Ρωσία - Ελλάδα 4-0 (VIDEO)

Η Εθνική Νέων έπιασε καλή απόδοση και είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η Ρωσία ήταν κυρίαρχη, εκμεταλλεύθηκε τα πολλά αμυντικά λάθη των παικτών του Γιάννη Γκούμα, επιβλήθηκε 4-0 στην "AEL FC Arena" και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Ρωσία Ελλάδα INTIME SPORTS

O Γιάννης Γκούμας παρέταξε για πρώτη φορά την Εθνική Νέων σε διάταξη 3-5-2, τοποθετώντας στη γραμμή κρούσης τους δύο πιο έμπειρους παίκτες της: τον Ευθύμη Κουλούρη και τον Νίκο Βέργο, ενώ η Ρωσία προτίμησε διάταξη 4-2-3-1.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατέγραψε μερικές σπουδαίες συνεργασίες σε ένα μοιρασμένο και κλειστό πρώτο ημίχρονο με τρεις κλασικές ευκαιρίες: δύο για τη "γαλανόλευκη" και μία για τους φιλοξενούμενους.

Η Εθνική απείλησε αρχικά στο 22ο λεπτό με άστοχη προβολή του Βέργου στο πρώτο δοκάρι και στο 31ο άγγιξε το γκολ, όταν μετά από σέντρα του Μανώλη Σάλιακα από αριστερά, ο Κουλούρης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κοντινή προβολή.

Ελλάδα Νέων Εθνική INTIME SPORTS

Η Ρωσία, από την πλευρά της, είχε γρήγορες επιστροφές, αλλά η υπεραριθμία του κέντρου δεν της επέτρεψε να εκμεταλλευθεί την ταχύτητα και την τεχνική των παικτών της, ενώ μόλις μία φορά πλησίασε στην παραβίαση της εστίας του Κωνσταντίνου Κότσαρη: στο 44ο λεπτό με κοντινή προβολή του αμαρκάριστου Ίγκορ Μπεζντενέζνικ.

Ο Ντμίτρι Κομούκα έκανε κίνηση ματ, αφού με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου αντικατέστησε τον Μπεζντενέζνικ με τον Αλεκσάντρ Ζούεβ, ο οποίος δημιούργησε πολλά ρήγματα στα ελληνικά καρέ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε ορεξάτο στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε στο 47ο λεπτό με τον Βέργο, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Ρώσους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 50ό με κεφαλιά του αμαρκάριστου και προωθημένου Νικίτα Τσερνόβ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, διπλασίασαν το προβάδισμα στο 52ο με τον Αλεκσέι Γκαζίλιν (προηγήθηκε λάθος του Άλμπερτ Ρούσσου) και κλείδωσαν την πρόκριση στο 65ο με πέναλτι του Ραμίλ Σεϊντάεβ.

Ο Γκούμας άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2, έβαλε τον Πέτρο Ορφανίδη και έκανε πιο επιθετική την Εθνική, όμως, η αποβολή του Τίμου Τσελεπίδη στο 68' (γκρέμισε από πίσω τον Σεϊντάεβ) αποτέλεσε το "κύκνειο άσμα", ενώ ο Τσερνόβ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, όπως ακριβώς άνοιξε το σκορ: με κεφαλιά έπειτα από στημένη φάση.

Αντίπαλος της Ρωσίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 (19/7, 21:00) θα είναι η Ισπανία, η οποία επικράτησε 2-0 της Γαλλίας στο Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης με δύο γκολ του Ασένσιο Μάρκο στα τελευταία λεπτά.

Ρωσία: Μιτριούσκιν, Τσερνόβ, Κοτζανιγιάζοβ, Γιακούμπα, Μακάροβ, Γκουλίεβ, Μπαρίνοβ (71' Τσερόβ), Γκολόβιν (58' Μελκάτζε), Μπεζντενέζνικ (46' Ζούεβ), Σεϊντάεβ, Γκαζίλιν.

Ελλάδα: Κότσαρης (85' Θεοδωράκης), Σάλιακας (62' Ορφανίδης), Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κουλούρης (72' Βασαΐτης), Βέργος.

18:14
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 45 λεπτά αρχίζει η αναμέτρηση της Εθνικής Νέων με την αντίστοιχη της Ρωσίας για την ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.
18:15
Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα διεκδικεί την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης για τρίτη φορά στην ιστορία της (το 2007 και το 2012 είχε ηττηθεί από την Ισπανία).
18:16
Οι εξέδρες της "AEL FC Arena" αναμένονται κατάμεστες, όπως είχε συμβεί και στο ματς του ομίλου με την Αυστρία.
18:18

Ρωσία
: Μιτριούσκιν, Τσερνόβ, Κοτζανιγιάζοβ, Γιακούμπα, Μακάροβ, Γκουλίεβ, Μπαρίνοβ, Γκολόβιν, Μπεζντενέζνικ, Σεϊντάεβ, Γκαζίλιν,

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κουλούρης, Βέργος.
18:20
Οι αναπληρωματικοί

Ρωσία
: Ρουντάκοβ, Λικάτσεβ, Τσέροβ, Νουρίσοβ, Μελκάτζε, Ζούεβ, Ζεμαλετντίνοβ.

Ελλάδα: Θεοδωράκης, Ορφανίδης, Βασαΐτης, Πόζογλου, Μηλιώτης, Κυνηγόπουλος, Μαυρίας.
18:21
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ούγγρος Ταμάς Μπόγκναρ και βοηθοί οι Βίταλ Γιόμπιν (Ελβετία), Ρικάρντο Φερνάντες (Λουξεμβούργο).
18:23
Η θερμοκρασία στην Λάρισα αγγίζει τους 32 βαθμούς Κελσίου. Δείτε ΕΔΩ περισσότερες λεπτομέρειες για τις καιρικές συνθήκες στη θεσσαλική πόλη.
18:35
Μία φορά έχουν τεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε αγώνα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 (στις 29 Μαΐου 2008) και η Εθνική είχε επικρατήσει 3-1.
18:37
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε και τις δύο φορές που έλαβε μέρος σε ημιτελική φάση της διοργάνωσης (3-2 την Γερμανία το 2007, 2-1 την Αγγλία στην παράταση το 2012).
18:38
Στη φάση των ομίλων, η Ρωσία έχασε 1-0 από την Ολλανδία, επικράτησε 3-1 της Ισπανίας και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Γερμανία.
18:38
Η Εθνική Νέων, από την πλευρά της, έκαμψε την αντίσταση της Ουκρανίας με 2-0, αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Αυστρία και ηττήθηκε 2-0 από την Γαλλία.
18:44
Ο Γιάννης Γκούμας δήλωσε για το ματς: "Η Ρωσία διαθέτει μία πολύ ισχυρή ομάδα. Η πρωτιά στον όμιλο πάνω από Ισπανία, Ολλανδία και Γερμανία φανερώνει του λόγου το αληθές. Έχει ταχύτητα, προικισμένους παίκτες στον τομέα της τεχνικής και η αποστολή μας είναι πολύ δύσκολη. Το γεγονός ότι θα παίξουμε στην έδρα μας, μπροστά σε 15.000 υποστηρικτές μας, θα τονώσει τους παίκτες μου - ποντάρω πολλά στο πάθος τους. Δεν πρέπει να αφήσουμε κενούς χώρους στην Ρωσία, πρέπει να παίξουμε κλειστά και να "χτυπήσουμε" στην κόντρα. Είμαι αισιόδοξος και έχω επιπλέον κίνητρο γιατί το ματς διεξάγεται στη γενέτειρά μου. Η οικογένεια και οι παιδικοί μου φίλοι βρίσκονται εδώ για να υποστηρίξουν εμένα και την ομάδα. Ελπίζω ότι θα τους κάνουμε να πανηγυρίσουν".
18:46
Η Εθνική Νέων ποντάρει πολλά στους "έμπειρους" Ευθύμη Κουλούρη (ΠΑΟΚ) και Νίκο Βέργο (Ολυμπιακός), οι οποίοι αγωνίζονται στη γραμμή κρούσης.
18:49
O νικητής του αγώνα θα τεθεί αντιμέτωπος στον τελικό είτε με την Γαλλία είτε με την Ισπανία (διασταυρώνουν τα ξίφη τους στις 21:45 στο Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης).
18:50
Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται.
18:51
Στις εξέδρες της "AEL FC Arena" ο Γιώργος Γκιρτζίκης.
18:52
Το κοινό ζεσταίνει ακόμα περισσότερο την ατμόσφαιρα ενόψει της σέντρας
18:54
Στον αγωνιστικό χώρο βγαίνουν παίκτες και διαιτητές.
18:54
Περισσότεροι από 10.000 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες.
18:55
Ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ρωσίας.
18:55
Και τώρα της Ελλάδας
18:56
Με βυσσινί εμφάνιση η Ρωσία, με άσπρη η Ελλάδα.
19:01
Εκ πρώτης όψεως, ο Κουλούρης και ο Βέργος δεν αγωνίζονται στην ευθεία.
19:03
Η Εθνική αμύνεται πίσω από το κέντρο.
19:04
Τρία αβίαστα λάθη οι διεθνείς στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το άγχος είναι φανερό...
19:04
Υπεραριθμία στη μεσαία γραμμή.
19:05
5ο λεπτό: Oφσάιντ ο Τσιμίκας. Πάει στράφι η όμορφη μακρινή μεταβίβαση του Μαρκοπουλιώτη.
19:05
6ο λεπτό: Eπικίνδυνες σέντρες στα καρέ της Εθνικής, ο Κότσαρης μπλοκάρει και "καθαρίζει" τη φάση.
19:06
Δραστήριος ο Τσιμίκας στο ξεκίνημα.
19:08
Η Εθνική κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα όσο περνά η ώρα. Επιπλέον, έχει κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
19:09
Καλά στοιχεία δείχνει ο Γιακούμπα, ο οποίος έχει δημιουργήσει κάποια μικροπροβλήματα στην Εθνική από αριστερά.
19:11
12ο λεπτό: Eπικίνδυνο γύρισμα του Γκουλίεβ, ο Τσελεπίδης αποκρούει με προβολή.
19:13
13ο λεπτό: Nα κι ένα σπάνιο περιστατικό. Ο Μπεζντενέζνικ καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκολόβιν. Φυσικά, προηγήθηκε κεφαλιά-πάσα.
19:14
13ο λεπτό: Άστοχο σουτ του Γκουλίεβ, πρώτη τελική στο ματς.
19:15
15ο λεπτό: Aνεκμετάλλευτο κόρνερ του Τσιμίκα από δεξιά, ο Μιτριούσκιν αποκρούει με γροθιά.
19:16
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Βέργου.
19:18
Νέα διακοπή, καθώς ο Σάλιακας δέχθηκε χτύπημα σε εναέρια μονομαχία.
19:18
Συνέχεια στο ματς, το οποίο δεν έχει γρήγορο τέμπο.
19:20
20ό λεπτό: Kόρνερ του Γκολόβιν, κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα απομακρύνεται.
19:21
Οι Ρώσοι έχουν γρήγορες επιστροφές, με συνέπεια προς το παρόν η Εθνική να αδυνατεί να "χτυπήσει" στην κόντρα.
19:22
22ο λεπτό: Ο Στάικος ανοίγει ωραία δεξιά στον Σάλιακα, εκείνος γυρίζει στην καρδιά της ρωσικής περιοχής, ο Βέργος κάνει την προβολή και στέλνει την μπάλα άουτ. Πρώτη αξιόλογη τελική στο ματς.
19:26
25ο λεπτό: Βαθιά μεταβίβαση του Μακάροβ στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκαζίλιν κοντρολάρει ιδανικά, σουτάρει με δύναμη και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:26
Cooling break ή ελληνιστί... διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες.
19:26
Συνέχεια στο ματς.
19:28
28ο λεπτό: Ωραία κομπίνα των Ρώσων σε κόρνερ από αριστερά, η φάση διακόπτεται για φάουλ στον Τσελεπίδη.
19:30
30ό λεπτό: O Tσιμίκας κερδίζει κόρνερ από αριστερά.
19:30
31ο λεπτό: Aνεκμετάλλευτο το κόρνερ του Σάλιακα στο πρώτο δοκάρι.
19:31
31ο λεπτό: Σέντρα του Σάλιακα από αριστερά, ο Κουλούρης πετάγεται στη μικρή περιοχή και με προβολή στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.
19:35
35o λεπτό: Φάουλ του Σάλιακα από αριστερά, ο Κουλούρης πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα παίρνει ύψος και καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Μιτριούσκιν.
19:36
36ο λεπτό: Φαλτσαριστό σουτ του Μπαρίνοβ, η μπάλα άουτ.

19:41
Οι Ρώσοι φτάνουν πιο συχνά στα καρέ του Κότσαρη στα τελευταία λεπτά.
19:44
44ο λεπτό: Σέντρα του Γιακούμπα στην καρδιά της ελληνικής περιοχής, ο Μπεζντενέζνικ βρίσκει την μπάλα - ευτυχώς αδύναμα και ο Κότσαρης μπλοκάρει.
20:02
46ο λεπτό: Ο Ζούεβ στη θέση του Μπεζντενέζνικ.
20:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:05
47ο λεπτό: O Bέργος φέρνει την μπάλα στο δεξί και πλασάρει, ο Μιτριούσκιν αποκρούει σε κόρνερ.
20:06
Καλύτεροι οι Έλληνες διεθνείς από τους Ρώσους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
20:07
50ό λεπτό: O Ρούσσος ανακόπτει προσπάθεια του Ζούεβ.
20:08
ΓΚΟΛ! Ρωσία - Ελλάδα 1-0 (50ό λεπτό): Κόρνερ του Γκολόβιν από αριστερά, ο αμαρκάριστος Τσερνόβ ανοίγει το σκορ με κοντινή κεφαλιά.
20:09
ΓΚΟΛ! Ρωσία - Ελλάδα 2-0 (52ο λεπτό): Λάθος του Ρούσσου, ο Γκουλίεβ κλέβει, ο Σεϊντάεβ τροφοδοτεί δεξιά τον Γκαζίλιν, εκείνος πλασάρει ψύχραιμα και διπλασιάζει το ρωσικό προβάδισμα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.
20:12
Η Εθνική μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δύο αμυντικά λάθη έχουν δυσκολέψει αφάνταστα το έργο της.
20:12
55ο λεπτό: Δυνατό, ξαφνικό σουτ του Στάικου, ο Μιτριούσκιν αποκρούει ωραία με το δεξί.
20:13
55ο λεπτό: Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γιακούμπα από πλάγια θέση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κότσαρη.
20:13
Οι Ρώσοι βρίσκουν χώρους από αριστερά όπως επιτίθενται.
20:15
Ίσως το cooling break να αφυπνίσει τους Έλληνες διεθνείς
20:15
58ο λεπτό: O Mελκάτζε στη θέση του Γκολόβιν.
20:19
61ο λεπτό: Επικίνδυνη προσπάθεια του Μελκάτζε εντός περιοχής, ο Κότσαρης πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει.
20:19
Η Ρωσία φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στα καρέ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.
20:19
62ο λεπτό: O Ορφανίδης στη θέση του Σάλιακα.
20:20
Ο Μαρκοπουλιώτης θα μετατοπιστεί σε δεξί μπακ και η Εθνική θα αλλάξει τη διάταξή της σε 4-4-2.
20:21
64ο λεπτό: Πέναλτι για την Ρωσία. Το κερδίζει ο Μελκάτζε από τον Ρούσσο.
20:22
64ο λεπτό: Kίτρινη στον Κυριακόπουλο.
20:22
ΓΚΟΛ! Ρωσία - Ελλάδα 3-0 (65ο λεπτό): Η εκτέλεση του Σεϊντάεβ δεν είναι καλή, ο Κότσαρης βρίσκει την μπάλα, εκείνη όμως καταλήγει στα δίχτυα του.
20:23
Ένα "θαύμα" χρειάζεται, πλέον, η Εθνική για να αποφύγει τον αποκλεισμό.
20:25
67ο λεπτό: Kίτρινη στον Μπαρίνοβ.
20:25
68ο λεπτό: Aποβάλλεται ο Τσελεπίδης. Σωστή η απόφαση επειδή "γκρέμισε" από πίσω τον Σεϊντάεβ, ο οποίος έμπαινε με αξιώσεις στην ελληνική περιοχή.
20:27
70ό λεπτό: Ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ του Γκουλίεβ, ο Κότσαρης μπλοκάρει.
20:29
71ο λεπτό: Ο Τσερόβ στη θέση του Μπαρίνοβ.
20:29
72ο λεπτό: O Bασαΐτης στη θέση του Κουλούρη.
20:33
Cooling break για να δροσιστούν οι 21 παίκτες.
20:36
78ο λεπτό: Kίτρινη στον Βασαΐτη.
20:36
ΓΚΟΛ! Ρωσία - Ελλάδα 4-0 (78ο λεπτό): Eκτέλεση φάουλ του Μελκάτζε από αριστερά, ο Τσερνόβ και πάλι αμαρκάριστος, δεν δυσκολεύεται να διευρύνει το ρωσικό προβάδισμα με κοντινή κεφαλιά.
20:37
Δεν είναι λίγοι οι θεατές που αποχωρούν πρόωρα από τις εξέδρες της "AEL FC Arena".
20:39
Οι Ρώσοι πανηγυρίζουν το γκολ του Σεϊντάεβ
20:40
Οι εναέριες μονομαχίες "πλήγωσαν" την Εθνική
20:42
84ο λεπτό: Xαμηλή εκτέλεση φάουλ του Μελκάτζε, ο Κότσαρης πέφτει και αποκρούει.
20:42
Ο Γιώργος Γκιρτζίκης αποχωρεί στο 85ο λεπτό.
20:42
Η είσοδος των Ζούεβ και Μελκάτζε λειτούργησε ευεργετικά για την Ρωσία.
20:43
85ο λεπτό: O Θεοδωράκης αντικαθιστά τον Κότσαρη για να πάρει χρόνο συμμετοχής κάτω από τα γκολπόστ της Εθνικής.
20:45
Η Ρωσία θα προκριθεί για πρώτη φορά στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.
20:45
Πριν από δύο χρόνια, πάντως, αυτή η φουρνιά είχε κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17.
20:46
Αντίπαλός της στον κυριακάτικο (19/7, 21:00) τελικό της Κατερίνης θα είναι είτε η Γαλλία είτε η Ισπανία.
20:47
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:49
92ο λεπτό: Σουτ του Κυριακόπουλου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20:51
Τελικό: Ρωσία - Ελλάδα 4-0
20:52
Η ποδοσφαιρική δράση συνεχίζεται με το πρώτο επίσημο εφετινό ματς του ΠΑΟΚ κόντρα στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Live ενημέρωση πατώντας ΕΔΩ.