12η αγ.: "Πριγκίπισσα" η Ρεμς (VIDEO)

H Ρεμς προερχόταν από τέσσερις ήττες στο "Λουί Ντε", εν προκειμένω όμως, ισοφάρισε 1-1 στο 80ό λεπτό με γκολ του Μπενζαμέν Μουκαντζό και δεν επέτρεψε στην Μονακό να φτάσει τις τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή, έχασε τρεις καλές ευκαιρίες και προηγήθηκε στο 20ό λεπτό με σουτ του Έλντερσον Ετσιετζίλε (σ.σ. πήρε τη θέση του τραυματία Λοβέν Κιρζαβά στο αριστερό άκρο της άμυνας) από πλάγια θέση.

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μονακό απώλεσε ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει, εν συνεχεία όμως άφησε το γκάζι και τελικά το πλήρωσε στην πρώτη τελική προσπάθεια της Ρεμς προς την εστία, έπειτα από συνεργασία δύο παικτών που είχαν περάσει ως αλλαγή.

Το ρολόι σημάδευε το 80ό λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων και μετά από ασίστ του Νικολά ντε Πρεβίλ, ο Μπενζαμέν Μουκαντζό δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την εστία του Ντάνιελ Σούμπασιτς, διευρύνοντας στα τέσσερα ματς το αήττητο σερί της ομάδας του Ζαν-Λουκ Βασέρ.

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Καρβάλιο, Ετσιετζίλε, Τουλαλάν, Σίλβα (62' Μουτίνιο), Κοντογκμπιά (84' Καμαρά), Ζερμέν, Φερέιρα-Καράσκο, Μαρτιάλ (73' Τραορέ).

Ρεμς (4-4-2): Πλασίντ, Κοντέ, Φοφανά, Τακαλφρέ, Σινιορινό, Ντεβό, Ονιανγκέ, Φόρτες (79' Κουρτέ) Ντιέγκο (71' Ντε Πρεβίλ), Σαρμπονιέ, Ενγκόγκ (62' Μουκαντζό).

# Μόλις τέσσερις βαθμούς έχει αποκομίσει η Μονακό στα τέσσερα ματς πρωταθλήματος που έχει δώσει πριν από αγώνες για το Champions League