27η αγ.: Σοκ στη Μασσαλία από την Καέν (VIDEO)

Την δαιμονιώδη φόρμα στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο μήνα επιβεβαίωσε η Καέν στο "Βελοντρόμ" φτάνοντας στην απόλυτη ανατροπή με 3-2 και παίρνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο. Μένουν πίσω πλέον οι Μασσαλοί στην "μάχη" του τίτλου.

Τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από τα... αποδυτήρια έχασε η Μαρσέιγ. Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Βερκουτρέ απέκρουσε το σουτ του Μπατσουαγί. Αυτό δεν πτόησε τους Μασσαλούς που κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Αγιού στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 64' ο Ζινιάκ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, δίνοντάς της ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Η σκληροτράχηλη Καέν όμως δεν κατέθεσε τα όπλα. Μέσα σε ένα τρίλεπτο κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στο ματς και να πετύχει δύο γκολ με τους Σεουμπέ και Σαλά, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μπενεζέ στο 87' με το εξαιρετικό σουτ, "πάγωσε" το "Βελοντρόμ", γράφοντας το 2-3, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Καέν παραμένει για ακόμη ένα ματς αήττητη (7ο συνεχόμενο), ενώ η Μαρσέιγ μένει πλέον πίσω στην "μάχη" του τίτλου.

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Φανί, Μορέλ, Μεντί, Αγιού, Γουάνγκα, Τοβίν (78' Ρομάο), Παγιέ, Οκάμπος (60' Αλεσαντρίνι), Μπατσουαγί (59' Ζινιάκ)

Καέν (4-3-3): Βερκουτρέ, Άπια, Σάντ, Γιαχία, Ιμορού, Καντέ, Σεουμπέ, Φερέ, Μπαζιλέ (40' Λεμάρ), Νανγκίς (27' Μπενεζέ), Σαλά (88' Πριβά)

# Ο Βερκουτρέ έχει καταφέρει να αποκρούσει τα τρία πέναλτι από τα τέσσερα τελευταία που έχει κληθεί αντιμετωπίσει για το πρωτάθλημα της Ligue 1.