36η αγ.: Νίκη μετά από τρεις μήνες για τη Μαρσέιγ

Μετά από 11 αγωνιστικές και τρεις μήνες, η Μαρσέιγ πανηγύρισε τη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας της Ανζέ με 1-0 και εξασφάλισε την παραμονή της στην Ligue 1.

Χρειάστηκε να περάσουν τρεις ολόκληροι μήνες, αλλά η Μάρσειγ κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο "τρίποντο" στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας της Ανζέ με 1-0 στο ματς που ολοκλήρωσε την 36η αγωνιστική. Υπενθυμίζεται, ότι τελευταία νίκη των Μασσαλών ήταν αυτή κόντρα στην Μονπελιέ στις 2 Φεβρουαρίου του 2016.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μισί Μπατσουαγί, ο οποίος νίκησε από πλάγια θέση τον αντίπαλο γκολκίπερ στο 24ο λεπτό και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καπέλ να έχει δοκάρι στο 69', όμως δεν τα κατάφεραν, χαρίζοντας ένα πολύ σημαντικό "τρίποντο" στη Μαρσέιγ που εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της στη Ligue 1.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ανζέ: Λετεγιέ, Αντρό (56' Ανγκουλά), Τομάς, Μουτού, Μπουριγιόν (63' Καπέγ), Μανγκανί, Εντόι, Σαΐς, Σουνού (73' Μπενραμά), Κετκεοπομπόν, Γιαταρά.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ενκουλού, Ρέικι, Μεντί, Μανκίγιο, Αλεσαντρίνι (65' Αλεσαντρίνι), Μπαραντά (72' Καμπέγια), Τοβέν (78' Σαρ), Ανγκισά, Φλέτσερ, Μπατσουαγί.