2η αγ.: Ταπείνωση για Ζαρντίμ, νέο στραβοπάτημα ο Μπιέλσα

Τραγική ήταν η εικόνα της Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο που δέχθηκε 4 τέρματα από την Μπορντό, γνωρίζοντας την ήττα με 4-1. Η Μαρσέιγ στραβοπάτησε στον πρώτο επίσημο αγώνα του Μαρσέλο Μπιέλσα στο Βελοντρόμ με αντίπαλο την Μονπελιέ. Δείτε σε VIDEOS τα γκολ.

Με ήττα 2-0 εντός έδρας από την Μονπελιέ σημαδεύτηκε ο πρώτος αγώνας του Μαρσέλο Μπιέλσα στο "Βελοντρόμ". Η Μαρσέιγ μετά το 3-3 της 1ης αγωνιστικής με την Μπαστιά, απώλεσε κι άλλους βαθμούς αυτή τη φορά στην έδρα της.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μουνιέ με σέντρα σουτ από τα αριστερά, κρεμώντας τον Μανταντά. Στην επανάληψη, η Μαρσέιγ ανέβηκε για την ισοφάριση ωστόσο η άμυνά της την πρόδωσε για 2η φορά.

Η Μονπελιέ ξεδίπλωσε μια πολύ όμορφη αντεπίθεση και ο Σανσόν έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα στο 68ο λεπτό γράφοντας το 2-0. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα και ο Μπιέλσα έμεινε με 1 βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Τζα Τζετζέ (63' Μπατσουαΐ), Ν'Κουλού, Μορέλ, Μεντί, Ρομαό, Ιμπουλά, Αλεσαντρινί, Αντρέ Αγιού (52' Παγέτ), Τοβέν (75' Πορσάν-Κλεμέντ), Ζινιάκ

Μονπελιέ: Ζουρντρέν, Ντεπλάν, Ίλτον, Ελ Καουταρί, Τιενέ, Σταμπουλί, Ζονάς Μαρτέν, Λασν (89' Κονγκρέ), Σανσόν, Αντονί Μουνιέ (84' Ριμπελέν), Μπάριος (57' Σουλεϊμάν Καμαρά)

Η Σεντ Ετιέν πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα και να "βγάλει μόνη της τα μάτια της". Οι "στεφανουά" αν και καλύτεροι της Ρεμς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό από αυτογκόλ του Περίν.

Ωστόσο στο ημίχρονο ανασυντάχθηκαν και βγήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς. Το 1-1 έγινε με τον Γκραντέλ στο 60', ενώ 10 λεπτά αργότερα ήρθε ο Μονέ-Πακέ να σημειώσει το 2-1 και να "φτιάξει" τους οπαδούς που βρίσκονταν στο γήπεδο.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 81ο λεπτό ο Ερντίνγκ, γράφοντας το τελικό 3-1.

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ, Μπριζόν, Σαλ, Περέν, Ταμπανού, Κλεμέν, Λεμουάν, Κορνιέ (76' Κοάντ), Μονέ-Πακέ, Γκραντέλ (69' Αμουμά), Μεβλιούτ Ερντίντς (88' Φαν Βόλφσβινκελ)

Ρεμς: Αγκασά, Μαντί, Τακαλφρέντ, Φοφανά, Σινιορινό (80' Ατάρ), Μπουριγιό (64' Μπουκουντζί Κα), Ντεβό, Ονιανγκέ, Μουκαντζό, Ντιέγκο Ριγκονάτο (87' Άλμπαεκ), Σαρμπονιέ

Χωρίς τον ανέτοιμο Ρανταμέλ Φαλκάο στην 11άδα της ξεκίνησε κόντρα στη Μπορντό η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες φάνηκε πως ήθελαν πρωτίστως να μην δεχθούν γκολ και ήταν αρκετά προσεκτικές στις κινήσεις τους. Το σκορ άνοιξε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (45'), ο Μπερμπάτοφ για τη Μονακό.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τους Μονεγάσκους. Ο Ρολάν ισοφάρισε για λογαριασμό της Μπορντό στο 48', με τη σκυτάλη στη συνέχεια να παίρνει ο Σάλα, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι στο 61'. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρολάν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Ζαρντίμ επιστράτευσε τον Φαλκάο στο 63ο λεπτό, αλλά ο Κολομβιανός δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα στο διάστημα που αγωνίστηκε. Το τελικό 4-1 έγραψε ο Καζρί ευστοχώντας σε νέο πέναλτι.

Μπορντό: Καρασό, Φομπέρτ, Παλουά, Σανέ, Κοντέντο, Σέρτιτς, Καζρί (76' Κααμπουνί), Ρολάν (84' Σακό), Μαουρίς-Μπελάι, Ντιαμπατέ (46' Πλάζιλ), Σάλα

Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ραγκί, Αμπντενούρ, Έλντερσον, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Κονγκόμπια (68' Φερέιρα), Οκάμπος (76' Σίλβα), Ζερμέν (63' Φαλκάο), Μπερμπάτοφ

21:00 Ρεν - Εβιάν 6-2

(6', 56' Τοϊβόνεν, 40', 44' Μέσερ, 75', 87' Ντεπ - 35', 83' Βας)

21:00 Τουλούζ - Λιόν 2-1

(10' Ακπά-Ακπρό, 45' Μπεν Γεντέρ - 75' Λακαζέτ)

Κυριακή 17 Αυγούστου

18:00 Μαρσέιγ - Μονπελιέ 0-2

(18' Μουνιέ, 68' Σανσόν)

18:00 Σεντ Ετιέν - Ρεμς 3-1

(60' Γκραντέλ, 81' Ερντίνγκ - 27' Περίν αυτ.)

22:00 Μπορντό - Μονακό 4-1

(48', 66' Ρολάν, 61' Σάλα, 75' Καζρί - 45' Μπερμπάτοφ)

# Η Μαρσέιγ έχει τη μικρότερη συγκομιδή των τελευταίων 5 χρόνων στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος

# Η Μονπελιέ σκόραρε το πρώτο της γκολ στη Ligue 1 από τις 26 Απρίλιου

# Καμία από τις τελευταίες 10 αναμετρήσεις της Μαρσέιγ με τη Μονπελιέ δεν έχει λήξει ισόπαλη

# Ο Ερντίνγκ έχει σκοράρει 9 γκολ στα τελευταία 10 παιχνίδια πρωταθλήματος που αγωνίστηκε

# Η Σεντ Ετιέν επιχείρησε 9 σουτ στην αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Ρεμς, αλλά πήγε στα αποδυτήρια χάνοντας 0-1