36η αγ.: Η Μπαστιά του 200άρη Σισέ πλήγωσε την Λιλ

Η Λιλ δεν κατάφερε να περάσει ούτε την Παρασκευή (2/5) από το "Αρμάν Σεζαρί" (μόλις δύο νίκες σε 22 ματς), με συνέπεια να μην εξασφαλίσει ακόμα την έξοδο στο Champions League. Τις 200 συμμετοχές στη Ligue 1 έφτασε ο Τζιμπρίλ Σισέ.

Η επιστροφή του Μαρβέν Μαρτέν λειτούργησε ευεργετικά για την Λιλ, η οποία προηγήθηκε στο 32ο λεπτό χάρη στο 14ο γκολ του Σάλομον Καλού στο εφετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα τoυ Ρενέ Ζιράρ είχε σταθερά την κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να συνεχίσει την παράδοση, η οποία την ήθελε να νικά στα ματς που άνοιξε το σκορ.

Ο Μαρτέν έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της Λιλ και λίγο αργότερα ο Γουαχμπί Χαζρί ισοφάρισε 1-1 για την Μπαστιά ενώ λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ του Φλοριάν Ρασπεντινό στην εκπνοή.

Μπαστιά (4-2-3-1): Λαντρό, Καϊζάκ, Ρομαρίκ, Μοντέστο, Αρέκ, Σαμπλέ (72' Κεϊτά), Γιαταμπαρέ, Μπουντεμπού, Μπρούνο (72' Σισέ), Χαζρί, Ιλάν (61' Ρασπεντινό).

Λιλ (4-4-2): Ενιεάμα, Μπεριά, Κίερ, Μπάσα, Σουαρέ, Μαβουμπά, Μπαλμόν, Γκουέιγ, Μαρτέν (71' Μεϊτέ), Ρου (86' Ορίγκι), Καλού.

# Ο Τζιμπρίλ Σισέ έφτασε τις 200 συμμετοχές στη Ligue 1 (128 με την Οσέρ, 58 με την Μαρσέιγ και 14 με την Μπαστιά). Έχει σημειώσει 96 γκολ

# Με αυτό το αποτέλεσμα η Μονακό εξασφάλισε την είσοδο στους ομίλους του Champions League μετά από 10 ολόκληρα χρόνια

# Στις 5 Μαρτίου 2005 σημειώθηκε η τελευταία νίκη της Μπαστιά επί της Λιλ. Έχουν μεσολαβήσει 3 ισοπαλίες και 5 ήττες