Φάση των 16: Πάρτι Ιμπραχίμοβιτς κόντρα σε Λιόν

Η Παρί Σεν Ζερμέν υπερκέρασε το εμπόδιο της Λιόν στο κύπελλο με πρωταγωνιστή τον αειθαλή Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Ιμπραχίμοβιτς-Παρί Σεν Ζερμέν-Λιόν

Δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς "σκότωσαν" τη Λιόν και οδήγησαν την Παρί Σεν Ζερμέν σε νίκη 3-0 στο "Παρκ ντε Πρενς" για τη φάση των 16 του Coupe de France. Η τρίτη νίκη σε ισάριθμες διοργανώσεις επί των "γκον" προέκυψε από ένα ξέσπασμα στο 2ο ημίχρονο, αφού στο 1ο μέρος το παιχνίδι είχε λίγες ευκαιρίες και οι Σαλβατόρε Σιρίγκου και Άντονι Λόπες κατάφεραν να τις εξουδετερώσουν.

Μία σέντρα του Λούκας Μούρα από αριστερά στο 63' έδωσε την ευκαιρία στον Ιμπραχίμοβιτς να προσφέρει θέαμα και πέφτοντας, με το στήθος, να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Λιόν για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, παρόμοια φάση από την άλλη πλευρά έφερε τον Σερζ Οριέ σε θέση δημιουργού και τον Σουηδό σε θέση σκόρερ για 27η φορά φέτος. Το κερασάκι στην "τούρτα" έβαλε ο Αντριάν Ραμπιό στο 75' κι ενώ λίγο αργότερα ο Λούκας είχε δοκάρι.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Οριέ (84' Ματουιντί), Μαρκίνιος, Σίλβα, Μάξουελ, Σταμπουλί, Μότα (76' Λουίζ), Ραμπιό, Λούκας, Ιμπραχίμοβιτς (70' Ντι Μαρία), Καβάνι

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαγέ (77' Φερί), Κονέ, Ουμτιτί, Μορέλ, Νταρντέρ (74' Γκρενιέ), Γκοναλόν, Τολισό, Γκεζάλ, Λακαζέτ, Κορνέ (67' Βαλμπιενά)