16η αγ.: Σπουδαίο διπλό για Μαρσέιγ

Η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1 έκλεισε με τη Μαρσέιγ να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό (0-1) μέσα στη Ρεν. Ο Ρεμί Καμπελά το "χρυσό" γκολ των Μασσαλών.

Ύστερα από την ισοπαλία με 3-3 κόντρα στη Μονακό, η Μαρσέιγ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 της Ρεν στο "Ροαζόν Παρκ". Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 20 λεπτά, όμως μία τρομερή ατομική προσπάθεια του Ρεμί Καμπελά ήταν αρκετή για να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του Μίτσελ. Ο 25χρονος άσος ελίχθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπενουά Κοστίλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία τεράστια ευκαιρία στο 34' να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά ο Ουσά Ντεμπελέ κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων σε τετ α τετ με τον Στιβ Μανταντά. Η Μαρσέιγ είχε ακόμη τρεις καλές στιγμές να "καθαρίσει" με την υπόθεση νίκη, όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο τελευταίο 15λεπτο του παιχνιδιού, η Ρεν πίεσε για το πολυπόθητο γκολ, αλλά ο Στιβ Μανταντά ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και με εκπληκτική τριπλή(!) επέμβαση στο 78' κράτησε ανέπαφη την εστία του και παράλληλα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ρεν (4-2-3-1): Κοστίλ, Μορερά, Μέντες, Μεχέρ (62' Αρμάντ), Μπενγκέ, Φερνάντες, Σιλά (57' Κιντέρο), Ζεφάν (29' Γκροσίτσκι), Αντρέ, Ντεμπελέ, Μπογκά.

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Ν'Κουλού, Ρεκίκ, Μεντί, Ντιαρά (46' Ρομάο), Ίσλα, Αλεσαντρινί (46' Οκάμπος), Καμπελά, Μπατσουαγί,