31η αγ.: Διασυρμός για Μαρσέιγ, Ρεν για Champions League

H Ρεν, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιοάν Γκουρκίφ, πέρασε σαν... σίφουνας από το "Βελοντρόμ" επικρατώντας με το εμφατικό 5-2 της Μαρσέιγ και παρέμεινε σε τροχιά Champions League.

Η... κατάρα του "Βελοντρόμ" συνεχίζεται για τη Μαρσέιγ, η οποία γνώρισε την ήττα με 5-2 από τη Ρεν για την 31η αγωνιστική της Ligue 1. Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Γιοάν Γκουρκίφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Στιβ Μανταντά. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Μασσαλούς, καθώς στο 9' ο Φαλού Ντιάν διπλασίασε τα τέρματα της Ρεν με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καμίλ Γκροσίτσκι. Οι παίκτες του Ρολαντ Κουρμπί δεν... χαμήλωσαν τις μηχανές και στο 14ο λεπτό ο εντυπωσιακός, την εφετινή σεζόν, Ουσμάν Ντεμπελέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Η ομάδα του Μίτσελ προσπάθησε να ξεπεράσει την... ψυχρολουσία και μείωσε σε 3-1, με τον Φλορίν Τοβέν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δεξί "Γ" του Μπενουά Κοστίλ.

Μετά τη μείωση του σκορ, οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Κοστίλ δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του. Όμως, με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γάλλος γκολκίπερ υπέπεσε σε μία τραγική γκάφα, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Ο Ρολάντο δεν άφησε το... δώρο να πάει και χαμένο και, με κοντινή προβολή, διαμόρφωσε το 3-2. Παρόλα αυτά, η χαρά των παικτών Μαρσέιγ κράτησε μόλις 9 λεπτά, αφού στο 59', ο Γκουρκίφ μ' ένα μακρινό σουτ νίκησε τον Μανταντά (που φέρει ευθύνη) για το 4-2. H Ρεν προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την απογοήτευση των Μασσαλών, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Μανταντά και ο Ρεμί Καμπελά (πάνω στη γραμμή) αποσόβησαν τον κίνδυνο. Τελικά, στο 77', ο Ζιοβανί Σιό με ένα όμορφο σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των φιλοξενούμενων, ο οποίοι κάνουν ξεκάθαρα όνειρα Champions League.

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ (65' Αλεσαντρινί), Ενκουλού, Ρολάντο, Μανκίγιο, Ίσλα, Ντιαρά, Τοβέν (78' Ντιαμπί), Ενκουντού (72' Σαρ), Καμπελά, Μπατσουαγί

Ρεν (4-2-3-1): Κοστίλ, Ντανζέ, Ντιάν, Αρμάν, Μπαάλ, Φερνάντες, Αντρέ, Γκροσίτσκι (60' Εμπέγκ), Γκουρκίφ (65' Μπογκά), Ντεμπελέ (79' Νιανιόν), Σιό