18η αγ.: Σαρωτική η άτρωτη Παρί, κατάρα το "Βελοντρόμ" για τη Μαρσέιγ

Παίζει χωρίς αντίπαλο η Παρί Σεν Ζερμέν στη Ligue 1 και το 5-1 επί της ντεφορμέ Λιόν στο "Παρκ ντε Πρενς" της επιτρέπει να κλείσει τον πρώτο γύρο στο +20 από τη δεύτερη θέση, εφόσον τη βολέψουν τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής. Η Μαρσέιγ έμεινε στο 1-1 με την Γκαζελέκ Αζαξιό και παρέμεινε στη μέση του πίνακα, πληρώνοντας την αδυναμία της να κερδίσει εντός.

Παρί Σεν Ζερμέν Λιόν

Η διαφορά των 19 βαθμών και η εικόνα των δύο ομάδων τον τελευταίο μήνα δεν άφηνε περιθώρια για εκπλήξεις στο ντέρμπι του Σαμπιονά. Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη (δεύτερη πέρυσι) Λιόν και με το 5-1 στο "Πάρκο των Πριγκίπων" έφτασε τις 16 νίκες σε αήττητο 18 αγώνων!

Το πρώτο 20λεπτο ήταν αντιπροσωπευτικό της δυναμικής των δύο ομάδων. Πριν καν συμπληρωθούν 17 λεπτά οι πρωταθλητές είχαν σκοράρει δις με Ιμπραχίμοβιτς (σουτ στο 11') και Οριέ (κεφαλιά στο 16') απέναντι στην ξεχαρβαλωμένη άμυνα των "γκον", ενώ κατόπιν έχασαν μια μοναδική ευκαιρία με τον Καβάνι (πλασέ άουτ στο 21'). Το τυχερό γκολ του Φερί στο 24', από κακό υπολογισμό του Τραπ φρέναρε έως ένα σημείο την ορμή των Παριζιάνων, αλλά δεν ανέτρεψε τα δεδομένα - αν είχε αποβληθεί ο Νταβίντ Λουίζ ίσως...

Η ομάδα του Μπλαν είχε 62% κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και σχεδόν διπλάσιες εύστοχες πάσες από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν χωρίς τον Λακαζέτ και τον Βαλμπιενά δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και να γίνουν επικίνδυνοι. Πάνω στα... στατιστικά πόνταραν οι πρωτευουσιάνοι για να φτάσουν στο 3-1 με τον Καβάνι στο 61', από τη δεύτερη ασίστ του Ντι Μαρία στο ματς, και στο 4-1 με τον Ιμπραχίμοβιτς στο 77' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος αφού πρώτα "ζάλισε" τον Μπεντιμό (για την ντρίμπλα πήρε την ποινή και όχι για την επαφή).

Το πέμπτο γκολ από τον Λούκας στο 91' ήταν από τη μία το κερασάκι στην τούρτα και από την άλλη πιθανόν το τελειωτικό χτύπημα για τον Ζαν-Μισέλ Ολά προκειμένου να ενδώσει στις πιέσεις και ν' απολύσει τον Ιμπέρ Φουρνιέ μετά την τέταρτη ήττα σε σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη!

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Οριέ, Τ.Σίλβα, Ντ.Λουίζ, Μάξουελ, Τ.Μότα (88' Μαρκίνιος), Ματουιντί (82' Λούκας), Ραμπιό (70' Βεράτι), Ντι Μαρία, Καβάνι, Ιμπραχίμοβιτς

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ράφαελ, Γιανγκά-Εμπιουά, Μορέλ, Μπεντιμό, Τολισό, Γκοναλόν, Φερί (88' Μαλμπράνκ), Γκρενιέ (72' Νταρντέρ), Μποβί, Κορνέ (84' Γκεζάλ)

Το "Βελοντρόμ" αποδεικνύεται "αχίλλειος πτέρνα" για τη Μαρσέιγ, αφού παραμένει χωρίς νίκη από τις 13 Σεπτεμβρίου. Οι Μασσαλοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στην Γκαζελέκ Αζαξιό και έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν να επιστρέψουν στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Στο 18ο λεπτό, ο Ζακ Ζουά Νταογκαρί έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 19' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα του Μίτσελ πίεσε για την ισοφάριση και είδε την προσπάθειά της να αποδίδει καρπούς λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μιτσί Βατσουαγί. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αμπντελαζίζ Μπαραντά αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα κι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για περισσότερο από 40 λεπτά. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ενκουλού, Ρολάντο, Μεντί, Τζα Τζετζέ, Λασανά Ντιαρά (74' Ρομαό), Καμπελά (81' Οκάμπος), Ενκουντού (74' Λούκας Σίλβα), Ίσλα, Μπαράντα, Μπατσουαγί

Αζαξιό: Μορί, Σιλά, Μπρεσέ, Μανγκάν, Κοέφ, Λε Μουάν, Ντικουρτιού, Γιουγκά (78' Ντζόκοβιτς), Λαρμπί (86' Ποζί), Ντιά (41' Τσιμπουμπού), Ζουά