5η αγ.: Άνετα η Μαρσέιγ, εκτός τα πάει καλά η Μονακό

Με πρωταγωνιστή των Ρομέν Αλεσαντρινί, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Μαρσέιγ επιβλήθηκε 4-1 της Μπαστιά στο "Βελοντρόμ" και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της Ligue 1. Εκτός έδρας νίκη της Μονακό επί της Γκαζελέκ Αζαξιό με 1-0.

Η Μαρσέιγ άρχισε με εντός έδρας ήττα από την Καέν τις εφετινές υποχρεώσεις της στη Ligue 1, εν συνεχεία όμως συνέτριψε 6-0 την Τρουά και την Κυριακή (13/9) επιβλήθηκε 4-1 της Μπαστιά.

Η ομάδα του Μίτσελ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα υπέροχο γκολ του Μπενζαμέν Μεντί και έχασαν καλή ευκαιρία στο 26ο, ενώ το δεύτερο ημίχρονο τους ανήκε, αρχής γενομένης από το γκολ του Ρομέν Αλεσαντρινί στα 21 δευτερόλεπτα.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Μαρσέιγ για να καθαρίσει το ματς, αφού στο 66' ο Αλεσαντρινί ξαναβρήκε δίχτυα και στο 70' ο δραστήριος Μιτσί Μπατσουαγί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, προτού ο Μπραντάο σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του στο 78'.

Μαρσέιγ (4-3-3): Μανταντά, Μανκίγιο, Ενκουλού, Ρεκίκ, Μεντί, Λούκας Σίλβα, Ντιαρά, Μπαραντά (71' Ρομαό), Αλεσαντρινό, Μπατσουαγί (74' Ντε Τσέλιε), Καμπελά (65' Οκάμπος).

Μπαστιά (4-5-1): Χάνσεν, Μοντέστο, Σκιλασί, Παλμιερί, Τζεμπούρ, Ντανίκ, Καουζάκ, Αγιτέ, Φοφανά, Μπραντάο, Ντιαλό (64' Νγκαντό).

Εκτός τα πάει καλά η Μονακό

Μονακό

Το "Λουί Ντε" δεν έχει φέρει γούρι μέχρι στιγμής στην Μονακό (μία ισοπαλία-μία βαριά ήττα από την Παρί), αλλά εκτός έδρας τα καταφέρνει, αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι ξεπεράστηκε το εμπόδιο και της Γκαζελέκ Αζαξιό με 1-0.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου πήρε το προβάδισμα με πέναλτι που υπέπεσε ο Νταβίντ Ντικουρτιού (χέρι) και εκτέλεσε ο Φαμπίνιο στο 17ο λεπτό, ενώ ο Ιβάν Καβαλέιρο έχασε κλασική ευκαιρία στο 31ο.

Αμφότερες οι ομάδες και κυρίως η Αζαξιό δημιούργησαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το σκορ δεν μεταβλήθηκε και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους σε πέντε αναμετρήσεις.

Να σημειωθεί ότι στο 57ο λεπτό ο Φάμπιο Κοεντράο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μονακό.

Αζαξιό (4-3-3): Μορί, Σιλά, Μανγκάν, Μπρεσέ, Μαρτινέζ (56' Κοέφ), Ντικουρτιού, Γιουγκά, Τζόκοβιτς, Πουζόλ (82' Τσιμπούμπου), Ζούα, Μπουταΐμπ (68' Ντιά).

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Τουρέ, Ράτζι, Ρικάρντο Καρβάλιο, Ετσιετζίλε, Πάσαλιτς, Φαμπίνιο, Τραορέ (57' Κοεντράο), Μπερνάρντο Σίλβα, Καρίγιο (80' Μπαλουλί), Καβαλέιρο (67' Λεμάρ).