Φάση των 64: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πρόκριση για Γκρενόμπλ επί της Μαρσέιγ (VIDEOS)

Ιστορία έγραψε η Γκρενόμπλ, η οποία, αν και κατά 3 κατηγορίες πιο αδύναμη, υπέταξε στη διαδικασία των πέναλτι την πρωταθλήτρια χειμώνα της Ligue 1, Μαρσέιγ, με 5-4. Η Λιόν επικράτησε 3-2 στο "Μποζουάρ" της Λανς για τη φάση των 64 του Coupe de France και πήρε εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα. Πρόκριση και για Μπορντό, Μονακό.

Το γαλλικό κύπελλο συνηθίζει να προσφέρει συγκινήσεις και φέτος η μεγαλύτερη όλων αφορά στην πρωτοπόρο της Ligue 1, Μαρσέιγ. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν θα διεκδικήσει το τρόπαιο, αφού υποτάχθηκε με 5-4 στα πέναλτι από την Γκρενόμπλ, μια ομάδα που αγωνίζεται πλέον στην CFA, την 4η τη τάξει κατηγορία του Σαμπιονά.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι Μασσαλοί με τον Αντρέ Πιερ Ζινιάκ, δύο φορές ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με τους Μουράντ Νασραλάχ και Φαρ Χασί και εν τέλει η πρόκριση στη φάση των 32 φαινόταν ότι θα κριθεί στην παράταση. Οι τρεις κατηγορίες διαφορά δεν ήταν εμφανείς στον αγωνιστικό χώρο παρότι ο Μπιέλσα παρέταξε κατά βάση το αρχικό σχήμα. Το γκολ του Αντρέ Αγιού στο 8ο λεπτό του επιπλέον χρόνου έβαλε βάσεις για την πρόκριση της Μαρσειγ, αλλά η Γκρενόμπλ δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Στις καθυστερήσεις της παράτασης, ο Σελίμ Μπενγκριμπά ισοφάρισε σε 3-3 κι έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί, ο Φλοριάν Τοβέν στάθηκε μοιραίος για τους φιλοξενούμενους και η Γκρενόμπλ πήρε μία ιστορική πρόκριση.

Η σύνθεση της Μαρσέιγ (4-2-3-1): Σαμπά, Λεμινά (52' Τζα Τζετζέ), Φανί (71' Μεντί), Ενκουλού, Μορέλ, Ρομαό, Ιμπιλά, Τοβέν, Μπατσουαγί, Παγέ, Ζινιάκ (63' Αγιού)

Μόλις μισή ώρα αγώνα χρειάστηκε η Λιόν για να πάρει εκδίκηση για τους μοναδικούς εντός έδρας χαμένους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ήττα από τη Λανς τον Σεπτέμβριο στο "Ζερλάν" αποτελεί το μοναδικό στίγμα στη φετινή πορεία της ομάδας του Ιμπέρ Φουρνιέ και φρόντισε να το αποτινάξει από πάνω της παίρνοντας θριαμβευτική πρόκριση στο "Μποζουάρ" με νίκη 3-2 επί της Λανς. Ναμπίλ Φεκίρ, Αλεξάντρ Λακαζέτ, και Μουχαμαντού Νταμπό σημείωσαν τα γκολ των "γκον" στα πρώτα 30 λεπτά αγώνα και έδωσαν την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Η σύνθεση της Λιόν (4-1-2-1-2): Λόπες, Ζαλέ, Μπίσεβατς, Ουμτιτί, Νταμπό, Γκοναλόν, Τολισό, Φερί, Φεκίρ, Λακαζέτ, Ενζί

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπορντό έχει πάρει τον αέρα της Τουλούζ στο ντέρμπι του Γαρούνα και κατέγραψε την 3η νίκη σε ισάριθμες διοργανώσεις φέτος. Μετά από τον εκτός έδρας θρίαμβο στο Coupe de la Ligue και τη νίκη στο πρωτάθλημα, ήρθε το 2-1 στο Κύπελλο Γαλλίας για να δώσει την πρόκριση στους "γιρονδίνους". Πρόκριση και για τη Μονακό, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Νιμ εκτός έδρας.