11η αγ.: Από τη βούλα η Παρί, συνέρχεται η Μονακό (VIDEOS)

Με τον Λούκας Μόουρα να σκοράρει δύο φορές από το σημείο του πέναλτι, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-0 της Μπορντό στο "Παρκ ντε Πρενς" και για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε δύο συνεχόμενες νίκες. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη η Μονακό (3-1 την Μπαστιά στην Κορσική).

Παρά την απουσία των Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς κι Έντινσον Καβάνι, η Παρί Σεν Ζερμέν αφενός διατήρησε την καλή παράδοση με την Μπορντό (επτά ματς χωρίς ήττα) κι αφετέρου επικράτησε 3-0, λίγες ημέρες μετά την αγχωτική νίκη επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Ο Λοράν Μπλαν αγχώθηκε, για πολλοστή φορά εφέτος, όταν ο Γκρέγκορι φαν ντερ Βιλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (αυστηρή απόφαση) στο 28', αλλά ηρέμησε εννέα λεπτά αργότερα, καθώς με την κόκκινη στον Αντρέ Ποκό επανήλθε η αριθμητική ισορροπία.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε απίστευτη ευκαιρία προ κενής εστίας στο 44' και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Σερζ Οριέ, προτού ο Λούκας ανοίξει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Μάρκο Βεράτι από τον Σεντρίκ Γιαμπερέ.

Τρία λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου μέρους, ο Νικολά Παλουά υπέπεσε σε πέναλτι κι ο Λούκας δεν λάθεψε για δεύτερη φορά, βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή από τη στιγμή που Γιάροσλαβ Πλάσιλ (51') και Εμιλιάνο Σάλα (73') δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο 79ο λεπτό ο Μπλεζ Ματουιντί δεν κατάφερε να νικήσει τον Σεντρίκ Καρασό σε τετ α τετ, όμως στο 81’ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά κι ο Εσέκιελ Λαβέτσι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εν κινήσει πλασέ.

Η Μονακό επικράτησε 3-1 της Μπαστιά στην Κορσική, πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη της και φανέρωσε σημάδια ανάκαμψης.

Ο Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο έχασε καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό, αλλά στην επόμενη φάση έδωσε μία ωραία ασίστ στον Βαλέρ Ζερμέν, ο οποίος άνοιξε το σκορ με πλασέ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά γρήγορα με κεφαλιά-ψαράκι του Κριστοφέρ Μαμπουλού, προτού κυριαρχήσουν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Αλφόνς Αρεολά έκανε δύο πολύ σημαντικές αποκρούσεις στο πρώτο τέταρτο, ωστόσο η Μονακό συνέχισε να ασκεί πίεση και τελικά δικαιώθηκε στο 78' όταν μετά από φάουλ του Καράσκο ο Ζεφρί Κοντογκμπιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 84' με σκόρερ τον Καράσκο.

Μπαστιά (4-2-3-1): Αρεολά, Ντιακιτέ, Σκιλασί, Πεϊμπέρν, Παλμιερί, Μπουντεμπού, Ζιλέ, Καμανό (66' Ρομαρίκ), Μαμπουλού, Ογκεντά (75' Σισέ), Αγιτέ.

Μονακό (4-4-2): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Καρβάλιο, Ετσιετζίλε, Ντιράρ, Μπακαγιόκο, Κοντογκμπιά, Φερέιρα-Καράσκο (87' Οκάμπος), Ζερμέν (76' Σίλβα), Τραορέ (63' Μαρτιάλ).

# Ο Τζιμπρίλ Σισέ αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από τις 17 Μαΐου και το 0-0 με την Ναντ

# Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Εβιάν δεν επιχείρησε ούτε μία τελική προς την εστία σε εντός έδρας αναμέτρηση