Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη 2-0 (VIDEOS)

Εβδομήντα ευρωπαϊκά γκολ και δεν είναι ακόμα ούτε 30 ετών! Ο λόγος για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε δύο φορές επί της Σεβίλλης στο "Κάρντιφ Σίτι Στέιντιουμ", διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και χάρισε στην Ρεάλ Μαδρίτης το δεύτερο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

Ο Κάρλο Αντσελότι πιστεύει πολύ στη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του, καθώς την παρέταξε χωρίς αμυντικό μέσο (Λούκα Μόντριτς και Τόνι Κρόος αγωνίζονταν λίγο πιο πίσω από τον Χάμες Ροντρίγκες, τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Γκάρεθ Μπέιλ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά).

Ο Ουνάι Έμερι, στον αντίποδα, έδωσε εντολή στους παίκτες του να έχουν κοντινές αποστάσεις και να ωθούν τους αντιπάλους προς τις πτέρυγες, ποντάροντας σε νέα πρόσωπα στο χώρο της μεσαίας γραμμής (Γκρέγκορζ Κριτσόβιακ, Ντένις Σουάρες, Αλέις Βιδάλ), δεδομένου ότι οι Ιβάν Ράκιτιτς, Στεφάν Μπιά έχουν αποχωρήσει από την Σεβίλλη.

Η ταχύτητα της Ρεάλ Μαδρίτης και, βέβαια, η τεράστια διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ισπανικών ομάδων αποδείχθηκε από το ξεκίνημα. Όπως επίσης φάνηκε ότι ο Κάρλος Μπάκα θα είναι απελπιστικά μόνος και πως παρά τις φιλότιμες προσπάθειες για κόντρα επίθεση, δεν θα επιχειρήσει πολλές τελικές προσπάθειες.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε δύο καλές ευκαιρίες για την κάτοχο του Champions League, μία για εκείνη του Europa League και ένα γκολ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μπέιλ σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ με προβολή. Δώδεκα λεπτά νωρίτερα είχε καταγραφεί μία πανομοιότυπη φάση με δημιουργό τον Χάμες Ροντρίγκες και επίδοξο σκόρερ τον Μπέιλ.

Ουσιαστικά, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος τρία λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν μετά από δύο γρήγορες, διαγώνιες μπαλιές από Κρόος και Μπενζεμά, ο Ρονάλντο νίκησε τον Μπέτο για δεύτερη φορά κι έφτασε τα 18 γκολ κατά της Σεβίλλης από τότε που πήρε μεταγραφή στην Ρεάλ Μαδρίτης! Παράλληλα, έπιασε στη δεύτερη θέση των σκόρερ σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις τον Φιλίπο Ιντζάγκι (70 γκολ) και κυνηγά μόνο τον Ραούλ που σταμάτησε στα 77.

Στο 66ο λεπτό ο Έμερι έβαλε τον Ιάγο Άσπας και ο Μπάκα απέκτησε παρτενέρ στην επίθεση, αλλά τα λίγα μέτρα που προς στιγμήν φάνηκε να κερδίζει η ομάδα της Ανδαλουσίας, χάθηκαν άμεσα και η Ρεάλ επανήλθε με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Ούτε οι αλλαγές ούτε τα πέντε κόρνερ που κέρδισε η Σεβίλλη στις καθυστερήσεις, άλλαξαν τη μοίρα της και οι "μερένγκες" πανηγύρισαν το δεύτερο Σούπερ Καπ της ιστορίας τους.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο (84' Μαρσέλο), Καρβαχάλ, Κρόος, Χ. Ροντρίγκες (72' Ίσκο), Μπέιλ, Μόντριτς (86' Ιγιαραμέντι), Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Σεβίλλη: Μπέτο, Φάσιο, Φ. Ναβάρο, Παρέχα, Κόκε (84' Φιγκέιρας), Κριτσόβιακ, Καρίσο, Σουάρες (78' Ρέγες), Βιτόλο, Παρέου (66' Άσπας), Μπάκα.

# Ο Τόνι Κρόος έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Αλμπέρτ Φερέρ (1996-97, 1997-98) που αγωνίζεται και κατακτά δύο σερί Σούπερ Καπ

Το πρώτο γκολ του Ρονάλντο (VIDEO)

Το δεύτερο γκολ του Ρονάλντο (VIDEO)

Γκάφα στην τελετή του Σούπερ Καπ (PHOTO)

Το live του αγώνα

20:48
Καλωσήρθατε στο live του Σούπερ Καπ Ευρώπης, όπου σε λίγη ώρα θα τεθούν αντιμέτωπες δύο ισπανικές ομάδες: η Ρεάλ Μαδρίτης και η Σεβίλλη.
20:50
H κάτοχος του Champions League κι εκείνη του Europa League θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο "Κάρντιφ Σίτι Στέιντιουμ" της Ουαλίας.
20:52

Ρεάλ Μαδρίτης:
Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο, Καρβαχάλ, Κρόος, Χ. Ροντρίγκες, Μπέιλ, Μόντριτς, Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Σεβίλλη: Μπέτο, Φάσιο, Φ. Ναβάρο, Παρέχα, Κόκε, Κριτσόβιακ, Καρίσο, Σουάρες, Βιτόλο, Παρέου, Μπάκα.
20:55
Η θερμοκρασία αγγίζει τους 20 βαθμούς Κελσίου.
21:00
Κατά το παρελθόν Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη έχουν τεθεί αντιμέτωπες μόλις μία φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Συγκεκριμένα τη σεζόν 1957-58 οι "μερένγκες" ξεπέρασαν με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της ανδαλουσιανής ομάδας (0-8 και 2-2 τα σκορ των δύο αγώνων) στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.
21:02
Ο Γκάρεθ Μπέιλ είναι ένα από τα πρόσωπα του ματς, καθώς θα αγωνιστεί μπροστά σε χιλιάδες συμπατριώτες του
21:08
Στο αρχικό σχήμα της Ρεάλ Μαδρίτης έχουν συμπεριληφθεί τα εφετινά αποκτήματα Χάμες Ροντρίγκες και Τόνι Κρόος, ενώ στον αντίποδα φανέλα βασικού πήραν οι Γκρέγκορζ Κριτσόβιακ, Αλέις Βιδάλ και Ντένις Σουάρες. Ο τελευταίος, μάλιστα, είναι δανεικός από την Μπαρτσελόνα.
21:10
Ο Χοσέ Αντόνιο Ρέγες, ο οποίος τη σεζόν 2006-07 είχε αγωνιστεί ως δανεικός στην Ρεάλ Μαδρίτης, κατευθύνεται προς τα αποδυτήρια
21:11
Εκπληκτική ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι φίλοι της Σεβίλλης.
21:13
Οκτώ από τους 11 της Ρεάλ αγωνίστηκαν στον τελικό του Champions League με την Ατλέτικο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι επτά από τους 11 έλαβαν μέρος στον τελικό του Europa League με την Μπενφίκα.
21:14
Το ματς μεταδίδεται από την ΝΕΡΙΤ SPORTS.
21:16
Στατιστικό: Η Ρεάλ μετρά οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες στα 15 ευρωπαϊκά ματς με ισπανικές ομάδες. Η Σεβίλλη, αντίθετα, έχει καταγράψει μόλις τρεις νίκες σε 10 "εμφυλίους".
21:17
Ο Κάρλο Αντσελότι κατά την είσοδό του στα αποδυτήρια
21:19
Εντυπωσιακό το τελετουργικό των διοργανωτών πριν από τη σέντρα.
21:22
Οι δύο ομάδες παρατάσσονται στον αγωνιστικό χώρο.
21:24
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
21:25
Στη σέντρα η Ρεάλ. Το ματς άρχισε.
21:28
Στατιστικό: Ο Κάρλο Αντσελότι έχει κατακτήσει το Σούπερ Καπ το 2007 ως τεχνικός της Μίλαν. Αντίπαλος τότε ήταν η Σεβίλλη!
21:29
Η Ρεάλ κυκλοφορεί την μπάλα στα πρώτα λεπτά.
21:29
4ο λεπτό: Ένα αδύναμο σουτ του Ρονάλντο καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέτο.
21:32
Πιέζουν ψηλά οι "μερέγκες".
21:32
7ο λεπτό: Οφσάιντ ο Ροντρίγκες.
21:36
Ο Μπάκα είναι ιδιαίτερα κινητικός στο ξεκίνημα.
21:37
12ο λεπτό: Σουτ του Μπέιλ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
21:37
12ο λεπτό: Ο Ροντρίγκες εκτελεί, οι αμυντικοί απομακρύνουν.
21:39
14ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα ακουμπά στο τείχος και περνά πάνω από τα δοκάρια του Μπέτο.
21:40
15ο λεπτό: Οφσάιντ ο Ράμος.
21:40
Ανεκμετάλλευτα έχουν περάσει και τα τρία κόρνερ που κέρδισε η Ρεάλ Μαδρίτης.
21:41
Μία υπέροχη φωτογραφία που τραβήχτηκε πριν από τη σέντρα
21:44
18ο λεπτό: Ωραία σέντρα του Ροντρίγκες στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπέιλ βρίσκει την μπάλα με προβολή και ο Μπέτο αποκρούει πέφτοντας. Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.
21:46
20ό λεπτό: Ο Καρβαχάλ πιέζεται και κάνει λάθος, ο Βιτόλο σουτάρει από πλάγια θέση κι ο Κασίγιας αποκρούει σε κόρνερ.
21:47
22ο λεπτό: Σέντρα του Κοεντράο, η μπάλα κοντράρει, αλλάζει πορεία και παίρνει κατεύθυνση προς την εστία, ο Φάσιο σώζει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.
21:52
26ο λεπτό: Γύρισμα του Μπενζεμά από δεξιά, ο Ρονάλντο αποφεύγει ωραία τον Φάσιο και κάνει το σουτ, αλλά ο Μπέτο αναδεικνύεται νικητής. Πολύ καλή στιγμή για την Ρεάλ.
21:53
Ο Κοεντράο απείλησε πριν από λίγα λεπτά με... σέντρα
21:55
ΓΚΟΛ! Η Ρεάλ ανοίγει το σκορ!
21:56
30ό λεπτό: Ο Μπέιλ σεντράρει από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Ρονάλντο πετάγεται στην πορεία της μπάλας και παραβιάζει την εστία του Μπέτο με προβολή.
21:56
31ο λεπτό: Οφσάιντ ο Βιτόλο.
21:58
Η φάση του γκολ ήταν πανομοιότυπη με εκείνη του 18ου λεπτού. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι μια ταχύτητα πάνω από την Σεβίλλη.
22:00
34o λεπτό: Κακή απομάκρυνση του Ροντρίγκες, η μπάλα παίρνει ύψος και καταλήγει στον Καρίσο, ο οποίος πλασάρει και υποχρεώνει τον Κασίγιας σε μία σημαντική απόκρουση.
22:00
Δείτε εδώ το γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης.
22:03
Μονομαχία μεταξύ του Ροντρίγκες και του Καρίσο
22:05
41ο λεπτό: Σουτ του Μπέιλ, η μπάλα κοντράρει στον Φάσιο και καταλήγει σε κόρνερ.
22:09
45ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ.
22:11
Τέλος ημιχρόνου: Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη 1-0
22:12
Στατιστικό: Περισσότεροι από 30.000 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες του "Κάρντιφ Σίτι Στέιντιουμ" Πρόκειται για ρεκόρ προσέλευσης σε Σούπερ Καπ που κρίθηκε σε μονό αγώνα.
22:27
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
22:27
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
22:28
Στο πρώτο ημίχρονο η ταχύτητα της μεσοεπιθετικής γραμμής της Ρεάλ έκανε τη διαφορά. Πάντα έτοιμοι για να κάνουν τη ζημιά οι Ρονάλντο και Μπέιλ.
22:29
Πολύ κοντά οι γραμμές της Σεβίλλης και στο δεύτερο μέρος.
22:31
ΓΚΟΛ! Η Ρεάλ προηγείται 2-0!
22:32
49ο λεπτό: Ο Κρόος προωθεί στον Μπενζεμά, εκείνος με τη σειρά του βρίσκει με διαγώνια μπαλιά τον Ρονάλντο, ο οποίος σουτάρει και διπλασιάζει τα γκολ του. Ο Μπέτο βρήκε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να της αλλάξει την πορεία όσο θα ήθελε.
22:35
53ο λεπτό: Kίτρινη στον Κρόος.
22:40
Οι φίλοι της Σεβίλλης δεν πτοούνται από το σκορ. Αντ' αυτού δεν έχουν σταματήσει λεπτό να τραγουδούν.
22:40
Στα τελευταία λεπτά η Σεβίλλη κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
22:43
Δείτε εδώ σε video το δεύτερο γκολ του Ρονάλντο
22:45
Στατιστικό: Ο Ρονάλντο έφτασε τα 70 γκολ σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τόσα έβαλε κι ο Φιλίπο Ιντζάγκι, ενώ ο μοναδικός που βρίσκεται από πάνω τους είναι ο Ραούλ με 77.
22:46
64ο λεπτό: Σουτ του Μπενζεμά, ο Μπέτο πέφτει στη δεξιά γωνία και αποκρούει.
22:46
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Σούπερ Καπ
22:48
66o λεπτό: O Άσπας στη θέση του Βιδάλ. Με δύο επιθετικούς, πλέον, η Σεβίλλη.
22:50
66ο λεπτό: Κίτρινη στον Ναβάρο.
22:50
67ο λεπτό: O Mπέιλ βρίσκει τον Ροντρίγκες, εκείνος κοντρολάρει και σουτάρει με φάλτσο, ο Μπέτο αποκρούει σε κόρνερ.
22:53
71ο λεπτό: Οι "μερένγκες" αλλάζουν γι' ακόμα μία φορά γρήγορα την μπάλα, ο Μπενζεμά γίνεται τελικός αποδέκτης της, αλλά τα χαλάει στο σουτ.
22:54
Λιγότερο από 20 λεπτά απομένουν για να κατακτήσει η Ρεάλ το δεύτερο Σούπερ Καπ της ιστορίας της
22:54
72ο λεπτό: O Ίσκο αντικαθιστά τον Ροντρίγκες.
22:55
73ο λεπτό: Σουτ του Μόντριτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
22:57
Στατιστικό: Ο Ρονάλντο έχει σκοράρει 18 φορές κατά της Σεβίλλης από τότε που πήρε μεταγραφή στην Ρεάλ. Τα εννέα εξ αυτών σημειώθηκαν στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις.
23:00
78o λεπτό: O Ρέγες αντικαθιστά τον Σουάρες.
23:04
82ο λεπτό: Δυνατό τάκλιν του Κριτσόβιακ στον Ρονάλντο, ο επερχόμενος Παρέχα χτυπά άθελά του τον Πορτογάλο στο κεφάλι.
23:05
84ο λεπτό: Ο Μαρσέλο στη θέση του Κοεντράο.
23:06
84ο λεπτό: O Φιγκέιρας παίρνει τη θέση του Κόκε.
23:06
Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Ρονάλντο για λίγο.
23:08
86ο λεπτό: O Ιγιαραμέντι αντικαθιστά τον Μόντριτς.
23:11
89ο λεπτό: Σουτ του Κριτσόβιακ, ο Κασίγιας αποκρούει σε κόρνερ.
23:12
90ό λεπτό: Σουτ του Φιγκέιρας, η μπάλα βρίσκει στον Ιγιαραμέντι και νέο κόρνερ για την Σεβίλλη.