Το πανόραμα της Ευρώπης

Το Contra.gr παρουσιάζει το χάρτη των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων για τη φετινή αγωνιστική σεζόν. Οι πρωταθλήτριες, οι κυπελλούχοι, τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια", οι υποβιβασμοί κι οι άνοδοι στις 53 χώρες-μέλη της UEFA.

Σημειώνεται πως σε ορισμένες χώρες τα πρωταθλήματα βρίσκονται ακόμα σε εξέλιξη, ενώ πολλές θέσεις θα κριθούν σε εγχώρια αθλητικά δικαστήρια. Στις χώρες που ακολουθούν το χειμερινό ημερολόγιο αναγράφεται σε παρένθεση η ημερομηνία ολοκλήρωσης της σεζόν που λαμβάνει υπ' όψιν η UEFA για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

 

Αγγλία

Πρωταθλήτρια: Μάντσεστερ Σίτι

Κυπελλούχος: Τσέλσι

League Cup: Λίβερπουλ

Champions League: Μάντσεστερ Σίτι (όμιλοι), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (όμιλοι), Άρσεναλ (όμιλοι), Τσέλσι (όμιλοι)

Europa League: Τότεναμ (όμιλοι), Νιούκαστλ (play off), Λίβερπουλ (3ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μπόλτον, Μπλάκμπερν, Γουλβς

Προβιβασμός: Ρέντινγκ, Σαουθάμπτον, Γουέστ Χαμ

 

Αζερμπαϊτζάν

Πρωταθλήτρια: Νέφτσι Μπακού

Κυπελλούχος: Μπακού

Champions League: Νέφτσι Μπακού (2ος προκριματικός)

Europa League: Χαζάρ (1ος προκριματικός), Ίντερ Μπακού (1ος προκριματικός), Μπακού (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: -

Προβιβασμός: -

 

Αλβανία

Πρωταθλήτρια: Σκεντερμπέου

Κυπελλούχος: Τίρανα

Champions League: Σκεντερμπέου (2ος προκριματικός)

Europa League: Τέουτα Ντουρές (1ος προκριματικός), Τίρανα (1ος προκριματικός), Φλαμουρτάρι (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Κάμζα, Πογκραντέτσι, Ντιναμό Τιράνων

Προβιβασμός: Λουφτετάρι, Περπαρίμι Κουκές, Μπέσα

 

Ανδόρα

Πρωταθλήτρια: Λουσιτάνος

Κυπελλούχος: ΦΚ Σάντα Κολόμα

Champions League: Λουσιτάνος (1ος προκριματικός)

Europa League: ΦΚ Σάντα Κολόμα (1ος προκριματικός), ΟΥΕ Σάντα Κολόμα (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Ρέιντζερς

Προβιβασμός: Ένκαμπ

 

Αρμενία (Νοέμβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Ουλίσες

Κυπελλούχος: Σιράκ

Champions League: Ουλίσες (2ος προκριματικός)

Europa League: Γκαντζασάρ (1ος προκριματικός), Πιουνίκ (1ος προκριματικός), Σιράκ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: -

Προβιβασμός: -

 

Αυστρία

Πρωταθλήτρια: Ζάλτσμπουργκ

Κυπελλούχος: Ζάλτσμπουργκ

Champions League: Ζάλτσμπουργκ (2ος προκριματικός)

Europa League: Ραπίντ Βιέννης (3ος προκριματικός), Αντμίρα Βάκερ (2ος προκριματικός), Ριντ (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Κάπφενμπεργκ

Προβιβασμός: Ζανκτ Αντρά

 

Βέλγιο

Πρωταθλήτρια: Άντερλεχτ

Κυπελλούχος: Λόκερεν

Champions League: Άντερλεχτ (3ος προκριματικός πρωταθλητών), Μπριζ (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Λόκερεν (play off), Γκενκ (3ος προκριματικός), Γάνδη (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βέστερλο, Σιντ Τρούιντεν

Προβιβασμός: Σαρλερουά, Βάασλαντ Μπέβερεν

 

Βόρεια Ιρλανδία

Πρωταθλήτρια: Λίνφιλντ

Κυπελλούχος: Λίνφιλντ

League Cup: Κρουζάντερς

Champions League: Λίνφιλντ (1ος προκριματικός)

Europa League: Πόρτανταουν (1ος προκριματικός), Κλίφτονβιλ (1ος προκριματικός), Κρουζάντερς (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Κάρικ Ρέιντζερς

Προβιβασμός: Μπαλιναμάλαρντ Γιουνάιτεντ

 

Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Πρωταθλήτρια: Ζελιέζνιτσαρ

Κυπελλούχος: Ζελιέζνιτσαρ

Champions League: Ζελιέζνιτσαρ (2ος προκριματικός)

Europa League: Σιρόκι (2ος προκριματικός), Μπόρατς (1ος προκριματικός), Σαράγεβο (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Σλόμποντα, Κοζάρα

Προβιβασμός: Ράντνικ, Γκράντινα

 

Βουλγαρία

Πρωταθλήτρια: Λουντογκόρετς

Κυπελλούχος: Λουντογκόρετς

Champions League: Λουντογκόρετς (2ος προκριματικός)

Europa League: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (2ος προκριματικός), Λέφσκι Σόφιας (2ος προκριματικός), Λοκομοτίφ Πλόβντιφ (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βίντιμα, Καλιάκρα, Σβετκάβιτσα

Προβιβασμός: Έταρ Βέλικο, Πίριν, Μπότεφ Πλόβντιφ

 

Γαλλία

Πρωταθλήτρια: Μονπελιέ

Κυπελλούχος: Λιόν

League Cup: Μαρσέιγ

Champions League: Μονπελιέ (όμιλοι), Παρί Σεν Ζερμέν (όμιλοι), Λιλ (play off)

Europa League: Λιόν (όμιλοι), Μπορντό (play off), Μαρσέιγ (3ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Καέν, Ντιζόν, Οσέρ

Προβιβασμός: Μπαστιά, Ρεμς, Τρουά

 

Γερμανία

Πρωταθλήτρια: Ντόρτμουντ

Κυπελλούχος: Ντόρτμουντ

Champions League: Ντόρτμουντ (όμιλοι), Μπάγερν Μονάχου (όμιλοι), Σάλκε (όμιλοι), Γκλάντμπαχ (play off)

Europa League: Λεβερκούζεν (όμιλοι), Στουτγκάρδη (play off), Ανόβερο (3ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Χέρτα, Κολονία, Κάιζερσλαουτερν

Προβιβασμός: Γκρόιτερ Φιρτ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Φορτούνα Ντίσελντορφ

 

Γεωργία

Πρωταθλήτρια: Ζεστάπονι

Κυπελλούχος: Ντίλα Γκόρι

Champions League: Ζεστάποιν (2ος προκριματικός)

Europa League: Ντίλα Γκόρι (2ος προκριματικός), Μετάλουργκι Ρουστάβι (1ος προκριματικός), Τορπέντο Κουτάισι (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Σπαρτάκι Τσκινβάλι, Γκάγκρα

Προβιβασμός: Τσιχούρα Σατσχέρε, Ντιναμό Μπατούμι

 

Δανία

Πρωταθλήτρια: Νόρτζελαντ

Κυπελλούχος: Κοπεγχάγη

Champions League: Νόρτζελαντ (όμιλοι), Κοπεγχάγη (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Μίντιλαντ (play off), Χόρσενς (3ος προκριματικός), Άαρχους (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Λίνγκμπι, Κόγκε

Προβιβασμός: Έσμπιεργκ, Ράντερς

 

Ελβετία

Πρωταθλήτρια: Βασιλεία

Κυπελλούχος: Βασιλεία

Champions League: Βασιλεία (2ος προκριματικός)

Europa League: Λουκέρνη (play off), Γιουνγκ Μπόιζ (2ος προκριματικός), Σερβέτ (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Ξαμάξ

Προβιβασμός: Σεν Γκάλεν

 

Ελλάδα

Πρωταθλητής: Ολυμπιακός

Κυπελλούχος: Ολυμπιακός

Champions League: Ολυμπιακός (όμιλοι), Παναθηναϊκός (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Ατρόμητος (play off), ΠΑΟΚ (3ος προκριματικός), Αστέρας Τρίπολης (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Εργοτέλης, Παναιτωλικός, Δόξα Δράμας

Προβιβασμός: Πανθρακικός, Βέροια, Καλλιθέα ή Παναχαϊκή ή Πλατανιάς ή Καλλονή (εκκρεμούν τα play off ανόδου)

 

Εσθονία (Νοέμβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Φλόρα

Κυπελλούχος: Λεβάντια

Champions League: Φλόρα (2ος προκριματικός)

Europa League: Κάλιου (1ος προκριματικός), Τρανς (1ος προκριματικός), Λεβάντια (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Λασναμάε Άγιαξ

Προβιβασμός: Τάλινα Κάλεφ

 

Ιρλανδία (Οκτώβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Σάμροκ Ρόβερς

Κυπελλούχος: Σλίγκο Ρόβερς

League Cup: Ντέρι Σίτι

Champions League: Σάμροκ Ρόβερς (2ος προκριματικός)

Europa League: Σλίγκο Ρόβερς (2ος προκριματικός), Σεντ Πάτρικς (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Γκάλγουεϊ

Προβιβασμός: Σέλμπουρν, Κορκ Σίτι, Μόναγκαν Γιουνάιτεντ

 

Ισλανδία (Οκτώβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Ρέικιαβικ

Κυπελλούχος: Ρέικιαβικ

League Cup: Ρέικιαβικ

Champions League: Ρέικιαβικ (2ος προκριματικός)

Europa League: Χαφνάρφιαρνταρ (1ος προκριματικός), Βεστμανέιγια (1ος προκριματικός), Θορ Άκουρεϊρι (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Θορ Άκουρεϊρι, Βίκινγκουρ

Προβιβασμός: Άκρανες, Σέλφος

 

Ισπανία

Πρωταθλήτρια: Ρεάλ Μαδρίτης

Κυπελλούχος: Μπαρτσελόνα

Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης (όμιλοι), Μπαρτσελόνα (όμιλοι), Βαλένθια (όμιλοι), Μάλαγα (play off πρωταθλητών)

Europa League: Ατλέτικο Μαδρίτης (όμιλοι), Λεβάντε (play off), Αθλέτικ Μπιλμπάο (3ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βιγιαρεάλ, Σπόρτινγκ Χιχόν, Σανταντέρ

Προβιβασμός: Λα Κορούνια, Θέλτα ή Βαγιαδολίδ ή Αλκορκόν ή Κόρντομπα ή Έρκουλες ή Αλμερία (εκκρεμούν 1 αγωνιστική και τα play off ανόδου)

 

Ισραήλ

Πρωταθλήτρια: Ιρόνι Κιριάτ Σμονά

Κυπελλούχος: Χαποέλ Τελ Αβίβ

League Cup: Ιρόνι Κιριάτ Σμονά

Champions League: Ιρόνι Κιριάτ Σμονά (2ος προκριματικός)

Europa League: Χαποέλ Τελ Αβίβ (play off), Μπνέι Γεχούντα (2ος προκριματικός), Μακάμπι Νετάνια (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μακάμπι Πετάχ Τικβά, Χαποέλ Ρισόν Λεζιόν, Χαποέλ Πετάχ Τικβά

Προβιβασμός: Χαποέλ Ραμάτ Γκαν

 

Ιταλία

Πρωταθλήτρια: Γιουβέντους

Κυπελλούχος: Νάπολι

Champions League: Γιουβέντους (όμιλοι), Μίλαν (όμιλοι), Ουντινέζε (play off)

Europa League: Νάπολι (όμιλοι), Λάτσιο (play off), Ίντερ (3ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Λέτσε, Νοβάρα, Τσεζένα

Προβιβασμός: Πεσκάρα, Τορίνο, Σασουόλο ή Βερόνα ή Βαρέζε ή Σαμπντόρια (εκκρεμούν τα play off ανόδου)

 

Καζακστάν (Οκτώβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Σακτέρ

Κυπελλούχος: Ορνταμπάσι

Champions League: Σακτέρ (2ος προκριματικός)

Europa League: Ζέτισου (1ος προκριματικός), Ακτόμπε (1ος προκριματικός), Ορνταμπάσι (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βόστοκ

Προβιβασμός: Σούνκαρ, Οκζέτπες, Ακζάγικ

 

Κροατία

Πρωταθλήτρια: Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Κυπελλούχος: Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Champions League: Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2ος προκριματικός)

Europa League: Χάιντουκ Σπλιτ (2ος προκριματικός), Σλάβεν (2ος προκριματικός), Όσιγεκ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Λούτσκο, Σίμπενικ, Κάρλοβατς, Βάραζντιν

Προβιβασμός: -

 

Κύπρος

Πρωταθλήτρια: ΑΕΛ

Κυπελλούχος: Ομόνοια

Champions League: ΑΕΛ (2ος προκριματικός)

Europa League: Ομόνοια (3ος προκριματικός), ΑΠΟΕΛ (2ος προκριματικός), Ανόρθωση (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Άρης Λεμεσού, Ερμής Αραδίππου, Αναγέννηση Δερύνιας

Προβιβασμός: Αγία Νάπα, Δόξα Κατωκοπιάς, ΑΕΠ

 

Λετονία (Νοέμβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Βέντσπιλς

Κυπελλούχος: Σκόντο

Champions League: Βέντσπιλς (2ος προκριματικός)

Europa League: Σκόντο (2ος προκριματικός), Λιέπαγιας Μέταλουργκς (1ος προκριματικός), Νταουγκάβα (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Όλιμπς

Προβιβασμός: ΜΕΤΤΑ, Σπάρτακς

 

Λευκορωσία (Νοέμβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Κυπελλούχος: Νάφταν

Champions League: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (2ος προκριματικός)

Europa League: Σαχτιόρ σόλιγκορσκ (2ος προκριματικός), Νάφταν (2ος προκριματικός), Γκόμελ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βίτεμπσκ, Ντνεπρ Μογκίλεφ

Προβιβασμός: Σλάβια Μοζίρ, Παρτιζάν Μινσκ

 

Λιθουανία (Νοέμβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Έκρανας

Κυπελλούχος: Ζαλγκίρις Βίλνιους

Champions League: Έκρανας (2ος προκριματικός)

Europa League: Ζαλγκίρις Βίλνιους (2ος προκριματικός), Σούντοβα (1ος προκριματικός), Σιαουλάι (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μαζεϊκιάι, Κάουνας, Κλαϊπέντα

Προβιβασμός: ΡΕΟ Βίλνιους

 

Λίχτενσταϊν

Πρωταθλήτρια: Δεν διεξάγεται πρωτάθλημα

Κυπελλούχος: Έσεν Μάουρεν

Europa League: Έσεν Μάουρεν (1ος προκριματικός)

 

Λουξεμβούργο

Πρωταθλήτρια: Ντουντελάνζ

Κυπελλούχος: Ντουντελάνζ

Champions League: Ντουντελάνζ (1ος προκριματικός)

Europa League: Ζενές Ες (1ος προκριματικός), Γκρέβενμαχερ (1ος προκριματικός), Ντιφερντάνζ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Σουίφτ Εσπεράνζ, Ρουμελάνζ, Χόστερτ

Προβιβασμός: Ζενές Κανάς, Ετζέλα Έτελμπρικ, Βιλτς

 

Μάλτα

Πρωταθλήτρια: Βαλέτα

Κυπελλούχος: Χιμπέρνιανς

Champions League: Βαλέτα (1ος προκριματικός)

Europa League: Χιμπέρνιανς (1ος προκριματικός), Μπιρκιρκάρα (1ος προκριματικός), Φλοριάνα (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μκάμπα, Μάρσαξλοκ

Προβιβασμός: Μελίτα, Ραμπάτ Άγιαξ

 

Μαυροβούνιο

Πρωταθλήτρια: Μπουντούτσνοστ

Κυπελλούχος: Τσέλικ Νίκσιτς

Champions League: Μπουντούτσνοστ (2ος προκριματικός)

Europa League: Ρούνταρ (1ος προκριματικός), Ζέτα (1ος προκριματικός), Τσέλικ Νίκσιτς (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μπόκελι, Γκέρμπαλι ή Μόρναρ και Μπεράνε ή Γέντινστβο (εκκρεμούν τα μπαράζ ανόδου-υποβιβασμού)

Προβιβασμός: Τσέλικ Νίκσιτς, Γκέρμπαλι ή Μόρναρ και Μπεράνε ή Γέντινστβο (εκκρεμούν τα μπαράζ ανόδου-υποβιβασμού)

 

Μολδαβία

Πρωταθλήτρια: Σέριφ Τίρασπολ

Κυπελλούχος: Μίλσαμι

Champions League: Σέιρφ Τίρασπολ (2ος προκριματικός)

Europa League: Μίλσαμι (2ος προκριματικός), Ντάτσια (1ος προκριματικός), Ζίμπρου (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: ΤΣΣΚΑ Ραπίντ, Κοστουλένι

Προβιβασμός: Σπεράντσα Καχούλ, Σέριφ Τίρασπολ 2

 

Νησιά Φαρόε (Οκτώβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Β36 Τόρσαβν

Κυπελλούχος: Στρέιμουρ

Champions League: Β36 Τόρσαβν (1ος προκριματικός)

Europa League: Στρέιμουρ (1ος προκριματικός), Βίκινγκουρ (1ος προκριματικός), Ρούναβικ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βέστουρ, Σαντόι

Προβιβασμός: Σουντουρόι, Τβορόιρι

 

Νορβηγία (Δεκέμβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Μόλντε

Κυπελλούχος: Άαλεσουντ

Champions League: Μόλντε (2ος προκριματικός)

Europa League: Άαλεσουντ (2ος προκριματικός), Τρόμσο (2ος προκριματικός), Ρόζενμποργκ (1ος προκριματικός), Στάμπαεκ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Σταρτ, Σάρπσμποργκ

Προβιβασμός: Χόνεφος, Σάντνες Ουλφ

 

Ολλανδία

Πρωταθλητής: Άγιαξ

Κυπελλούχος: Αϊντχόφεν

Champions League: Άγιαξ (όμιλοι), Φέγενορντ (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Αϊντχόφεν (play off), Άλκμααρ (3ος προκριματικός), Φίτεσε (1ος προκριματικός), Τβέντε (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Ντε Χράαφσχαπ, Εξέλσιορ

Προβιβασμός: Τσβόλε, Βίλεμ

 

Ουαλία

Πρωταθλήτρια: Νιου Σεντς

Κυπελλούχος: Νιου Σεντς

League Cup: Άφαν Λίντο

Champions League: Νιου Σεντς (2ος προκριματικός)

Europa League: Μπάνγκορ Σίτι (1ος προκριματικός), Λάνελι (1ος προκριματικός). Κεφν Ντρούιντς (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Νιθ

Προβιβασμός: Γκαπ Κόναχ Κουέι

 

Ουκρανία

Πρωταθλήτρια: Σαχτάρ Ντόνετσκ

Κυπελλούχος: Σαχτάρ Ντόνετσκ

Champions League: Σαχτάρ Ντόνετσκ (όμιλοι), Ντιναμό Κιέβου (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Μέταλιστ (play off), Ντνιεπρ (play off), Άρσεναλ Κιέβου (3ος προκριματικός), Μέταλουργκ Ντόνετσκ (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Όμπολον Κιέβου, Αλεκσάντρια

Προβιβασμός: Χόβερλα, Μέταλουργκ Ζαπορίζια

 

Ουγγαρία

Πρωταθλήτρια: Ντέμπρετσεν

Κυπελλούχος: Ντέμπρετσεν

League Cup: Βιντεότον

Champions League: Ντέμπρετσεν (2ος προκριματικός)

Europa League: Βιντεότον (2ος προκριματικός), Χόνβεντ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Βάσας, Ζαλαεγκερσέγκι

Προβιβασμός: Έγκρι, ΜΤΚ

 

ΠΓΔΜ

Πρωταθλήτρια: Βαρντάρ

Κυπελλούχος: Ρενόβα

Champions League: Βαρντάρ (2ος προκριματικός)

Europa League: Μέταλουργκ (1ος προκριματικός), Σκέντιγια (1ος προκριματικός), Ρενόβα (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Όχριντ, 11 Οκτόμβρι (εκκρεμούν τα μπαράζ παραμονής-ανόδου μεταξύ Τέτεκς-Σκόπιε και Τούρνοβο-Γιούρομιλκ)

Προβιβασμός: Πέλιστερ, Ντρίτα (εκκρεμούν τα μπαράζ παραμονής-ανόδου μεταξύ Τέτεκς-Σκόπιε και Τούρνοβο-Γιούρομιλκ)

 

Πολωνία

Πρωταθλήτρια: Σλασκ

Κυπελλούχος: Λέγκια

Champions League: Σλασκ (2ος προκριματικός)

Europa League: Ρουχ Χορζόφ (2ος προκριματικός), Λέγκια (2ος προκριματικός), Λεχ Πόζναν (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Λοτζ, Κρακόβια

Προβιβασμός: Πιαστ, Πογκόν

 

Πορτογαλία

Πρωταθλήτρια: Πόρτο

Κυπελλούχος: Ακαδέμικα

League Cup: Μπενφίκα

Champions League: Πόρτο (όμιλοι), Μπενφίκα (όμιλοι), Μπράγκα (play off)

Europa League: Ακαδέμικα (όμιλοι), Σπόρτινγκ Λισαβόνας (play off), Μαρίτιμο (3ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Φεϊρένσε, Λεϊρία

Προβιβασμός: Εστορίλ, Μορεϊρένσε

 

Ρουμανία

Πρωταθλήτρια: Κλουζ

Κυπελλούχος: Ντιναμό Βουκουρεστίου

Champions League: Κλουζ (3ος προκριματικός πρωταθλητών), Βασλούι (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Ντιναμό Βουκουρεστίου (play off), Στεάουα Βουκουρεστίου (3ος προκριματικός), Ραπίντ Βουκουρεστίου (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Τάργκου Μούρες, Βόιντσα Σίμπιου, Σπορτούλ Στουντσέσκ, Μιοβένι

Προβιβασμός: Γκλόρια Μπίστριτσα, Γκαζ Μετάν Σέβεριν, Βιτορούλ Κοστάντσα ή Ιάσιο ή Ντέλτα Τουλτσέα (2 εξ αυτών, εκκρεμεί 1 αγωνιστική)

 

Ρωσία

Πρωταθλήτρια: Ζενίτ

Κυπελλούχος: Ρούμπιν

Champions League: Ζενίτ (όμιλοι), Σπαρτάκ Μόσχας (play off μη πρωταθλητών)

Europa League: Ρούμπιν (όμιλοι), ΤΣΣΚΑ Μόσχας (play off), Ντιναμό Μόσχας (3ος προκριματικός), Άντζι (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Τομ Τομσκ, Σπαρτάκ Νάλτσικ

Προβιβασμός: Αλάνια, Μορντόβια

 

Σαν Μαρίνο

Πρωταθλήτρια: Τρε Πένε

Κυπελλούχος: Λα Φιορίτα

Champions League: Τρε Πένε (1ος προκριματικός)

Europa League: Λιμπερτάς (1ος προκριματικός), Λα Φιορίτα (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: -

Προβιβασμός: -

 

Σερβία

Πρωταθλήτρια: Παρτιζάν

Κυπελλούχος: Ερυθρός Αστέρας

Champions League: Παρτιζάν (2ος προκριματικός)

Europa League: Ερυθρός Αστέρας (2ος προκριματικός), Βοϊβοντίνα (2ος προκριματικός), Γιαγκόντινα (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μπόρατς Τσάτσακ, Μέταλατς

Προβιβασμός: Ραντνίτσκι Νις, Ντόνι Σρεμ

 

Σκοτία

Πρωταθλήτρια: Σέλτικ

Κυπελλούχος: Χαρτς

League Cup: Κιλμάρνοκ

Champions League: Σέλτικ (3ος προκριματικός πρωταθλητών), Μάδεργουελ (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Χαρτς (play off), Νταντί Γιουνάιτεντ (3ος προκριματικός), Σεντ Τζόνστον (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Ντανφέρμλιν

Προβιβασμός: Ρος Κάουντι

 

Σλοβακία

Πρωταθλήτρια: Ζίλινα

Κυπελλούχος: Ζίλινα

Champions League: Ζίλινα (2ος προκριματικός)

Europa League: Σπαρτάκ Τέρναβα (2ος προκριματικός), Σλόβαν Μπρατισλάβας (2ος προκριματικός), Σένιτσα (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Ντουνάισκα Στρέντα

Προβιβασμός: Σπαρτάκ Μίγιαβα

 

Σλοβενία

Πρωταθλήτρια: Μάριμπορ

Κυπελλούχος: Μάριμπορ

Champions League: Μάριμπορ (2ος προκριματικός)

Europa League: Ολίμπια (1ος προκριματικός), Μούρα (1ος προκριματικός), Τσέλιε (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Νάφτα, Τρίγκλαφ ή Ντομπ (εκκρεμεί το μπαράζ παραμονής)

Προβιβασμός: Αλούμινι, Τρίγκλαφ ή Ντομπ (εκκρεμεί το μπαράζ παραμονής)

 

Σουηδία (Οκτώβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Χέλσινγκμποργκ

Κυπελλούχος: Χέλσινγκμποργκ

Champions League: Χέλσινγκμποργκ (2ος προκριματικός)

Europa League: ΑΙΚ Στοκχόλμης (2ος προκριματικός), Έλφσμποργκ (1ος προκριματικός), Κάλμαρ (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Τρέλεμποργκ, Χάλμσταντ

Προβιβασμός: Ατβίνταμπεργκ, Σούντσβαλ

 

Τουρκία

Πρωταθλήτρια: Γαλατάσαραϊ

Κυπελλούχος: Φενέρμπαχτσε

League Cup: Γκαζιαντέπσπορ

Champions League: Γαλατάσαραϊ (όμιλοι), Φενέρμπαχτσε (3ος προκριματικός μη πρωταθλητών)

Europa League: Τράμπζονσπορ (play off), Εσκισεχίρσπορ (3ος προκριματικός), Μπουγιουκσεχίρ (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Σαμσούνσπορ, Μανίσασπορ, Ανκαραγκουτσού

Προβιβασμός: Μπελεντίγεσπορ, Ελαζίγκσπορ, Κασίμπασα

 

Τσεχία

Πρωταθλήτρια: Σλόβαν Λίμπερετς

Κυπελλούχος: Σίγκμα Όλομουτς

Champions League: Σλόβαν Λίμπερετς (2ος προκριματικός)

Europa League: Σίγκμα Όλομουτς (3ος προκριματικός), Σπάρτα Πράγας (2ος προκριματικός), Πίλζεν (2ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Μποχέμιανς, Βικτόρια Ζίζκοφ

Προβιβασμός: Ούστι ναντ Λάμπεν, Γίχλαβα

 

Φινλανδία (Οκτώβριος 2011)

Πρωταθλήτρια: Ελσίνκι

Κυπελλούχος: Ελσίνκι

League Cup: Τούρουν

Champions League: Ελσίνκι (2ος προκριματικός)

Europa League: Ίντερ (2ος προκριματικός), Γιβάσκιλα (1ος προκριματικός), Κουόπιο (1ος προκριματικός), Μιλίκοσκι (1ος προκριματικός)

Υποβιβασμός: Ροβανιέμι

Προβιβασμός: Λάχτι

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΔΗΣΗ

comments powered by Disqus

Επιλογές

Καιρός

Καιρός σήμερα και πρόγνωση καιρού για κάθε περιοχή

Πρώτη Σελίδα