3η αγ.: Ακάθεκτη η Παρί, πέρασε από το "Μοσόν"

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 1-0 της Μονπελιέ, με σκόρερ τον Μπλεζ Ματουιντί και έκανε το 3 στα 3 στη Ligue 1, ούσα -προς το παρόν- μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Μονπελιέ με την Παρί Σεν Ζερμέν διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο "Μοσόν" στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ligue 1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Λοράν Μπλαν έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και είδαν την πίεση τους να αποδίδει καρπούς στο 60ο λεπτό. Ο Μάξγουελ συνεργάστηκε άψογα με τον Μπλεζ Ματουιντί μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο δεύτερος με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λιγκαλί για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά οι Παριζιάνοι έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια... αισιοδοξίας.

Μονπελιέ (4-2-3-1): Λιγκαλί, Κονγκρέ, Ίλτον, Ρουσιγιόν (73' Ντεπλάν), Μπενσεμπαϊνί (68' Καμαρά), Μπουντεμπούζ, Λανέ (69' Μαρβό), Νταμπό, Μαρτέν, Μπακάρ, Μουνιέ

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Μάξγουελ, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Οριέ, Ματουιντί, Τιάγκο Μότα, Παστόρε (10' Ραμπιό), Μόουρα (81' Σταμπουλί), Καβάνι, Λαβέτσι (69' Ογκουστέν)