Προημιτελικά: Έσωσε Παρί και... Μπλαν ο Ιμπραχίμοβιτς (VIDEO)

Σημάδια αντίδρασης από την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Σεντ Ετιέν στο "Ζοφρουά Γκισάρ", πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του λιγκ καπ και θα έχει την ευκαιρία να παλέψει για τη διατήρηση των κεκτημένων. Ταυτόχρονα κέρδισε χρόνο ο Λοράν Μπλαν.

Το παιχνίδι για τους "8" του Coupe de la Ligue ήταν επεισοδιακό, αφού διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά λόγω ρίψης αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο. Αφορμή αποτέλεσε η κατακύρωση του γκολ, από βοηθό και διαιτητή, που πέτυχε ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στο 71ο λεπτό. Ο Σουηδός φορ, ο μόνος που απειλούσε από τους Παριζιάνους, βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, εκτέλεσε με το... στήθος και μολονότι ο Στεφάν Ρουφιέ έκανε ηρωική προσπάθεια ν' αποκρούσει έδιωξε την μπάλα αφού αυτή είχε περάσει τη γραμμή.

Οι οπαδοί των "στεφανουά" έκριναν ότι υπήρξε αδικία, διαμαρτυρήθηκαν με... έντονο τρόπο και ο ρέφερι Ενζιμί οδήγησε τις ομάδες στα αποδυτήρια. Μετά από περίπου ένα τέταρτο και αφού τα πνεύματα ηρέμησαν, οι δυο ομάδες συνέχισαν.

Η Σεντ Ετιέν πίεσε, σπατάλησε μια τρομερή ευκαιρία στο 87' με τον Ολλανδό Φαν Βολφσβίνκελ (έδιωξε με το ένα χέρι ο γκολκίπερ Ντουσέζ - ο Σιρίγκου έμεινε πάγκο), όπως στο 60' με τον Κορνιέ, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση, πλήρωσε την αδυναμία στο γκολ και έμεινε εκτός διοργάνωσης. Αντίθετα η Παρί συνέχισε το δρόμο της προς τον τελικό του "Σταντ ντε Φρανς".

Σεντ Ετιέν (4-3-3): Ρουφιέ, Τεοφίλ-Κατρέν, Περέν, Σαλ, Ταμπανού, Κλεμάν, Κοάντ (46' Κορνιέ, 68' Μονέ-Πακέ), Λεμουάν, Αμουμά, Μολό (82' Ερντίνγκ), Φαν Βολφσβίνκελ

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Ντουσέζ, Μαρκίνιος, Τ.Σίλβα, Ντ.Λουίζ, Ντιν, Μότα, Ματουιντί, Βεράτι, Παστόρε (84' Ραμπιό), Λούκας