28η αγ.: Ξέσπασε η Μαρσέιγ

Σαρωτική η Μαρσέιγ στo γήπεδο της Τουλούζ! Η ομάδα του Μπιέλσα πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση πήρε τη 5η φετινή εκτός έδρας νίκη της με το εντυπωσιακό 1-6. Πρώτο διπλό για το πρωτάθλημα μετά από 5 μήνες για τους Μασσαλούς.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό οι Μασσαλοί άνοιξαν το σκορ μετά από πανέμορφη κίνηση και σουτ του Μιτσί Μπατσουαγί. Σαν να μην έφτανε αυτό, 4 λεπτά αργότερα η ομάδα του Μπιέλσα έγραψε το 0-2. Ο Μεντί έκανε το σουτ από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε και ο Αλοέ με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα. Η Μαρσέιγ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους πέτυχε άλλα δύο τέρματα.

Στο 20' έγινε το 0-3 έπειτα από αυτογκόλ του Μουμπανζέ σε γύρισμα του Οκάμπος, ενώ στο 44' και πάλι ο Μπατσουαγί έγραψε το 0-4, κάνοντας μια υπέροχη προσποίηση στον γκολκίπερ της Τουλούζ.

Όπως ήταν λογικό στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους που στο 76' έφτασαν τελικά στο γκολ με τον Μπεν Γεντέ, μειώνοντας σε 1-4. Ωστόσο 2 λεπτά αργότερα ο Αγιού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5. Λίγο πριν το φινάλε στο 89' ο Ζινιάκ έγραψε το 1-6 σφραγίζοντας την μεγαλύτερη φετινή νίκη της Μαρσέιγ και 5η εκτός έδρας.

Τουλούζ (4-3-3): Μπουσέ, Κανά-Μπιγίκ, Σπάχιτς, Άκπα Άκπρο, Μουμπανζέ, Ντουμπιά, Γκριγκόρ, Τρέχο (77' Ρεγκατίν), Μπράιθγουέιτ (65' Μπεν Γιεντέ), Τισεράν (46' Ματέους), Πέσιτς

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Μεντί, Μορέλ, Αλοέ (76' Σπαρανιά), Λεμινά, Ρομάο, Ιμπουλά Γουανγκά, Παγιέ, Οκάμπος, Αγιού (81' Τοβέν), Μπατσουαγί (61' Ζινιάκ)

# Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Μαρσέιγ μετά από 5 μήνες. Το τελευταίο διπλό για το πρωτάθλημα είχε σημειωθεί κόντρα στην Καέν (1-2) στις 4 Οκτωβρίου 2014.