Η Νανσί κατέκτησε το Λιγκ Καπ

Η ιστορία επαναλήφθηκε. Το 1978 η Νανσί επικρατούσε 1-0 της Νις στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας και την Κυριακή, η άλλοτε ομάδα του Μισέλ Πλατινί πήρε τη νίκη με 2-1 στο Σταντ ντε Φρανς, πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο ερχόμενο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Περί τις 76.000 κόσμου συνέρρευσαν στο Σεν Ντενί, προκειμένου να δουν τους εκπρόσωπους της Λωραίνης να σηκώνουν την κούπα.

Το ματς άρχισε με τους παίκτες της Νις να διατηρούν μία ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 22ο λεπτό όμως ο Ντουσεμίν σέντραρε και με δυνατό σουτ, ο Ζερκά νίκησε τον Λορί για να ανοίξει το σκορ.

Η απάντηση ήρθε στο 49’, όταν ο Μαραμά Βαϊρούα εκμεταλλεύτηκε την ωραία προσπάθεια του Κονέ και δεν είχε πρόβλημα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Σορίν. Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τους φιλοξενούμενους στο 61’, όταν ο Πουγκρενιέ έκανε φάουλ στον Βαϊρουά και χρεώθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους συμπαίκτες του να παλεύουν λιγότεροι στον αγωνιστικό χώρο.

Μία σέντρα του Γκαβανόν όμως στο 65ο λεπτό προκάλεσε αναστάτωση στα καρέ του Λορί, ο Κιμ επωφελήθηκε και με έξυπνη κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον αντίπαλο πορτιέρο. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Νανσί άντεξε μέχρι τέλους και ο Σορίν, ο αρχηγός της, σήκωσε τη βαρύτιμη κούπα.

Νανσί: Σορίν, Σρετιέν, Πουγκρενιέ, Ντιακατέ, Λεκλούς, Μπιανκαλάνι, Μπερενγκουέρ, Γκαβανόν, Ντουσεμίν (64’ Μπριζόν), Ζερκά (83’ Σίλβα), Κιμ (90’ Σαρκισιάν).
Νις: Λορίς, Φανί (79’ Ρουντέ), Σ. Τραορέ, Αμπαρντονάντο, Βαρό, Εκουαφνί (85’ Μπακαγιόκο), Ροολ, Μπαλμόν, Βαϊρουά (71’ ¨Εντερσον), Μπεγιόν, Κονέ.