5η αγ.: Η Μονακό "ανέστησε" την Λιόν (VIDEO)

Η Λιόν προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες, όμως η Μονακό της μετα-Φαλκάο εποχής αποτελούσε τον ιδανικό αντίπαλο για την επιστροφή στις επιτυχίες. Όπερ κι εγένετο με 2-1 στο "Ζερλάν".

Οι πολλές και σοβαρές απουσίες δεν εμπόδισαν την Λιόν να προηγηθεί στο 30ό λεπτό με τον Ναμπίλ Φεκίρ, αλλά η Μονακό απάντησε στο 39' με πλασέ του Λούκας Οκάμπος (τραγικό λάθος του Σαμιέλ Ιμτιτί) και κυριάρχησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "γκον" ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 73ο λεπτό ανέκτησαν το προβάδισμα με πλασέ του Κορεντέν Τολισό, προτού ο Ουμπέρ Φουρνιέ δώσει εντολή για μαζική οπισθοχώρηση, προκειμένου να διατηρηθεί το 2-1.

Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός του τελευταίου εικοσαλέπτου ήταν η είσοδος του ταλαιπωρημένου από τραυματισμούς Γιοάν Γκουρκίφ, ο οποίος δεν φάνηκε καθόλου επειδή η ομάδα του είχε εγκατασταθεί στα καρέ της.

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαλέ, Ροζ, Ιμτιτί, Τολισό, Γκοναλόν, Μβουεμπά (66' Ενζί), Φερί, Μαλμπράνκ (82' Κονέ), Λακαζέτ, Φεκίρ (74' Γκουρκίφ).

Μονακό (4-5-1): Σούμπασιτς, Ντιράρ, Καρβάλιο, Ράτζι, Κιρζαβά, Τουλαλάν (77' Ζερμέν), Μουτίνιο, Κοντογκμπιά, Φερέιρα Καράσκο (84' Καμαρά), Οκάμπος (77' Μαρτιάλ), Μπερμπάτοβ.

# Η Μονακό έχει βάλει από ένα γκολ σε κάθε αγώνα, αλλά στα τελευταία εννέα ματς έχει κρατήσει μόλις μία φορά απαραβίαστη την εστία της.

# Ο Στιντ Μαλμπράνκ κατέγραψε την πρώτη του ασίστ από τον Ιανουάριο του 2013 και το ματς με την Τρουά.