Euro 2014 κ-19: Ισοπαλία... πρόκρισης για Ελλάδα με Βουλγαρία

Η Ελλάδα απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τη Βουλγαρία και έφτασε στους 4 βαθμούς μετά από 2 αγωνιστικές στο 6ο προκριματικό γκρουπ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2014 κ-19 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση.

Μετά από τη δύσκολη νίκη 1-0 επί της Αλβανίας, η ομάδα του Θοδωρή Παχατουρίδη επιχείρησε να κάνει το 2 στα 2 απέναντι στη γειτονική χώρα και προηγήθηκε στο σκορ με τον Τάσο Δώνη στο 21ο λεπτό. Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ο Κίριλ Ντεσπότοφ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου σε 1-1.

Ο σκόρερ της Εθνικής ομάδας ήταν κι ο πρωταγωνιστής του 2ου μέρους, αλλά έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Σλοβακία την Κυριακή (17/11, 14:00 ώρα Ελλάδας) και πάλι στο γήπεδο "Ρακόβσκι" του βουλγαρικού Σέβλιεβο και αναλόγως το αποτέλεσμα του Αλβανία - Σλοβακία, μπορεί να προκριθεί ακόμα και με ήττα.

Ελλάδα: Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Βούρος, Πολίμος, Δεληγιαννίδης (65' Κρητικός), Φούντας, Ρούσσος, Δώνης (79' Κουλούρης), Πόποβιτς (73' Μήλιος)

Βουλγαρία: Λιουμπένοφ, Ποπόφ, Γκαμπάλοφ, Βουτόφ, Χούμπτσεφ, Ρ. Τσόνεφ, Βιτάνοφ (78' Ντασκάλοφ), Ντεσποντόφ (57' Μπ. Τσόνεφ), Μίντσεφ, Ντριάνοφ (61' Σταμάτοφ), Βασίλεφ

Μετά το ματς, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Παχατουρίδης, έκανε την εξής δήλωση:

" Σήμερα θα μπορούσαμε να καθαρίσουμε την υπόθεση πρόκριση. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες δεν καταφέραμε να μετουσιώσουμε σε γκολ. Πλέον όλα θα κριθούν στον τελευταίο αγώνα με τη Σλοβακία. Παραμένω αισιόδοξος, καθώς και στους δύο αγώνες που δώσαμε, παρουσιαστήκαμε έτοιμοι και πειθαρχημένοι. Το ίδιο περιμένω από τα παιδιά και στον αγώνα της Κυριακής".

Το live

14:21
Καλησπέρα σας. Σε περίπου δέκα λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Βουλγαρία στο "Rakovski" στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου προκριματικού ομίλου του Euro 2015.
14:22
Στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση, η ομάδα του Θόδωρου Παχατουρίδη επικράτησε με 1-0 της Αλβανίας χάρη σε γκολ του Πόποβιτς.
14:25
Η ενδεκάδα της Εθνικής Ελλάδας: Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Βούρος, Πολίμος, Δεληγιαννίδης, Φούντας, Ρούσσος, Δώνης, Πόποβιτς
14:26
Η σύνθεση της Βουλγαρίας: Λιουμπένοβ, Ποπόβ, Γκαμπάλοβ, Βουτόβ, Χούμπτσεβ, Τσόνεβ, Βιτάνοβ, Ντεσποντοβ, Μίντσεβ, Ντριάνοβ, Βασίλεβ
14:27
1': Ξεκίνησε το παιχνίδι.
14:30
4': Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την Εθνική Ελλάδας, με τον Δώνη να μη βρίσκει το στόχο.
14:34
6': Πρώτη προσπάθεια στο ματς για τη Βουλγαρία, άστοχος ο Ντριάνοβ.
14:38
12': Άστοχη προσπάθεια από τον Σωτηράκο.
14:42
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα: από 2 τελικές προσπάθειες Ελλάδα και Βουλγαρία.
14:45
17': Ο Μυρθιανός είναι ο πρώτος ποδοσφαιριστής στο ματς που αντικρύζει την κίτρινη κάρτα.
14:48
21': Ανοίγει το σκορ η Εθνική Ελλάδας με γκολ του Τάσου Δώνη!
14:50
Στην πρώτη της τελική προσπάθεια εντός στόχου, η "γαλανόλευκη" ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με σκόρερ τον Δώνη. Υπενθυμίζουμε πως μετράει ήδη τη νίκη στην πρεμιέρα της κόντρα στην Αλβανία.
14:54
Η Εθνική κρατάει το υπέρ της 1-0 χωρίς να αντιμετωπίζει κάποια απειλή από την αντίπαλό της μετά το γκολ του Δώνη.
15:05
Οι δύο ομάδες έχουν από 3 τελικές προσπάθειες έκαστος, με την εθνική μας ομάδα να έχει ωστόσο πάρει κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Δώνη από το 21ο λεπτό.
15:06
Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 40 λεπτά. Πέντε ακόμα για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.
15:13
45+1': Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Βουλγαρία φτάνει στην ισοφάριση. Ο Βασίλεβ έβγαλε την ασίστ και ο Ντεσπόντοβ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου για το 1-1.
15:14
Ημίχρονο στο ματς: Ελλάδα-Βουλγαρία 1-1 με τα τέρματα των Δώνη (21') και Ντεσπόντοβ (45+1').
15:28
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.
15:30
47': Άστοχο σουτ του Ντεσπόντοβ για τη Βουλγαρία.
15:33
50': Νέα προσπάθεια για τη Βουλγαρία, δεν βρήκε στόχο ο Μίντσεβ.
15:35
53': Κίτρινη κάρτα στον Μίντσεβ.
15:37
Θανασης : Ξερετε ποτε ειναι το επομενο παιχνιδι? τι ωρα και σε ποιο γηπεδο? Ειμαστε πολλοι ελληνες εδω που θελουμε να παμε.
15:39
Το επόμενο ματς της Εθνικής είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (17/11) κόντρα στη Σλοβακία, στις 14:00 ώρα Ελλάδας. Σε περίπτωση πάντως που έρθει η νίκη με τη Βουλγαρία εξασφαλίζουμε την πρόκριση στην Elite Round.
15:39
55': Καλή στιγμή για την Εθνική ομάδα, άστοχος ο Δώνης.
15:40
57': Πρώτη αλλαγή για τη Βουλγαρία: ο Τσόνεβ περνάει στο ματς στη θέση του σκόρερ Ντεσπόντοβ.
15:43
61': Δεύτερη αλλαγή για τη Βουλγαρία: ο Σταμάτοβ αντικαθιστά τον Ντριάνοβ.
15:44
Nikos Kyriazis : Geia sas apo Souidia. Sygxwriste me gia ta greeklish alla den exw latinikous xaraktires . Poia einai i apopsi sas gia ton Dwni? Den ton exw dei katholou na paizei kai tha ithela na mou peite gia ta xaraktiristika tou paixnidiou tou. Euxaristo
15:46
Και μόνο το γεγονός ότι αγωνίζεται στη Γιουβέντους και έχει κάνει ήδη προπονήσεις με την πρώτη ομάδα κατόπιν εισήγησης του Αντόνιο Κόντε κάτι λέει... Πρόκειται για παίκτη γρήγορο (περίπου σαν τον πατέρα του), δεξιοπόδαρο, ο οποίος παίζει στα πλευρά της επίθεσης. Εξελίξιμος σίγουρα.
15:48
65': Πρώτη αλλαγή για την Εθνική Ελλάδας. Κρητικός στη θέση του Δεληγιανίδη.
15:49
Θανασης : Ξερετε και σε ποιο γηπεδο παιζουμε? Στο Λεφσκι μηπως?
15:49
Το ματς διεξάγεται στο Ρακόβσκι.
15:50
Βρισκόμαστε στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Οι τελικές προσπάθειες είναι 8 για την Ελλάδα (2 εντός εστίας) και 7 για τη Βουλγαρία (2 εντός εστίας).
15:51
68': Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με τον Δώνη να μη βρίσκει το στόχο.
15:55
72': Νέα μεγάλη ευκαιριά για την Εθνική, με το σουτ του Δώνη να αποκρούεται από τον γκολκίπερ της Βουλγαρίας, Λιουμπένοβ.
15:56
73': Δεύτερη κάρτα για παίκτη της Εθνικής, την αντικρύζει ο Πόποβιτς.
15:57
73': Δεύτερη αλλαγή για την ελληνική ομάδα. Ο Μήλιος πήρε τη θέση του Πόποβιτς.
15:59
76': Η Βουλγαρία αγγίζει το δεύτερο γκολ με τον Τσόνεβ, όμως ο Στρέτζος αποκρούει και κρατάει το 1-1.
16:01
78': Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Βουλγαρία. Ο Βιτάνοβ παραχωρεί τη θέση του στον Ντασκάλοβ.
16:03
79': Κλείνει τις αλλαγές της και η Εθνική Ελλάδας. Στον πάγκο ο σκόρερ του τέρματος της Εθνικής, Δώνης, στη θέση του ο Κουλούρης, πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα Νέων.
16:03
80': Κίτρινη κάρτα για τον Τσόνεβ.
16:04
Αν μείνει η ισοπαλία, θα είναι πάντως θετικό αποτέλεσμα για την Εθνική που θα πλησιάζει την πρόκριση στην επόμενη φάση.
16:06
83': Ευκαιριά για την Βουλγαρία με τον Τσόνεβ που είναι όμως άστοχος.
16:06
84': Κίτρινη κάρτα στον Τσόνεβ.
16:08
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
16:09
mitsakos : kalispera apo elvetia..mia erwtisi..o fountas paizei stin omada tou?
16:10
Ο Φούντας αποκτήθηκε το περασμένο καλοκαίρι από τη Ρεντ Μπουλ Ζάλτσμπουργκ όμως δεν κατάφερε να βρει χρόνο συμμετοχής και οι άνθρωποι της ομάδας τον έδωσαν δανεικό σε ομάδα-δορυφόρο της, την ΦΚ Λίφερινγκ που παίζει στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας.
16:11
Στη Λίφερινγκ έχει μέχρι στιγμής δύο συμμετοχές.
16:11
87': Κίτρινη κάρτα στον Φούντα.
16:12
90': Κίτρινη κάρτα ο Ρούσσος.
16:13
Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Εθνική Ελλάδας μετράει μέχρι στιγμής 11 τελικές προσπάθειες (3 εντός εστίας) ενώ η Βουλγαρία 10 (3 εντός εστίας).
16:14
91': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βούτοβ, δεν βρίσκει στόχο.
16:15
Tasos : Καλησπέρα. Ο Ρούσσος που αγωνίζεται, είναι αυτός που παίζει στην Γιουβέντους μαζί με τον Δώνη; Έως τώρα τι είκονα έχει;
16:16
Ο Ρούσσος είναι συμπαίκτης με τον Δώνη στη Γιουβέντους.
16:16
Φτάσαμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
16:18
Τέλος αγώνα: Ελλάδα-Βουλγαρία 1-1.
16:19
Η Εθνική περιμένει το αποτέλεσμα του Σλοβακία-Αλβανία (18:00 ώρα Ελλάδας) για να δει τι χρειάζεται στο τελευταίο ματς με την Σλοβακία για να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Ισοπαλία ή νίκη της Αλβανίας είναι τα δύο αποτελέσματα που εξυπηρετούν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.