7η αγ.: Επέστρεψε στις επιτυχίες η Παρί, λυτρώθηκε στο 93' η Μονακό, με άνεση η Λιόν (VIDEO)

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-0 την Καέν στο "Μισέλ Ντ'Ορνανό" κι επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Με γκολ του Βαλέρ Ζερμέν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μονακό επικράτησε 1-0 της Μονπελιέ στο "Μοσόν", ενώ η Λιόν επιβλήθηκε 4-0 της Λοριάν, αποδεικνύοντας ότι εφέτος θα βασιστεί στο "Ζερλάν" για να πετύχει τους στόχους της.

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 2-0 της Καέν στο "Μισέλ Ντ'Ορνανό". Οι πρωταθλητές Γαλλίας βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, καθώς εκτός από τα γκολ των Λούκας Μόουρα (18') και Μαρκίνιος (57'), χάθηκαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για σκορ-μαμούθ. Οι Έντινσον Καβάνι (5', 44', 45', 74', 81'), Λούκας (43') και Μαρκίνιος (61') απείλησαν με διάφορους τρόπους τον Ρεμί Βερκούτρ.

Καέν (4-5-1): Βερκούτρ, Καλβέ, Ντα Σίλβα, Πιερ, Απιά, Αντεοτί, Φερέ (69' Λεμάρ), Καντέ, Νανζίς, Μπαζίλ (61' Κοϊτά), Ντουαμέλ.

Παρί (4-3-3): Σίριγκου, Φαν ντε Βιλ, Μαρκίνιος, Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Καμπάγ (68' Ματουιντί), Παστόρε, Λούκας (79' Σαντόμ), Λαβέτσι (13' Μπαεμπέκ), Καβάνι.

Σε καλό φεγγάρι βρίσκεται η Μονακό, αφού για τρίτο συνεχόμενο ματς επικράτησε με το αγαπημένο της 1-0 και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της Ligue 1. Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ έδωσε εκ νέου βάση στα μετόπισθεν μετά το κακό ξεκίνημα και δικαιώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του νεοεισελθόντα Βαλέρ Ζερμέν, συνεχίζοντας την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει στην έδρα της Μονπελιέ από τις 23 Δεκεμβρίου 1990 (17 νίκες-οκτώ ισοπαλίες). Αξίζει να γίνει μία αναφορά για την πολλή καλή δουλειά που έκανε το τρίο της μεσαίας γραμμής της ομάδας του Πριγκιπάτου (Ζοάο Μουτίνιο, Ζερεμί Τουλαλάν, Ζεφρί Κοντογκμπιά).

Μονπελιέ (4-3-3): Ζουρντρέ, Κονγκρέ, Ελ Καουταρί, Χίλτον, Τιενέ, Σαϊχί (66' Μαρβό), Σανσόν, Μαρτίν, Μπεριγκό, Μουνιέ (79' Μοντάνιο), Μπάριος (60' Καμαρά).

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράγκι, Καρβάλιο, Κιρζαβά, Τουλαλάν, Κοντογκμπιά (88' Ζερμέν), Μουτίνιο, Σίλβα (75' Ντιράρ), Φερέιρα-Καράσκο (61' Οκάμπος), Μπερμπάτοβ

Την πιο εύκολη εφετινή της νίκη πανηγύρισε η Λιόν που επιβλήθηκε 4-0 της Λοριάν στο "Ζερλάν". Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "γκον", αφού στο 5ο λεπτό ο Αλεσάντρ Λακαζέτ άνοιξε το σκορ με δεξί σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες με σημαντικότερη εκείνη του 29ου λεπτού, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που σκόραραν στο 39' και το 68' (με τον Ναμπίλ Φεκίρ) και στο 50' (με τον Κλιντόν Ενζιέ)

Λιόν (4-4-2): Λόπες, Ζαλέ, Κονέ, Ιμτιτί, Μπεντιμό (61' Μβουεμπά), Γκοναλόν, Φέρι, Τολισό, Φεκίρ (75' Γιαταρά), Εντζιέ (69' Γκουρκίφ), Λακαζέτ.

Λοριάν (4-4-2): Λεκόμτ, Γκασαμά, Λοτοά, Μπελουγκού, Λε Γκοφ, Μοστεφά, Κουταντέ (76' Τραορέ), Σουνού, Γκερέιρο (69' Ντιαλό), Μεσλούμπ, Ζανό (59' Ζ. Αγιού).

# Η Μετς συνέχισε την καλή παράδοση στην έδρα της Γκινγκάμπ, καθώς έφτασε τα επτά ματς χωρίς ήττα (πέντε νίκες-δυο ισοπαλίες)