33η αγ.: Άντεξε η Λιόν, έμεινε στην κορυφή (VIDEOS)

Η Λιόν αγωνίστηκε για πάνω από μία ώρα με 10 παίκτες στο ντέρμπι του Ροδανού, απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο "Ζερλάν" απέναντι στη Σεντ Ετιέν, αλλά η 33η αγωνιστική της Ligue 1 τη βρίσκει πλέον με "συγκάτοικο" στην κορυφή την Παρί Σεν Ζερμέν.

Το παιχνίδι είχε ένα εντυπωσιακό 1ο ημίχρονο που περιελάμβανε τα πάντα. Οι "γκον", ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο παρότι αντιμετώπισαν ένα σύστημα με 3 στόπερ που τους λύγισε εύκολα στο ντέρμπι του 1ου γύρου, προηγήθηκαν με τον Κλιντόν Ενζί στο 24ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Λιντσέ Ροζ χρησιμοποίησε το χέρι του για να σώσει γκολ του Λαντρί Ενγκουεμό σχεδόν σε κενή εστία και αποβλήθηκε, με τον Μαξ Αλέν Γκραντέλ να ευστοχεί στο πέναλτι.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Ιμπέρ Φουρνιέ έμοιαζε να αγωνίζεται με 11 ποδοσφαιριστές και έχανε ευκαιρίες, μέχρι την ψυχρολουσία του 45'. Ο Ρομέν Αμουμά που είχε περάσει στον αγώνα μετά από το γκολ του Ενζί, σε μία αλλαγή συστήματος από τον Κριστόφ Γκαλτιέ, έγραψε το 2-1 κι έδωσε ανέλπιστο προβάδισμα στους "στεφανουά". Ούτε τότε λύγισαν οι γηπεδούχοι, που ισοφάρισαν με την έναρξη του 2ου μέρους χάρη στον Κριστόφ Ζαλέ. Η κόπωση δεν έπληξε τους παίκτες της Λιόν, που συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, υψηλότερο των αντιπάλων τους που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ούτε τελική. Παρ' όλα αυτά, το γκολ της νίκης δεν ήρθε κι έτσι η υπερπροσπάθεια της Λιόν απέφερε μόλις έναν πόντο.

Λιόν (4-1-2-1-2): Λόπες, Ζαλέ, Ροζ, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί (70' Γκρενιέ), Τολισό, Φεκίρ (79' Γιαταρά), Λακαζέτ, Ενζί (87' Γκεζάλ)

Σεντ Ετιέν (3-4-1-2): Ριφιέ, Μπεΐς (28' Αμουμά), Περέν, Τεοφίλ Κατρίν, Κλαρκ, Ενγκουεμό (72' Ντιομαντέ), Κλεμάν, Ταμπανού, Κορνιέ (83' Μονέ Πακέ), Ερντίντς, Γκραντέλ