26η αγ.: "Πέταξε" δυο βαθμούς η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ ήταν καλύτερη κόντρα στη Νις, αλλά έμεινε στο 1-1, έχοντας για μοιραίο τον Μιτσί Μπατσουαγί. Η Σεντ Ετιεν με την Μονακό μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις στο "Ζοφρουά-Γκισάρ". Η Λιόν διέλυσε με 4-1 την Καέν, πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Παρότι πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα και πιο γεμάτα παιχνίδια της εκτός έδρας, η Μαρσέιγ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Νις και παρέμεινε στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Μίτσελ είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να τη μετουσιώσει σε γκολ στο 37' με τον Μαουρίτσιο Ίσλα. Ο Χιλιανός άσος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με όμορφη κεφαλιά έβαλε τους Μασσαλούς σε θέση οδηγού.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν από το γκολ και μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν στο 58' με τον Βαλέρ Ζερμέν. Ο Γάλλος επιθετικός έπιασε στον "ύπνο" τους αμυντικούς της Μαρσέιγ και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Στιβ Μανταντά για το 1-1. Παρά την... ψυχρολουσία, οι Μασσαλοί διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού, αλλά σε τρεις περιπτώσεις ο Μιτσί Μπατσουαγί δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιοάν Καρντινάλ, με κυριότερη το δοκάρι στο 71ο λεπτό.

Νις (4-1-2-1-2): Καρντινάλ, Περέιρα, Μπαΐς, Λε Μαρσάντ, Πιεντ, Μεντί, Σερί, Κοζιελό (86' Χουλτ), Μποντμέρ (76' Βαλτέρ), Πλεά, Ζερμέν (81' Α. Μεντί).

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ (68' Ρομαό), Ενκουλού, Ρολάντο, Μανκίγιο, Ίσλα, Ντιαρά, Αλεσαντρινί (63' Τοβέν), Ενκουντού, Καμπελά, Μπατσουαγί (83' Φλέτσερ).

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Λιόν το τελευταίο διάστημα, κάτι που αποτυπώνεται από τις 3 σερί νίκες στη Ligue 1. Οι "λιονέ" επιβλήθηκαν με το εμφατικό 4-1 της Καέν και επέστρεψαν στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, χάρη στα γκολ των Σαμουέλ Ουμτιτί (8') και Αλεσάντρ Λακαζέτ (16'), ενώ ο Μαξουέλ Κορνέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καέν προσπάθησε να αντιδράσει, κυνήγησε τη μείωση του σκορ και τελικά τα κατάφερε στο 58' με τον Αντί Ντελόρ. Παρόλα αυτά, οι παίκτες της Λιόν διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και έφθασαν στο 4-1 στο 83' με τον Κορεντέν Τολισό, ο οποίος από δημιουργός (2 ασίστ) έγινε εκτελεστής και "καθάρισε" την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.

Λιόν (4-3-3): Άντονι Λόπεζ, Ζαγέ, Γιανγκά-Εμπιβά, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί (80' Ντάρντερ), Τολισό, Κορνέ (80' Γκεζάλ), Βαλμπιενά, Λακαζέτ (88' Περέν).

Καέν (4-1-4-1): Βερκούτρ, Άπια, Γιαχία, Ντα Σίλβα, Μπεσά, Σεμπέ (80' Αντεοτί), Μακενγκό (46' Ενκολολό), Φερέ, Ροντλέν, Εντιμπακονκιζά, Ντελόρ.

Στο "Ζοφρουά Γκισάρ" η Σεντ Ετιεν με την Μονακό μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις, μένοντας στο 1-1. Ένα αποτέλεσμα που "βόλεψε" τους Μονεγάσκους, οι οποίοι παρέμειναν μόνοι δεύτεροι στη βαθμολογία. Οι "στεφανουά" είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Ντάνιελ Σούμπασιτς δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του με εξαιρετικές αποκρούσεις.

Τελικά, το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57' με όμορφη κεφαλιά του Μπαγιάλ Σαλ. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μετά το 65ο λεπτό, η Μονακό ανέβασε την απόδοσή της και έφερε το ματς στα ίσα, με κοντινό πλασέ του Βάγκνερ Λοβ, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Σεντ Ετιέν.

Σεντ Ετιέν (4-3-3): Ρουφιέ, Πιερ-Γκαμπριέλ (68' Πογκμπά), Τεοφίλ-Κατρίν, Βαγιάλ Σαλ, Ταμπανού, Κλεμάν, Παζό, Κοάντ (69' Λεμουάν), Τανάν (77' Εϊσερίκ), Μονέ-Πακέ, Σέντερλουντ.

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Ράγκι, Καρβάλιο, Γουάλας, Ετσιεζίλε, Φαμπίνιο, Πάσαλιτς (67' Καρίγιο), Ζοάο Μουτίνιο, Έλντερ Κόστα (78' Εμπαπέ-Λοτέν), Λεμάρ, Βάγκνερ Λοβ (90' Μπακαγιόκο).