6η αγ.: Ισόπαλες Μαρσέιγ και Λιόν

Ισόπαλο 1-1 έληξε το επεισοδιακό ντέρμπι του "Βελοντρόμ" μεταξύ της Μαρσέιγ και της Λιόν, που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1. Η Μονακό συνέχισε τα εντός έδρας στραβοπατήματα, καθώς ηττήθηκε 3-2 από την Λοριάν.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το επεισοδιακό ντέρμπι του "Βελοντρόμ" μεταξύ της Μαρσέιγ και της Λιόν , που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και έχασαν καλή ευκαιρία με τον Ρομέν Αλεσαντρινί, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 19ο λεπτό λόγω τραυματισμού του Ανρί Μπεντιμό.

Η Λιόν έμελλε να ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Αλεσάντρ Λακαζέτ, ενώ η Μαρσέιγ κλήθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Αλεσαντρινί για αυτό το τάκλιν στον Ματιέ Βαλμπιενά.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις για τα καρέ του Άντονι Λόπες, προτού ισοφαρίσουν στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Καρίμ Ρεκίκ.

Το 1-1 παρέμεινε, αφού το "κόκκινο πανί" των οπαδών της Μαρσέιγ, ο Βαλμπιενά, δεν βρήκε το στόχο επτά λεπτά πριν από το φινάλε του ντέρμπι με σουτ.

Μαρσέιγ (4-3-3): Μανταντά, Ενκουλού, Ρεκίκ, Μεντί, Μανκίγιο, Ντιαρά, Αλεσαντρινί, Μπαραντά (70' Ζάμπο Ανγκίσα), Καμπελά (46' Ενκουντού), Λούκας Σίλβα (80' Ίσλα), Μπατσουαγί.

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαλέ, Μπίσεβατς, Μπεντιμό (19' Μορέλ), Ιμτιτί, Βαλμπιενά, Γκοναλόν, Σέρζι (71' Φερί), Τολισό, Μποβί (79' Καλιλού), Λακαζέτ.

Χωρίς νίκη μέσα στην έδρα της παραμένει η Μονακό μετά από έξι αγωνιστικές στην Ligue 1. Μετά τη "λευκή" ισοπαλία με την Λιλ τη 2η αγωνιστική και την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο ούτε στο ματς με την Λοριάν , η οποία επικράτησε των Μονεγάσκων μέσα στο "Λουί Ντε" με 3-2.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 12' με... κεραυνό εκτός περιοχής ο Ντονγκ, ενώ 6 λεπτά αργότερα ο Ζανό "έγραψε" το 2-0. Στο 21' ο Τουρέ μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν στο ματς και ισοφάρισαν στο 47' με τον Λεμάρ. Η Λοριάν δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη, με τον Μουκάνζο να διαμορφώνει το τελικό 2-3 στο 59.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Τουρέ (79' Μποσίλια), Ράτζι, Καρβάλιο, Κοεντράο, Φαμπίνιο, Μουτίνιο, Λεμάρ, Λόπες (37' Μπερνάρντο Σίλβα), Ελ Σαραουί (69' Καβαλέιρο), Καρίγιο.

Λοριάν (4-4-2): Λεκόμτ, Κονέ, Τουρέ, Γκερέιρο, Γκασαμά, Ντονγκ, Ζουφρ (61' Μπελουγκού), Αμπντουλά (79' Γκακπά), Φιλιποτό, Γουάρις, Ζανό (42' Μουκάνζο).