23η αγ.: Ο νόμος του Ιμπραχίμοβιτς λύγισε την Μπορντό

Μία απροσεξία ήταν αρκετή ώστε η Μπορντό να λυγίσει στο "Παρκ ντε Πρενς". Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-0 για την 23η αγωνιστική της Ligue 1 και άφησε πίσω της την προηγούμενη διαβολοβδομάδα.

Το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο για τους πρωταθλητές Γαλλίας, που είχαν απέναντί τους μία ομάδα στημένη με άκρως αμυντικούς προσανατολισμούς. Η κατοχή της μπάλας κυμαινόταν στο 70% και οι πάσες των γηπεδούχων ήταν υπερδιπλάσιες από εκείνες των φιλοξενουμένων και με ποσοστό ευστοχίας 90%, αφού οι "γιρονδίνοι" πίεζαν μόνο εάν ο αντίπαλος πλησίαζε στην περιοχή του Σεντρίκ Καρασό.

Στο 1ο ημίχρονο ο πολύπειρος τερματοφύλακας δεν νικήθηκε, αλλά στο 2ο δεν αντιστάθηκε στον σπουδαιότερο επιθετικό του πρωταθλήματος. Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σκόραρε για 18η φορά φέτος (13η σε 7 εντός έδρας αγώνες) στη Ligue 1 και έδωσε την ευκαιρία στον Λοράν Μπλαν να ρίξει στη μάχη τη μεγαλύτερη μεταγραφή της κατηγορίας, τον Γιοάν Καμπάιγ. Λίγο νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι ο... προκάτοχος του "Ίμπρα", Γκιγιόμ Οαρό, ως αντίπαλος πλέον, αλλά το κοινό των Παριζιάνων δεν τον ξέχασε και τον χειροκρότησε. Όπως έκανε και με τον Άλεξ όταν έκανε το 2-0 στο 88', ένα λεπτό μετά από το δοκάρι του Καμπάιγ, που του στέρησε ένα ιδανικό ντεμπούτο.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Σίλβα, Άλεξ, Μάξουελ, Μότα, Παστόρε (68' Καμπάιγ), Ματουιντί, Λούκας, Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι (76' Λαβέτσι)

Μπορντό (4-2-3-1): Καρασό, Μαριάνο, Σανέ, Ενρίκε, Ορμπαν, Τραορέ (66' Ποκό), Ενγκουεμό (67' Οαρό), Φομπέρτ (83' Μπεγιόν), Σερτίκ, Μορίς Μπελέ, Σαϊβέ