Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο κ-19 η Σερβία

Τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της μετά από τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας κατέκτησε η Σερβία, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Γαλλίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κ-19.

Το γκολ του 18χρονου επιθετικού μέσου της Ραντ, Άντριγια Λούκοβιτς, στο 57ο λεπτό χώρισε τις 2 ομάδες σε έναν αμφίρροπο και πολύ δυνατό τελικό.

Στο 1ο ημίχρονο οι φιναλίστ επέδειξαν δισταγμό και δεν πλησίασαν με αξιώσεις τις αντίπαλες περιοχές για περίπου 40 λεπτά. Οι "πλάβι" εκμεταλλεύθηκαν ορισμένες αμυντικές ολιγωρίες των "μικρών μπλε" και στο 57' άνοιξαν το σκορ.

Η αντίδραση των παικτών του Φρανσί Σμερεκί ήταν ασθενής, η κόπωση από την παράταση στα ημιτελικά απέναντι στην Ισπανία εμφανής και οι παίκτες του Λιούμπινκο Ντρούλοβιτς κατάφεραν να κρατήσουν το αποτέλεσμα και να κατακτήσουν το τρόπαιο στην "παρθενική" συμμετοχή τους σε τελικό της διοργάνωσης.