργοτέλη κι ο νεαρός άσος αποζημίωσε τον προπονητή του με το γκολ της ισοφάρισης στο 90', που έστειλε την ελληνική ομάδα στην ενδιάμεση φάση, ως πρωτοπόρος του 6ου προκριματικού ομίλου.

Ελλάδα: Στρέζος, Οικονόμου (74' Κουλούρης), Βλάχος, Σωτηράκος, Μυρθιανός, Πολίμος, Σταυρόπουλος (53' Μήλιος), Ρούσσος, Δεληγιαννίδης (88' Παντελάκης), Δώνης, Κρητικός

Σλοβακία: Τσόβαν, Μπέρο, Κράλικ, Σάτκα, Λάτσκο, Καστέλοβιτς, Ιβάν (92' Γιακούμπεκ), Σκρίνιαρ (46' Σόκε), Τσριεν, Λούπτσο, Βεστενίτσκι (81' Χαρασλίν)

Το live

14:10
Καλησπέρα. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την αναμέτρηση μεταξύ Σλοβακίας κι Έλλάδας για την 3η αγωνιστική του 6ου προκριματικού ομίλου του Euro 2014 κ-19. Η χώρα μας έχει την ευκαιρία να διασφαλίσει με νίκη ή ισοπαλία την πρόκριση στην ενδιάμεση φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
14:17
Ο Θοδωρής Παχατουρίδης έχει παρατάξει τους εξής: Στρέζος, Οικονόμου, Βλάχος, Σωτηράκος, Μυρθιανός, Πολίμος, Σταυρόπουλος, Ρούσσος, Δεληγιαννίδης, Δώνης, Κρητικός
14:18
Στον αντίποδα, οι Σλοβάκοι θα αγωνιστούν με τους Τσόβαν, Μπέρο, Κράλικ, Σάτκα, Λάτσκο, Καστέλοβιτς, Ιβάν, Σκρίνιαρ, Τσριεν, Λούπτσο, Βεστενίτσκι
14:20
Η Ελλάδα προέρχεται από τη νίκη 1-0 επί της Αλβανίας και από την ισοπαλία 1-1 με την οικοδέσπινα του ομίλου Βουλγαρία. Αυτό σημαίνει ότι βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τους Βούλγαρους (υστερεί λόγω επίθεσης, οπότε βρίσκεται στη 2η θέση) με 4 πόντους. Σλοβακία και Αλβανία έχουν από ένα πόντο. Ως εκ τούτου, ακόμα και με ήττα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημά μας μπορεί να προκριθεί στην ενδιάμεση φάση αναλόγως και το αποτέλεσμα του Βουλγαρία - Αλβανία.
14:23
Η αναμέτρηση του "Ρακόβσκι" στο Σέβλιεβο αρχίζει στις 14:30. Αν και υπάρχει ηλιοφάνεια, η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 10 βαθμούς Κελσίου
14:29
Σέντρα στην αναμέτρηση. Το ματς δεν μεταδίδεται τηλεοπτικά
14:31
2ο λεπτό: Κίτρινη στον Λάτσκο για πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Σταυρόπουλο
14:38
Καλή στιγμη΄για τους Σλοβάκους. Ο Μπέρο δοκιμάζει το σουτ από καλή θέση, ο Στρέζος διώχνει δύσκολα
14:46
Πιο επιθετική η Σλοβακία, έχει απειλήσει περισσότερες φορές, χωρίς να προκαλεί μεγάλο κίνδυνο
14:48
18ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Δεληγιαννίδης συνεργάζεται με τον επιθετικό του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος νικάει τον Τσόβαν και ανοίγει το σκορ για την Ελλάδα

15:03
33ο λεπτό: Ο Μπέρο δοκιμάζει και πάλι τα αντανακλαστικά του Στρέζου, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού κρατάει ανέπαφη την εστία του
15:15
Ημίχρονο στη Βουλγαρία
15:30
Αλλαγή στο ημίχρονο για τη Σλοβακία, με τον Σκρίνιαρ να δίνει τη θέση του στον Σόκε
15:30
ΑΡΗΣ για παντα : Ο ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΜΠΑΛΟΥ?
15:30
Ναι, συνέχισε κανονικά
15:30
ΚΩΣΤΑΣ : Ο ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ..........
15:34
50ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Οικονόμου παραχωρεί πέναλτι. Ο Μπέρο νικάει τον Στρέζο κι ισοφαρίζει
15:51
65ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Οι Σλοβάκοι κάνουν την ανατροπή ξανά με τον Μπέρο και η Ελλάδα μένει εκτός αυτήν τη στιγμή
15:52
Η Βουλγαρία προηγείται της Αλβανίας, ξεφεύγει στη βαθμολογία και πλέον στην ισοβαθμία Ελλάδας - Σλοβακίας έχουν πλεονέκτημα οι Σλοβάκοι

15:56
72ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Καταστροφή για την Ελλάδα, με τον Μπέρο να κάνει χατ τρικ και να οδηγεί στον αποκλεισμό την Εθνική ομάδα
15:57
Η Σλοβακία είναι σαφώς καλύτερη και μετράει 13 προσπάθειες για γκολ έναντι 4 της ομάδας του Θοδωρή Παχατουρίδη μέχρι στιγμής. Το ελλιπές μαρκάρισμα στον Μπέρο είναι πρόδηλο
15:58
74ο λεπτό: Ο Κουλούρης στη θέση του Οικονόμου
16:00
72ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Η Εθνική ομάδα αντιστέκεται και  μειώνει το σκορ με τον Τάσο Δώνη. Χρειάζεται ακόμα ένα για να πάρει την πρόκριση
16:10
85ο λεπτό: Ο Βλάχος αστοχεί για την Ελλάδα.
16:12
88ο λεπτό: Τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Παντελάκης στη θέση του Δεληγιαννίδη
16:16
90ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Παντελάκης ισοφαρίζει για την Ελλάδα και ουσιαστικά της δίνει την πρόκριση
16:17
90+2ο λεπτό: Ο Γιακούμπεκ στη θέση του Ιβάν
16:19
90+4ο λεπτό: Ο Δώνης χάνει ευκαιρία να κάνει το 4-3 και να "κλειδώσει" την πρόκριση
16:20
90+6ο λεπτό: Σπουδαία ευκαιρία με τον Σόκε, διώχνει ο Στρέζος
16:20
Τέλος αγώνα
16:21
Η Εθνική στην ενδιάμεση φάση και μάλιστα ως πρωτοπόρος του ομίλου, αφού η Αλβανία ισοφάρισε τη Βουλγαρία