32η αγ.: Φουλ για 2η θέση η Λιόν, νέο "χαστούκι" σε Μαρσέιγ, Μίτσελ

Η Λιόν επικράτησε με ανατροπή στην έδρα της Λοριάν και απειλεί ανοιχτά τη Μονακό. Ο Μίτσελ μετράει μέρες στη Μαρσέιγ μετά από τη νέα απώλεια βαθμών των Μασσαλών.

Λακαζέτ-Λιόν

Η Λιόν τα χρειάστηκε στο "Μουστουάρ" της Λοριάν, ωστόσο έφτασε στη νίκη με 3-1 και "ψαλίδισε" στους τρεις βαθμούς την απόστασή της από τη 2η Μονακό, στη μάχη του απευθείας "εισιτηρίου" για τη φάση των ομίλων του Champions League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Αμπντούλ Γουαρίς στο 36', σε ένα 1ο μέρος όπου κυριάρχησαν κατά κράτος οι "γκον". Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ, μάλιστα, επιβεβαίωσε τη φόρμα του και στο 44' ισοφάρισε με το 15ο τέρμα του στη φετινή Ligue 1.

Λιόν-Λοριάν

Το 2ο ημίχρονο δεν έφερε δραστικές αλλαγές στην εικόνα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πόδι στο γκάζι και οι γηπεδούχοι απείλησαν ελάχιστα την εστία του Άντονι Λόπες. Ο Μπρουνό Ζενεζιό καθυστέρησε να προχωρήσει σε αλλαγές και όταν το έκανε, δικαιώθηκε. Τέσσερα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Ματιέ Βαλμπιενά έβγαλε τη σέντρα και ο Ρασίντ Γκεζάλ με άπιαστο γυριστό σουτ έκανε την ανατροπή για τη Λιόν στο 80'. Στο 84ο λεπτό, από σκόρερ χρίστηκε δημιουργός, βγάζοντας κάθετη στον Λακαζέτ, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα και έκανε το 3-1.

Λοριάν (4-4-2): Λεκόμτ, Γκασαμά, Τουρέ, Μουσαβού Κινγκ, Γκερέιρο, Ζουφρ (83' Φιλιποτό), Μπελιγκού, Μεσλούμπ, Μπαρτελμέ (69' Καμπό), Ζανό (76' Μουκαντζό), Γουαρίς

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαγέ, Γιανγκά Εμπιουά, Ουμτιτί, Μορέλ (67' Μπεντιμό), Φερί, Τολισό, Νταρντέρ (85' Γκρενιέ), Γκεζάλ, Λακαζέτ, Κορνέ (76' Βαλμπιενά)

Μπαστιά

Ακόμα πιο κοντά στον... υποβιβασμό η Μαρσέιγ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Μπαστιά στην Κορσική, είδε την αντίπαλό της να την προσπερνά και πλέον βρίσκεται έξι βαθμούς πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη, χωρίς λόγους αισιοδοξίας για ανάκαμψη. Οι Μασσαλοί προέρχονταν από επτά παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως νίκη και παρότι είχαν ρυθμό και επιθετική διάθεση, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν απέναντι στους γηπεδούχους, με συνέπεια να μείνουν στο μηδέν στο 1ο ημίχρονο της συνάντησης.

Ντιαρά-Μαρσέιγ-Μπαστιά

Η "καταστροφή" ήρθε στα πρώτα 10 λεπτά του 2ου μέρους. Στο 47' ο Καρίμ Ρέκικ σημείωσε αυτογκόλ και στο 56' ο Γκαέλ Ντανίκ με πέναλτι έκανε το 2-0 για τη Μπαστιά. Ο Μίτσελ έριξε στον αγώνα τον πρώτο σκόρερ του, Μιτσί Μπατσουαγί, στη θέση του Αμπού Ντιαμπί που έκανε ντεμπούτο με τη Μαρσέιγ και βρέθηκε σε βασικό σχήμα για πρώτη φορά στην καριέρα του από τον Σεπτέμβριο του 2014, και ακολούθως τους Λούκας Σίλβα και Ρομέν Αλεσαντρινί. Ο Βέλγος επιθετικός σκόραρε για 14η φορά φέτος στο πρωτάθλημα και πρώτη από τα τέλη Φεβρουαρίου, ωστόσο η ανατροπή δεν ήρθε, με συνέπεια ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού να ετοιμάζει... βαλίτσες.

Μπαστιά (4-1-2-1-2): Λεκά, Τζικού, Σκιλασί, Πεϊμπέρν, Παλμιερί, Μοντεστό (46' Φοφανά), Καουζάκ, Μοστεφά, Ντανίκ (81' Μαμπουλού), Μπραντάο, Καμανό (69' Μαράνζ)

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ (60' Σίλβα), Ρολάντο, Ρέκικ, Μανκίγιο, Ντιαμπί (56' Μπατσουαγί), Ντιαρά (65' Αλεσαντρινί), Τοβέν, Καμπελά, Ενκουντού, Φλέτσερ