31η αγ.: Ροτέισον και νίκη η Παρί

Ο Λοράν Μπλαν δεν έδωσε φανέλα βασικού στους Μπλεζ Ματουιντί, Μάρκο Βεράτι, Άλεξ και Μάξγουελ, προκειμένου να τους ξεκουράσει ενόψει Τσέλσι, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε τον τρόπο να περάσει νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Νις.

Η Νις παραβίασε την εστία του Σαλβατόρε Σιρίγκου στο 11ο λεπτό, ωστόσο ορθώς το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ και λίγο αργότερα ο Εζέκιελ Λαβέτσι έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία της αναμέτρησης.

Πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Νταβίντ Οσπίνα απέκρουσε τις προσπάθειες των Έντινσον Καβάνι και Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ενώ ούτε οι γηπεδούχοι έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια.

Τελικά το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 52ο λεπτό έπειτα από γέμισμα του Χαβιέρ Παστόρε, κεφαλιά του Ιμπραχίμοβιτς και αυτογκόλ του Τιμοτέ Κολοτζιετζάκ (στην επίμαχη φάση ο Καβάνι έκανε φάουλ).

Ως εκ τούτου η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα (ρεκόρ στην ιστορία της), τις εννέα στο σύνολο και αύξησε στους 13 βαθμούς τη διαφορά από την Μονακό (σ.σ. παίζει το Σάββατο με την Εβιάν).

Νις (4-3-3): Οσπίνα, Πιέλ (81' Εγκλόν), Ζενεβουά, Μποντμέρ, Κολοτζιετζάκ, Ντιγκάρ, Μεντί, Τραορέ (58' Μποσετί), Μποτεάκ, Εϊσερίκ (81' Μπρουλς), Τσβίτανιτς (81' Μοπέ).

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Ζαλέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντιν, Μότα, Καμπάιγ (87' Ματουιντί), Παστόρε (66' Βεράτι), Καβάνι, Λαβέτσι (67' Λούκας), Ιμπραχίμοβιτς.

# Ο Λοράν Μπλαν εξέπληξε αρκετούς με την απόφασή του να χρησιμοποιήσει βασικό τον Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος αγωνίστηκε με προστατευτική μάσκα

# Ρεκόρ προσέλευσης με 35.030 θεατές έγινε στο "Αλιάνζ Ριβιέρα"

# Μέχρι πρότινος η Νις μετρούσε μόλις μία εντός έδρας ήττα από την Παρί στους τελευταίους εννέα αγώνες