21η αγ.: Προελαύνει η Λιόν, ένα ήταν αρκετό για την Μονακό (VIDEOS)

Την έκτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λιόν (2-0 την Λανς στο "Σταντ ντε λα Λικόρν"), αυξάνοντας στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Μαρσέιγ, η οποία παίζει την Κυριακή με την Γκινγκάμπ.

Η Λανς μπήκε φορτσάτη στο ματς και απείλησε δύο φορές στο πρώτο τρίλεπτο (με Αλαρμπί Ελ Τζαντεγιαουί και Πάμπλο Τσαβάρια), προτού ο Ζαν-Φιλίπ Γκμπαμέν βάλει αυτογκόλ στο 21ο λεπτό.

Ελ Τζαντεγιαουί και Λαλαϊνά Νομενζαναχαρί προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά όταν ο Μπουμπακάρ Σιλά έκανε "χέρι" εντός περιοχής και ο Αλεσάντρ Λακαζέτ ευστόχησε στο πέναλτι του 26ου λεπτού ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος των γηπεδούχων δεν πίστευε ότι μπορεί να επιτευχθεί η ανατροπή.

Πράγματι, οι προσπάθειες της Λανς στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης δεν ήταν τόσο επικίνδυνες όσο εκείνες του πρώτου 25λέπτου, με συνέπεια η Λιόν να συμπληρώσει τέσσερα ματς πρωταθλήματος χωρίς να δεχθεί γκολ.

Λανς (4-3-3): Ριού, Σιλά (55' Γκιλόμ), Γκμπαμέν, Κανταρί, Μπουλενζέ, Μπουριγκό (85' Σιπριάν), Νομενζαναχαρί, Βαλδίβια, Ελ Τζαντεγιαουί (68' Λεκός), Τσαβάρια, Κουλιμπαλί.

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαλέ, Ρόους, Ιμτιτί, Νταμπό (77' Μβουεμπά), Γκοναλόν, Φερί (90' Μαλμπράνκ), Τολισό, Γκεζάλ (87' Γκουρκίφ), Λακαζέτ, Φεκίρ.

Ένα και να καίει

Με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 73ο λεπτό, η Μονακό έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της Ναντ στο "Λουί Ντε" με 1-0 και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί στο ξεκίνημα κι έχασαν καλή ευκαιρία στο 8ο λεπτό με τον Σερζ Γκακπέ (απέκρουσε ο Ντάνιελ Σούμπασιτς), προτού ο Αντονί Μαρσιάλ αστοχήσει μετά από αντεπίθεση.

Ο Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο έστειλε την προειδοποιητική βολή με μακρινό σουτ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο 73' ευνοήθηκε από τη σύγχυση στα καρέ του Ρεμί Ριού για να σημειώσει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δεδομένου ότι ο Γιασίν Μπαμού δεν βρήκε στόχο στο φινάλε.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Γουάλας, Ράτζι, Κιρζαβά (74' Ετσιετζίλε), Μουτίνιο, Ντιαλό (64' Ντιράρ), Μαρσιάλ (68' Ζερμέν), Μπερνάρντο Σίλβα, Φερέιρα-Καράσκο, Μπερμπάτοβ.

Ναντ (4-2-3-1): Ριού, Σισοκό, Βισκαρόντο, Ντεό, Βινιό, Βερετού, Γκομίς, Γκακπέ (75' Οντέ), Μπαντόγια (86' Μπανγκουρά), Νκουντού (74' Μπεσά), Μπαμού.