19η αγ.: Η Λιόν προσπέρασε την Παρί, πρωταθλήτρια χειμώνα η Μαρσέιγ (VIDEO)

Τα εκπληκτικά "πιτσιρίκια" της Λιόν διέλυσε με 5-0 την Μπορντό εκτός έδρας κι έκλεισαν τον 1ο γύρο της Ligue 1 στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πάνω από την Παρί Σεν Ζερμέν. Πρωταθλήτρια χειμώνα, πάντως, αναδείχθηκε η Μαρσέιγ, η οποία νίκησε 2-1 τη Λιλ.

Οκτώ ποδοσφαιριστές από τις ακαδημίες της (οι 7 στη βασική ενδεκάδα), οι 6 εξ αυτών κάτω των 23 ετών. Αυτή η ομάδα, ονόματι Λιόν, ισοπέδωσε την Μπορντό στο "Σαμπάν Νταλμά" με 5-0 και προσπέρασε την Παρί Σεν Ζερμέν των εκατοντάδων εκατομμυρίων και των "αστεριών" στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνιστής σε ακόμα ένα παιχνίδι των "γκον" ο Αλεξάντρ Λακαζέτ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των φιλοξενουμένων.

Ο Κορεντέν Τολισό έκανε το 2-0 στο 56ο λεπτό και η αποβολή του Νικολά Παλουά ουσιαστικά έθεσε νοκ άουτ την ομάδα του Γουιλί Σανιόλ. Τα αποθέματα ενέργειας των "γιρονδίνων" εξαντλήθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο και οι Ναμπίλ Φεκίρ και Ζορντάν Φερί έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λιόν. Στις καθυστερήσεις, ο Λακαζέτ σημείωσε το 17ο γκολ σε 19 παιχνίδια τη φετινή σεζόν και ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Μπορντό (4-2-3-1): Καρασό, Μαριάνο, Σανέ, Παλουά, Κοντέντο, Πλάσιλ, Σερτίκ, Χαζρί (72' Ποκό), Τουρέ (76' Μορίς Μπελέ), Γιαμπερέ (46' Σαϊβέ), Ντιαμπατέ

Λιόν (4-1-2-1-2): Λόπες, Ζαλέ, Μπίσεβατς, Ουμτιτί, Νταμπό (73' Μπεντιμό), Γκοναλόν, Τολισό, Φερί, Φεκίρ (84' Γιαταρά), Λακαζέτ, Ενζί (67' Γκεζάλ)

Η Μαρσέιγ ολοκλήρωσε το 2014 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1, μετά από τη νίκη της με 2-1 επί της Λιλ στο "Βελοντρόμ", κατακτώντας τον τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα μετά από το πέρας του 1ου γύρου. Οι Μασσαλοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να φτάσουν πολύ πιο εύκολα στη νίκη, εάν είχαν αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στο 1ο ημίχρονο. Το μοναδικό τέρμα σε αυτό το χρονικό διάστημα, μάλιστα, προήλθε από αυτογκόλ του Νολάν Ρου στο 32ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι στερήθηκαν των υπηρεσιών του κορυφαίου σε ασίστ στην κατηγορία και πρώην "λιλουά", Ντιμιτρί Παγέ, τον οποίο έκοψε ο Μαρσέλο Μπιέλσα από την αποστολή διότι έκρινε ότι δεν προσπαθούσε αρκετά στην προπόνηση. Ο Φλοριάν Τοβέν δεν κατάφερε να αναπληρώσει το κενό κι έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν "ζωντανοί".

Στο 61ο λεπτό, μάλιστα, ο Ιντρισά Γκέιγ ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο η χαρά για την ομάδα του Ρενέ Ζιράρ διήρκεσε μόλις μερικά λεπτά. Σε μία από τις σπάνιες φορές που βρέθηκε στο βασικό σχήμα, ο Μιτσί Μπατσουαγί βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ανέκτησε το προβάδισμα για λογαριασμό των γηπεδούχων. Πιθανόν στο τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα της Λιλ (οι φήμες ότι η Λίβερπουλ θα διακόψει τον δανεισμό του αυξάνονται), ο Ντιβόκ Ορίγκι ήταν... άφαντος για τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας, η οποία εν τέλει γνώρισε την ήττα από την 4η καλύτερη επίθεση στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης (πίσω μόνο από Ρεάλ Μαδρίτης, Μπάγερν Μονάχου, Μπαρτσελόνα).

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Φανί, Ενκουλού, Μεντί, Λεμινά (75' Ρομαό), Ιμπιλά, Τοβέν (84' Μορέλ), Μπατσουαγί, Αγιού, Ζινιάκ

Λιλ (4-3-3): Ενιεάμα, Σιντιμπέ, Κιερ, Μπάσα, Σουαρέ, Μπαλμόν (72' Μεϊτέ), Μαβουμπά, Γκέιγ, Μέντες (85' Ροντελέν), Ρου (58' Φρε), Ορίγκι

# Ο κόσμος της Μαρσέιγ κατέρριψε το ρεκόρ προσέλευσης στο "Βελοντρόμ" κόντρα στη Λιλ με 62.408 εισιτήρια.

# Για πρώτη φορά τα τελευταία 5 χρόνια, από τότε που ανέλαβαν οι Άραβες, η Παρί Σεν Ζερμέν τελειώνει τον 1ο γύρο έξω από τις δύο πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.