6η αγ.: Ο Καβάνι έσωσε έναν βαθμό για Παρί

Το γκολ του Καβάνι στο 84' έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στη Ρεμς.

Μαρκίνιος-Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε σωρεία ευκαιριών στο "Ογκίστ Ντελόν" με αντίπαλο τη Ρεμς στο ντέρμπι... κορυφής της 6ης αγωνιστικής στη Ligue 1 και τελικά έφυγε μόλις με τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1, κινδυνεύοντας ακόμα και με ήττα στα τελευταία λεπτά. Μετά από την ισοπαλία με αντίπαλο την Μπορντό στο "Παρκ ντε Πρενς", οι πρωταθλητές Γαλλίας έψαχναν την επιστροφή στις επιτυχίες, δίχως του Έντισον Καβάνι, Άνχελ ντι Μαρία και Μπλεζ Ματουιντί, οι οποίοι κάθισαν στον πάγκο. Αν και δεν έθελξαν με την απόδοσή τους στο 1ο ημίχρονο, έστειλαν την μπάλα τρεις φορές στα δίχτυα των γηπεδούχων, ωστόσο και τις τρεις φορές τα γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Ονιανγκέ-Κιρζαβά-Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεμς

Η Ρεμς αναγκάστηκε να αλλάξει τερματοφύλακα στο 24' λόγω τραυματισμού και ο Τζόνι Πλασίντ έβαλε σοβαρή υποψηφιότητα για να ανακτήσει τη θέση του βασικού από τον Κοφί Αγκασά. Οι χαμένες διπλές ευκαιρίες των φιλοξενουμένων ήταν διαρκείς, με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να μην μπορεί να σκοράρει ακόμα και σε κενή εστία. Η... τιμωρία ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν ο Ζορντάν Σιεμπατσό που είχε περάσει ως αλλαγή εκμεταλλεύτηκε την... έμπνευση του Λαβίν Κιρζαβά να κάνει τακουνάκι στην περιοχή του (και ακολούθως γλίστρησε στην προσπάθεια να σταματήσει τον αντίπαλο) και άνοιξε το σκορ. Η απάντηση ήρθε ένα λεπτό αργότερα με ένα εντυπωσιακό ένα δύο του Χαβιέρ Παστόρε με τον Έντινσον Καβάνι, ο οποίος σημείωσε το 4ο τέρμα του στη σεζόν και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ρεμς (4-2-3-1): Αγκασά (24' Πλασίντ), Τραορέ, Μαντί, Γουεμπέρ, Σινιορινό, Κανκάβα, Ντεβό, Μπιλό, Ονιανγκέ (55' Ντιέγκο), Ντε Πρεβίγ, Κιέ (77' Σιεμπατσό)

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Φαν ντερ Βιλ, Σίλβα, Μαρκίνιος, Κιρζαβά, Βεράτι, Σταμπουλί (76' Ματουιντί), Παστόρε, Λούκας (65' Καβάνι), Ιμπραχίμοβιτς, Λαβέτσι (66' Ντι Μαρία)