22η αγ.: Με πέναλτι... ώμου η Παρί, αχτύπητη η Λιόν (VIDEOS)

Ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα χάρισε στην Παρί Σεν Ζερμέν τη νίκη στο "Ζουφρουά Γκισάρ" και μαζί τη δυνατότητα να πιάσει τη Μαρσέιγ και να παραμείνει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λιόν.

Πριν από δέκα ημέρες η Παρί είχε νικήσει 1-0 τη Σεντ Ετιέν με γκολ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και είχε προκριθεί στους "16" του κυπέλλου. Την Κυριακή το βράδυ, στο τελευταίο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής, η ιστορία επαναλήφθηκε. Ο Σουηδός φορ σκόραρε στο 60' και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Λοράν Μπλαν στη μάχη για την αναρρίχηση στην κορυφή.

Η νίκη των κατόχων του τίτλου κρίθηκε από το σημείο το πέναλτι μετά από μια απόφαση που προκάλεσε διαμαρτυρίες, αφού η μπάλα δεν φαίνεται να βρίσκει στο χέρι, αλλά στον ώμο του Κλεμάν. Όπως και να 'χε ο Ιμπραχίμοβιτς πέτυχε την τέλεια εκτέλεση και δεν άφησε το περιθώριο στον Ρουφιέ, που έπεσε σωστά, ν' αποκρούσει.

Με το γκολ αυτό η Παρί εξαργύρωσε το 76% κατοχή που είχε στο πρώτο ημίχρονο έστω κι αν δεν ήταν επικίνδυνη. Το 1-0 άνοιξε την άμυνα των "στεφανούα" και προέκυψαν ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν και διατηρήθηκαν στο -4 από την πρώτη θέση, τη στιγμή που η Σεντ Ετιέν έχασε μετά από 12 ματς (7 νίκες, 5 ισοπαλίες) και το 1-0 από την στις 5 Οκτωβρίου και έχασε έδαφος στην προσπάθεια για την είσοδο στην τριάδα.

Σεντ Ετιέν (4-4-2): Ρουφιέ, Τεοφίλ-Κατρέν, Μπαΐς, Περέν, Ταμπανού, Αμουμά, Λεμουάν (82' Ενγκεμό), Κλεμάν, Μολό (82' Μπαμπά), Ερντίνγκ (67' Σεν-Μεξμέν), Φαν Βολφσβίνκελ

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Μαρκίνιος, Τ.Σίλβα, Ντ.Λουίζ, Μάξουελ, Βεράτι (85' Καμπάιγ), Μότα, Ματουιντί, Λούκας (75' Παστόρε), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι (84' Λαβέτσι)

Το απόγευμα της Κυριακής ο Αλεσάντρ Λακαζέτ σκόραρε για έβδομη σερί αγωνιστική και η Λιόν έκαμψε την αντίσταση της Μετς με 2-0 αυξάνοντας στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Μαρσέιγ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία στο 19ο λεπτό, ωστόσο στο 31ο πήραν το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλεσάντρ Λακαζέτ, ο οποίος έφτασε τα 21 γκολ σε 22 αγωνιστικές, προτού αποχωρήσει τραυματίας στο 34' με πρόβλημα στη γάμπα.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, έχασαν με τραυματισμό τον Φλοράν Μαλουντά στο 25' και με αποβολή τον Γκίντο Μιλάν (στη φάση του πέναλτι), γεγονότα που τους ώθησαν ακόμα περισσότερο σε αρνητικό αποτέλεσμα το μήνα Ιανουάριο (τρεις ισοπαλίες κι οκτώ ήττες στα τελευταία ματς).

Η Λιόν έχασε κλασική ευκαιρία στο 54ο λεπτό, όμως δεν απειλήθηκε καθόλου από μία ομάδα που δεν είχε σκοράρει στις 10 από τις τελευταίες 13 εκτός έδρας αναμετρήσεις της, με συνέπεια να συμπληρώσει πέντε ματς χωρίς να δεχθεί γκολ.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 83ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Γιοάν Γκουρκίφ, ο Κορεντέν Τολισό εκτέλεσε τον Γιοάν Καρασό από μακρινή απόσταση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαλέ, Μπίσεβατς, Ιμτιτί, Νταμπό, Φερί, Γκοναλόν, Τολισό, Γκεζάλ (66' Γκουρκίφ), Φεκίρ (85' Μπενζιά), Λακαζέτ (34' Κορνέ).

Μετς (4-5-1): Καρασό, Ριβιερέζ, Μιλάν, Παλομινό, Μπισμάν, Σαρ, Φίλιπς (78' Φαλκόν), Εντό, Μαλουντά (25' Ενγκμπακοτό, 34' Μαρσάλ), Λεζόν, Ενσόρ.