Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 5-4 (4-4 κ.α.)

Σε ένα εντυπωσιακό ματς από πλευράς θεάματος, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 5-4 της Σεβίλλης στην παράταση και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σημείωσε δύο υπέροχα γκολ με απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Ο Πέδρο "λύτρωσε" τους Καταλανούς στο 115ο λεπτό.

Η Σεβίλλη με την Μπαρτσελόνα διασταύρωσαν τα ξίφη τους με μοναδικό στόχο την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ευρώπης. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα στο 3ο λεπτό, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Έβερ Μπανέγκα.

Η χαρά των τυπικά φιλοξενούμενων κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού στο 7' ο Λιονέλ Μέσι πήρε την σκυτάλη από τον συμπατριώτη του και πέτυχε ένα πανομοιότυπο γκολ για την "Μπάρτσα". Ο Αργεντινός ήταν ασταμάτητος και στο 16' σημείωσε ακόμα ένα γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Μπέτο.

Οι "μπλαουγκράνα" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και συνέχιζαν να πιέζουν για την επίτευξη κι άλλων τερμάτων. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Ραφίνια έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με όμορφο πλασέ, ύστερα από τρομερή ασίστ του Λουίς Σουάρες. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, ο Ουρουγουανός άσος από δημιουργός έγινε εκτελεστής, καθώς εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πάσα του Τρεμουλινάς λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Μπέτο για το 4-1.

Μέσι-Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη

Παρόλα αυτά, οι Σεβιγιάνοι δεν είχαν πει την... τελευταία τους λέξη. Στο 57' ο Χοσέ Αντόνιο Ρέγες μείωσε σε 4-2 με κοντινό πλασέ, ύστερα από σέντρα του Βιτόλο. Στο 71ο λεπτό ο Ματιέ ανέτρεψε τον Βιτόλο, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα και τον Κεβίν Γκαμεϊρό να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για το 4-3, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Γέβγεν Κονοπλιάνκα προ κενής εστίας έφερε το ματς στα ίσα!

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, ο Πέδρο, που είχε μπει αλλαγή στο 93', "λύτρωσε" την Μπαρτσελόνα στο 115' με κοντινό πλασέ, ύστερα από σουτ του Μέσι και ασταθή απόκρουση του Μπέτο.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους "μπλαουγκράνα" να πανηγυρίζουν το 5ο Σούπερ Καπ της ιστορίας τους, πιάνοντας στην κορυφή τη Μίλαν. Παράλληλα, θα βάλουν στα ταμεία τους 3.000.000 ευρώ για την επιτυχία, ενώ η ηττημένη Σεβίλλη θα καρπωθεί άλλα 2.200.000 ευρώ.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ντάνι Άλβες, Μαστσεράνο (93' Πέδρο), Ματιέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (63' Σέρχι Ρομπέρτο), Ραφίνια (78' Μπάρτρα), Σουάρες, Μέσι.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Μπέτο, Τρεμουλινάς, Ράμι, Κόκε, Κρικόβιακ, Κρον-Ντέλι, Ιμπόρα (80' Μαριάνο), Ρέγες (68' Κονοπλιάνκα), Μπανέγα, Βιτόλο, Γκαμεϊρό (80' Γκαμεϊρό).

Καλησπέρα σας!
21:17
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το Super Cup Ευρώπης ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη, με τον αγώνα να διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Γεωργίας, την Τιφλίδα.
21:18
Ένας ισπανικός εμφύλιος ανάμεσα σε Καταλανούς και Ανδαλουσιάνους. Αν μη τι άλλο, θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η αναμέτρηση.
21:19
Η Μπαρτσελόνα του Λουίς Ενρίκε διεκδικεί το δεύτερο σχετικό τρόπαιο και το δεύτερο η Σεβίλλη του Ουνάι Έμερι.
21:22
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δυο ομάδων...
21:25
Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ντάνι Άλβες, Μαστσεράνο, Ματιέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ραφίνια, Σουάρες, Μέσι

Σεβίλλη: Μπέτο, Τρεμουλινάς, Ράμι, Κόκε, Κρικόβιακ, Κρον-Ντέλι, Ιμπόρα, Ρέγες, Μπανέγα, Βιτόλο, Γκαμεϊρό
21:28
Αναπληρωματικοί:

Μπαρτσελόνα:
Μπράβο, Μπάρτρα, Αντριάνο, Σέρχι Ρομπέρτο, Πέδρο, Σάντρο Ραμίρεζ, Μουνίρ Ελ Χανταντί

Σεβίλλη: Ρίκο, Μαριάνο, Κακουτά, Λουίσμι, Σουάρες, Κονοπλιάνκα, Ιμόμπιλε

21:29
Σε περίπου 15 λεπτά έχουμε την σέντρα της μεγάλης αναμέτρησης.
21:30
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα επιθυμεί να πάρει ρεβάνς από τη Σεβίλλη για την ήττα της πριν από εννέα χρόνια στο Μονακό, όταν οι δύο ομάδες είχαν και πάλι συγκρουστεί για τον ίδιο θεσμό.
21:31
Για την Σεβίλλη, δεν υπολογίζονται για τον τελικό οι τραυματίες Καρίσο και Παρέχα ενώ λίγο πριν από το ματς με τη Μπαρτσελόνα υπέστησαν τροφική δηλητηρίαση οι Ραμί, Κλοτζιετσάκ και Εν'Ζονζί.
21:32
Ο αγώνας γίνεται στο "Boris Paichadze Dinamo Arena" χωρητικότητας 54.549 θεατών.
21:33
Οι δυο ομάδες κατά την διάρκεια της προθέρμανσής τους...
21:36

21:36

21:42
Ένα πολύ όμορφο τελετουργικό πριν την έναρξη του αγώνα... Οι δυο ομάδες έχουν βγει ήδη στο χορτάρι.
21:43
"Το ποδόσφαιρο ενώνεται για την ειρήνη" είναι το σύνθημα, ενώ τέσσερα παιδιά με αγγελική φωνή τραγουδούν και αποθεώνονται από το κοινό.
21:44
Περιττό να πούμε ότι το γήπεδο είναι κατάμεστο.
21:44
Ο Γουίλιαμ Κόλουμ, ο δάσκαλος από την Γλασκώβη, είναι ο ρέφερι του αγώνα.
21:45
Σέντρα στο ματς.
21:47
Φάουλ για την Σεβίλλη λίγο έξω από την περιοχή.
21:48
3' ΓΚΟΛ για την Σεβίλλη. Υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα με το δεξί και η μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Τερ Στέγκεν. Ονειρεμένο ξεκίνημα για τους Ανδαλουσιάνους.
21:50
Για να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση των Καταλανών.
21:51
Φάουλ για την Μπαρτσελόνα τώρα λίγο έξω από την περιοχή.
21:52
7' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Με πανομοιότυπο τρόπο σκόραρε με τον Μέσι η Μπαρτσελόνα, ο οποίος εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του και έκανε το 1-1.
21:53
Ματσάρα σε αυτό το ξεκίνημα του αγώνα! Μακάρι να υπάρξει και ανάλογη εξέλιξη.
21:55
9' Σέντρα του Ράκιτιτς από τα δεξιά, ο Ραφίνια προσπάθησε να κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα ήταν λίγο πιο μπροστά του και πέρασε παράλληλα από το τέρμα.
21:55
Πολύ καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και ήδη δυο γκολ με εκτελέσεις φάουλ.
21:56
To γκολ του Μπανέγα.
21:59
Η Μπαρτσελόνα έχει πάρει τα ηνία του αγώνα και "πατάει" καλύτερα στο χορτάρι μετά το γκολ της ισοφάρισης.
22:00
14' Κίτρινη κάρτα στον Κρικόβιακ.
22:00
16' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Απίθανα πράγματα από τον Λιονέλ Μέσι. Νέα εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Αργεντινού, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι και μέσα. Δεύτερό του γκολ στο ματς και 2-1 για τους Καταλανούς.
22:02
Το 1-1 του Μέσι.
22:05
Να δούμε τώρα ποια θα είναι η αντίδραση-απάντηση από την Σεβίλλη, που μέσα σε λίγα πράγματα είδε να έρχεται τούμπα το ματς.
22:06
Το 2-1 του Μέσι.
22:09
Έχουμε φτάσει στα μισά του πρώτου μέρους και με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ, έχουν μπει τρία γκολ, δυο από τον Μέσι και ένα από τον Μπανέγα. Ματσάρα ως τώρα...
22:14
28' Ακυρώθηκε γκολ του Σουάρες ως οφσάιντ έπειτα από πάσα του Ματιέ. Δύσκολη φάση για τον βοηθό, ίσως να μην ήταν εκτεθειμένος (μπροστά από την μπάλα) ο Ουρουγουανός την στιγμή της πάσας του συμπαίκτη του.
22:16
Μισή ώρα στο ματς και η Μπαρτσελόνα ελέγχει το παιχνίδι αυτή την στιγμή. Την βοήθησε πολύ και η γρήγορη ισοφάριση.
22:17
32' Σουτ του Άλβες, μπλόκαρε ο Μπέτο.
22:17
Ο Μέσι πανηγυρίζει...
22:18
33' Νέο σουτ αυτή την φορά από τον Ράκιτιτς, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
22:18
5-3 τα σουτ και 3-1 εντός εστίας υπέρ της Μπαρτσελόνα.
22:19
34' Σουτ του Μπανέγα έξω από την περιοχή, αλλά ο Τερ Στέγκεν δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε την μπάλα.
22:20
35' Σουτ του Ινιέστα με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Κρικόβιακ και μετέπειτα κέρδισε κόρνερ η Μπαρτσελόνα.
22:26
Ακόμα ένα πεντάλεπτο για να συμπληρωθούν τα 45 του πρώτου μέρους.
22:26
41' Ο Άλβες πρόλαβε και απομάκρυνε την μπάλα προτού ο Ιμπόρα την σπρώξει από κοντά στα δίχτυα και ενώ ο Τερ Στέγκεν ήταν εξουδετερωμένος.
22:28
44' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπέτο απέκρουσε με το πόδι του πλασέ του Σουάρες στο τετ α τετ που είχαν, μετέπειτα όμως ο Ουρουγουανός βρήκε τον Ραφίνια στη μικρή περιοχή και εκείνος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-1 για την Μπαρτσελόνα.
22:30
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
22:31
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
22:33
Άριστη η αντίδραση των Καταλανών στο γρήγορο γκολ που δέχτηκαν, καθώς απάντησαν με τρία γκολ. Να δούμε τι μας επιφυλάσσει το δεύτερο 45λεπτο.
22:40
Το 3-1 από τον Ραφίνια.
22:47
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:50
48' Σουτ του Σουάρες από διαγώνια θέση, η μπάλα άουτ.
22:54
52' Σουτ του Σουάρες από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κρικόβιακ, πήρε ύψος και ο Μπέτο μπλόκαρε.
22:54
52' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Ο Τρεμουλινάς έκανε λάθος πάσα, ο Μπουσκέτς πάσαρε στον Σουάρες και εκείνος με ψύχραιμο δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-1 για την Μπαρτσελόνα.
22:57
54' Ο Ντέλι σούταρε έξω από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν.
22:59
57' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη. Ο Ρέγες κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι από την σέντρα του Βιτόλο και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν, μειώνοντας σε 4-2. Θυμίζουμε ότι το περασμένο Σάββατο είχε σκοράρει και στο 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.
23:01
58' Σουτ του Ραφίνια και πολύ καλή επέμβαση του τερματοφύλακα της Σεβίλλης.
23:02

23:03

23:04
62' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα σε γυριστή κεφαλιά του Ραφίνια ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Ράκιτιτς.
23:05
63' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Εκτός ο Ινιέστα (έδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Μέσι), μέσα ο Σέρχι Ρομπέρτο. Αισθανόταν ενοχλήσεις ο Ισπανός και δεν χρειαζόταν να ρισκάρει ο Λουίς Ενρίκε.
23:06
Το 4-1 του Σουάρες
23:10
68' Έξω ο Ρέγες και μέσα ο Κονοπλιάνκα.
23:13
71' Πέναλτι για την Σεβίλλη σε τράβηγμα της φανέλας του Ματιέ στον Βιτόλο.
23:14
71' Κίτρινη κάρτα στον Ματιέ.
23:14
72' ΓΚΟΛ για την Σεβίλλη. Ο Γκαμεϊρό από την άσπρη βούλα του πέναλτι μείωσε σε 4-3 για την Σεβίλλη που δεν τα παρατάει με τίποτα. Εκπληκτικό παιχνίδι στην Τιφλίδα.
23:17
74' Σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή, απέκρουσε με το πόδι ο Μπέτο.
23:19
Το 4-2 του Ρέγες
23:20
78' Μέσα ο Μπάρτρα και έξω ο Ραφίνια.
23:22
80' Έξω ο Γκαμεϊρό και μέσα ο Ιμόμπιλε
23:22
80' Ο Μαριάνο μέσα και περνάει εκτός ο Ιμπόρα.
23:23
81' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη. ΑΠΙΘΑΝΑ πράγματα στο παιχνίδι. Ο Μαριάνο εκτέλεσε το πλάγιο, ο Ιμόμπιλε έκανε το γύρισμα από πλάγια και ο Κονοπλιάνκα με κοντινό πλασέ και εξουδετερωμένο τον Τερ Στέγκεν, έκανε το 4-4!!!
23:27
16-14 οι τελικές και 8-5 εντός εστίας υπέρ της Μπαρτσελόνα.
23:28
Το 4-3 με τον Γκαμεϊρό
23:30
Το 4-4 με τον Κονοπλιάνκα
23:32
89' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μέσι, η μπάλα ακούμπησε λίγο το αριστερό δοκάρι του Μπέτο προτού καταλήξει άουτ.
23:33
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:34
92' Κίτρινη κάρτα στον Μπανέγα για φάουλ στον Σουάρες.
23:35
Λήξη του αγώνα και πάμε σε παράταση.
23:36
Έχει συμβεί τέσσερις φορές στο παρελθόν...
23:42
92' Κίτρινη κάρτα στον Ιμόμπιλε.
23:43
93' Ο Πέδρο στην θέση του Μαστσεράνο.
23:45
94' Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο.
23:47
96' Έχει μπει το ιατρικό τιμ της Μπαρτσελόνα, διότι άνοιξε η μύτη του Πικέ σε καταλάθος χτύπημα του Ιμόμπιλε.
23:48
Επέστρεψε ο Πικέ...
23:51
Παραμένει το 4-4, με τις δυο ομάδες να είναι καταβεβλημένες από την υπερπροσπάθεια, ενώ μην ξεχνάμε και την ζέστη!
23:52
Η αντίδραση του Λουίς Ενρίκε μετά την ισοφάριση σε 4-4 από 4-1
23:56
105+1' Σουτ του Μαριάνο με το αριστερό, μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν.
23:56
Λήξη πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
23:59
Ξεκίνησε και το β' μέρος της παράτασης.
00:01
Να πούμε πως αν το ματς λήξει ισόπαλο, οδηγούμαστε στη διαδικασία των πέναλτι.
00:03
Ο Βιτόλο πιάνει τον προσαγωγό του και φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει, όπερ σημαίνει ότι θα παίξει με δέκα παίκτες η Σεβίλλη για το υπόλοιπο του αγώνα, αν δεν επιστρέψει. Ο Ουνάι Έμερι έχει κάνει και τις τρεις αλλαγές του.
00:07
Φάουλ για την Μπαρτσελόνα σε πολύ καλό σημείο...
00:08
115' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι έκανε το σουτ με το αριστερό, ο Μπέτο απέκρουσε, ο Πέδρο ακολούθησε την φάση και με το αριστερό μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 5-4. Ίσως το τελευταίο του γκολ με την φανέλα των Καταλανών...
00:10
117' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσκέτς.
00:12
118' Τεράστια ευκαιρία για να γίνει το 5-5. Ο Κόκε έπιασε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
00:12
Το 5-4 με τον Πέδρο
00:13
120' Από μια κίτρινη κάρτα σε Κρον-Ντέλι και Άλβες.
00:14
Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων. Για να δούμε τι επιπλέον μας επιφυλάσσει αυτό το επικό ματς.
00:16
121' Ο Ραμί από κοντά προσπάθησε να σκοράρει με το γόνατο μετά την σέντρα του Ιμόμπιλε. Μια ανάσα από το 5-5 οι Ανδαλουσιάνοι.
00:16
ΤΕΛΟΣ στον αγώνα!!!
00:17
Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 5-4 της Σεβίλλης και κατέκτησε το Super Cup Ευρώπης. Ένα εκπληκτικό ματς και πέμπτο τρόπαιο για τους Καταλανούς.
00:17
Εννέα γκολ, ευκαιρίες, σούπερ ρυθμός, ανατροπές και 120 λεπτά εκπληκτικής μπάλας από δυο σπουδαίες ομάδες!